Montáž svetlovodu
Galéria (25)

Montáž svetlovodu

Keďže montáž svetlovodu nie je priveľmi náročná a podľa podrobného návodu ju zvládne každý zručný majster, rozhodli sme sa pre podrobný opis montáže dvoch najčastejšie montovaných svetlovodov.

Galéria

montaz svetlovodu 153 big image
13 velux big image
15 velux big image
16 velux big image
17 velux big image
20 velux big image
Svetlovod so strešným modulom v tvare strešného okna

 
1. Ako prvý krok namontujeme okno s integrovaným lemovaním do strešnej konštrukcie. Postupujeme rovnako ako pri montáži strešných okien. 2. Na odtok vody sa nad svetlovod do podstrešnej fólie umiestni odvodňovací žľab, ktorý doložíme okolo svetlovodu krytinou.
 
3. Vyrežeme dieru do stropu. 4. Priskrutkujeme difuzér.
 
5. Upevníme dve kolená a otočíme ich smerom k sebe. 6. Vytvarujeme teleskopický tunel použitím priloženého plechu. Podrobne si preštudujeme návod na plechu a priložený montážny návod. Upevnením teleskopického tunela skompletizujeme pevný tunel.
 
7. Utesníme všetky spoje tunela priloženou páskou, aby sme zabránili prieniku nečistôt do tunela. 8. Upevníme vnútorné sklo a rámik – a montáž svetlovodu je hotová.


Montáž svetlovodu so strešným modulom v tvare kupoly

Aj keď svetlovod v nijakom prípade nenahradzuje strešné okno, nájde si svoje uplatnenie ako doplnkový výrobok. Pred rozhodnutím o umiestnení svetlovodu by sme mali dôkladne posúdiť situáciu na stavbe, ako aj možnosti samotného výrobku. 
  1. Pred montážou svetlovodu musíme vyrezať priestupové otvory na všetkých stropoch.
 
2. Na streche vyberieme škridly a podľa potreby odrežeme z latovania. 3. Na niektoré druhy strešnej krytiny musíme zhotoviť oplechovanie, ktoré sa inak dodáva ako systémový prvok.
 
4. Do oplechovania vyvŕtame diery a priskrutkujeme ho. 5. Podľa potreby zhotovíme príchytky z plechu.
 
6. Proti prenikaniu vlhkosti pod strešný plášť vložíme pod škridly stlačiteľnú penu. 7. Do oplechovania vložíme koleno s nastaviteľným sklonom.
 
8. Hrdlo oblepíme páskou s vláknami na odparovanie vlhkosti a proti prenikaniu hmyzu. 9. Po montáži jednotlivých prvkov snímame fólie, ktoré by mali ostať na prvkoch čo najdlhšie.
 
10. Nasadíme reflektor. 11. Teraz môžeme naspäť pozakladať škridlu.
 
12. Na koleno zvnútra pripojíme predlžovacie potrubie. 13. Rúry spájame reflexnou lepiacou páskou.
 
14. Svetlovod vedieme do priestupového otvoru. 15. Zo spodnej strany namontujeme rozptyľovač.

Text: Michal Domonkos
Foto: Stanislav Botur, VELUX
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.