image 32991 25 v1
Galéria (18)

Skúsenosti zo svojpomocnej stavby rodinného domu z tehly

Tehla patrí medzi najobľúbenejšie stavebné materiály. Aj pán Marek, ktorý sa s nami podelil o svoje skúsenosti pri stavbe, si na svoj dom vybral tehlu.

Galéria

Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne
Rodinný dom z tehly svojpomocne

Prečo ste sa rozhodli stavať rodinný dom?

Po dlhom zvažovaní sme sa rozhodli postaviť dom. Zavážilo, že máme tri deti, ktoré rastú, a tiež fakt, že manželkiným snom bolo postaviť a zariadiť si bývanie podľa svojich predstáv.

Ako ste hľadali projekt?

Projekt vyberala manželka a jej podmienkou bolo mať moderný dom s hosťovskou izbou. Pôvodne sme zvažovali bungalov, no pre obmedzené možnosti pozemku sme sa rozhodli pre dvojpodlažný dom. Máme katalógový projekt s čiastočnými úpravami.

Na aké úskalia ste pri príprave stavby domu narazili?

V našej obci bol problém nájsť vhodný pozemok, napokon sme ho však našli – rovinatý pozemok v obdĺžnikovom tvare na okraji obce so všetkými inžinierskymi sieťami a s výmerou 607 m².

Aké prekvapenia vám prinieslo vybavovanie stavebného povolenia?

Dom sme sa rozhodli stavať svojpomocne. Pri vybavovaní stavebného povolenia ma zaskočilo, že pri výstavbe svojpomocou je potrebný stavebný dozor. Preto sme museli zohnať niekoho, kto má povolenie túto funkciu vykonávať. Tiež ma prekvapilo množstvo potrebných papierov.

Na stavbu domu ste si vybrali tehlu. Prečo ste sa tak rozhodli a ako sa vám s tehlou pracovalo?

Po dlhom štúdiu rôznych výhod sme si vybrali brúsené keramické tvárnice. Najviac zavážilo, že tehla je čistým prírodným materiálom. Keďže dom staviame svojpomocne, najprv sme sa obávali prácnosti a krehkosti, no napokon bola pri troche opatrnosti práca s tehlou dobrá a jednoduchá.


Celý rozhovor a viac foto zo stavby si môžete pozrieť na stránke domztehly.sk

 1. Martin says:

  Dobrý deň. Môžem sa opýtať o aký projekd domu sa jedná? ďakujem.

 2. Ramzo says:

  Sa nebojíte chodiť po takom schodisku, ak je vyarmované a zhotovené tak ako na fotke? A ešte tú fotku aj zavesiť na internet? 😀

  1. Leuška staviteľka says:

   Dobre hovoríš, lebo na medzi-podeste nie sú dištančné vložky na zdvihnutie výstuže ako je ich vidieť na schodoch(biele obdĺžniky). Dúfame, že pri betonáži podesty nadvihol výstuž majster-betonár ručne.
   Inak nechápem dôvod prečo svojpomocný staviteľ a vlastník nevyťažil z projektu maximum úžitkovej plochy? Vysvetlím. Namiesto desiatok kubíkov špinavého hlinozemu nadrbaného do uzavretého podpodlahového priestoru prízemia sa dalo použiť aj na prízemí rovnaký typ armovaného keramického stropu (dokonca predajca by poskytol väčšiu zľavu za veľko-odber) a pod prízemím by bola krásna práčovňa so studňou plus dielňa s posilovňou. Ale keď chcel staviteľ nadrbať do baraku a zhutniť desiatky kubíkov bohvie čoho a s čím všetkým živým a plazivým (napr. dažďovky, chrobáky, mravce a pod.) – nech tomu tak, jemu tam ďalej žiť, len škoda detí, tí za nerozvážne rozhodnutie staviteľa nemôžu, pochopiteľné.. Inak pochvala dozoru stavby – všetky maličkosti technológie keramickej tehly sú dodržané, možno iba na jednej foto v dvernom otvore (vľavo) úplne na kraji v polovici výšky pozliepal murár zopár malých kúskov úplne na kraji (dáva sa podobne ďalej od kraja) a to sa okamžite prejaví vlasovými prasklinami na finálnom ostení pri dverách v následku jedného dvoch razných zavretí dverí aj prievanom.Vcelku pekný rodinný baračík, nič svetaborne a len to najnutnejšie, bez rozletu projektantskej fantázie..

 3. Anton says:

  Čo fotka to chyba. Nopovka otočená presne naopak. Zásyp nepodivničenej časti z hliny. Stropne panely uložené s dutinami až po okraj steny – tepelny most.
  Armovanie schodiska – navŕtané výstuže do tehly. To je fakt sila. Šikmé podkrovné okná a dvere majú preklady určené na priečky.Zrejme preto im nesedí výška podľa vizošky. Preklad rohového okna je statická záhada. Tak to vyzerá, keď je každý „majster“. Chcelo by to aktuálne fotky aj so závadami. prípadne s ďalšími fotkami z realizácie, ako odstrašujúci príklad. Príznačná rubrika „urob si sám“ 🙂

 4. marty says:

  Keď aj svojpomocne, ak je kvalitný projekt, čiže viacej detailov ako armovanie, preklady (rohové okno), skladba stropu a podobne tak by nemal byť žiadny problém pri stavbe. Samozrejme ak to robí niekto aspom trošku zbehlí v tomto stavebnom obore.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.