Svojpomocná stavba pasívneho bungalovu

image 32732 25 v1

Na začiatku bol pozemok po starkých. Našli si v katalógu bungalov, čo sa im páčil, kúpili tehly, začali premýšľať, čo s nimi. Napokon postavili pasívny dom.

Najprv nevedeli o stavbe skoro nič, no tá téma ich pohltila. Po dlhých večeroch strávených pri stavebných článkoch sa rozhodli, že si postavia dom nízkoenergetický.

Napokon bol z neho pasívny. Projekt, ktorý si kúpili, s takouto alternatívou síce nepočítal, no večerné štúdium časopisov prinieslo svoje ovocie. Zmeny v projekte, ktoré viedli k prepracovaniu domu na pasívny, si totiž urobili úplne sami.

Tak vytiahli lopaty a kelne

Keďže manžel podnikal v oblasti drobného stavebníctva, rozhodli sa stavať sami s malou pomocou špecializovaných firiem. Po odobratí ornice vytýčili stavbu a základy označili vápnom. Vykopali a zabetónovali spodnú časť základov. Osadili základy zo strateného debnenia, pridali oceľové výstuže, zateplili ich, uložili oceľové siete ako výstuž a betónom C 30 zabetónovali základovú dosku. Aby hydroizolácia lepšie priľnula k betónu, rozhodli sa základovú dosku vybrúsiť. Na brúsenie si objednali firmu, ktorá dosku vybrúsila za 1000 eur.

Pozemok po odobratí ornice

Vykopané základy

Zabetónované základy

Horná časť základových pásov je zo strateného debnenia

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteZáklady sú, samozrejme, zaizolované aj tepelne

Brúsenie

Vybrúsená betónová doska

Murovanie z tehál

V tom čase brúsená tehla na slovenský trh iba prichádzala, takže stavali z tehly nebrúsenej. Prvý rad tehál penetrovali, keďže v tejto úrovni bude chodník. Vnútri bude na hydroizolácii uložený 30-centimetrový polystyrén.

Na rad prišiel strop. Je z keramických stropných nosníkov, samozrejme v spojení s oceľovou výstužou. Ukladali si ho sami a pri 170 m2 stál 10-tisíc eur.

Kompletný priebeh stavby si môžete pozrieť na stránke domztehly.sk

Komentáre

 1. hemoglobin says:

  uz len zohnat okruhlu peciatku dozoru a mozme kolaudovat…

 2. načo dávali tie priečne roxory na hornej doske? to to im kto poradil?

  1. Žeby konštrukčná výstuž na obmedzenie trhlín zo zmrašťovania ? 😉

   1. … lebo strop držia už tie spodné roxory v prekladoch 😉
    ale však chyba to nie je

   2. Predpokladám, že ste mysleli výstuž v stropných nosníkoch 😉 Ale funkčnosť železobetónovej konštrukcie nie je len o nosnej výstuži…. odporúčam niečo naštudovať si o funkcii konštrukčnej a rozdeľovacej výstuži, minimálnom stupni vystuženia atď …. 😉

 3. Nehnevajte sa, ale toto pasivny dom urcite nie je.. Jednak u bungalovu je to velmi velmi tazke.. a uz podla strechy a zakladov vidim, ze tu niekto asi ,,klame a zavadza,, 🙂 Na tomto dome som podla fotky nasiel 10 chyb, ktore sa uvadzaju ako priklad ako sa nespravne navrhuju usporne stavby… cele to je o reklame pre niekoho.. sa moze hambit 🙂

 4. MYSLIM ZE STE SPRAVILI CHYBU , ZE NA ZAKLADOVEJ DOSKE STE DALI PIESKOVY STRK .
  MAL TAM BYT KAMEN , ASPON STREDNE VELKE ZRNO ABY vAM TO LEPSIE PREVIAZALO .
  bETON vAM PO VYLIATI SCHOL IBA ZOPAR MALO CISEL POD KARISIETOU , VZNIKLA vAM TAM (PRAVDEPODOBNE) V PRIEREZE SKRUPINKA SO VZDUCHOVOU BUBLINOU A DOSKA NESEDI AKO BY MALA .

  1. Tam toto som ešte nepočul ani nečítal, zaujímavé;) Zhutnené štrkové lôžko so štrkom jemnejšej frakcie sa bežne používa, nevidím dôvod prečo by to tu nemalo byť inak….tak isto nechápem tú časť o previazaní a vzduchovej dutine… čo chcete na podlahovej doske previazávať? A prečo by tam mal byť vzduch, ak bol správny postup betonáže a stupeň konzistencie?

 5. Ja mam dve otazky
  1. preco sa dom osadil 70cm nad teren a potom sa zavozil pozemok 70 tatrami zeme?
  2. preco sa koli izolacii brusila doska?

 6. čistá reklama na tehlu! načo robiť takýto strop na bungalov? načo brúsiť dosku? prosim Vás potom takto vyzerajp stavby na slovensku! hanba!

  1. ešte by som dodal , že aspoň krytina je poriadna použitá , creaton futura!

  2. Kým by som niekoho hanil, naštudoval by som výhody ťažších stropov (miako, žb doska) oproti dreveným trámovým. Fázový teplotný posun Vám očividne nič nehovorí… nie som síce tiež odborník na tieto veci, som statik ale zdatný teplotechnik Vám to logicky vysvetlí aj podrobne…. hanba tým, čo sa snažia šetriť za každú cenu 😉

   1. ja nehaním, môžme sa baviť o fázovom posune, ale poďme sa potom baviť aj o zapletení medzi trámami (kvalite teplnej izolácie, type a materíály,) nad trámami, a či ten fázový posun je podstatný pokiaľ máte dostatočnú prevenciu výšku kontra latyvpri bungalove, takže ak sa chcete pustiť do debaty týmto smerom, nech sa páči. som otvorený tejto diskusií. a ak sa pýtate či to mám naštudované áno mám, pretože musím a zároveň chcem v rámci mojej pracovnej náplne.

 7. načo davat predrazene miako ked to nieje poschodovy dom? uplne stacil drevenny strop ktory splna vsetky potrebne veci….

 8. a ked ste uz obsypavali zakladovu dosku preco ste tam nedali bublinkovu foliu?

 9. Pasívny alebo nízko energetický dom neznamená aj lacný.Treba si uvedomiť,že im niekto odborne radil a na nich záležalo ako to spraviť.Pri stavbe vlastného domu je treba sa iba poučiť z chýb iných.O tom je vlastne táto diskusia.Z vonku to vypadá pekne.

 10. Toto je návod pre tích, ktorí si chcu urobit reklamu na podnikanie – no SVOJPOMOCNE to určite nie je :). Toto je návod ako čo najviac nerozumne vyhodit peniaze. Dat tehloblok a nato zateplenie – a to ešte v Zlatých Moravciach- pozdravujem kalmulanta šírky muriva / hrúbky zateplenia 🙂 …
  Tento „A0“ je ako dieta v zabelené v deke v teplotách pri kozube 😀 …
  Takto sa nerozumne stavia , stačilo by sa len poradit s odborníkom a majiteľ moholl ušetrit – ale súdiac podla „zjavu“ a kombinácie kúrenia – myslím že majitelovi peniažky chýbat nebudú 🙂
  Škoda dávať 200kw motor na babetu :)…
  Prezentácia je to ale pekná …

 11. Robert Muszka says:

  To urcite passívny dom nie je, ziadná izolácia pod základmy, bez toho ani sancu nemá mat 15 kWh/m2/rok. Strop z betónu nie je problém, ked tam dáme 50 cm izoláciu, a jeho hmotnost pomáha drzat teplotu nizsie v lete. Ani tehla nie je problém, lebo akusticke a fyzické vlastnosti sú ovela lepsie ako napríklad Ytong, drevostavba, ocelová konstrukcia. Drevostavba a ocelová konstrukcia bez izolácie ani neexistuje, ked z tehlu berem dole izoláciu, aj potom mám dom nadalej. No betónovy strop a tehla sú urcite drahsie ako iné mozné riesenie, ale nie v kazdom prípade chceme najlacnejsie, ale niekedy aj najlepsie. Dom staváme na 30 rokov, nie na 10…. Som certifikovanym konzultantom passívnych domov, aj pre seba robím passívny dom aktuálne z tehál s betónovym stropom, a ani ideálnu formu nemá, ale má 11 kWh/m2/rok a 7 W/m2 únik tepla lebo aj tak sa dá toto…

 12. Toto ze je pasivny dom ! To mozete dat akurat do zenskeho magazinu CHYTRA ZENA!
  Faktor tvaru! A najviac ma pobavili zvisle izolacie vnutornych nosnych stien.Tak dopadne svojpomoc amaterov.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.