rodinny dom svojpomocne 9.cast vyberame okna
Galéria (7)

Rodinný dom svojpomocne (9.časť): Vyberáme okná

Pri výbere okien sme zvažovali viacero hľadísk – materiál, cenu a zabezpečený servis. Výberu okien predchádzal prieskum trhu, ktorý je v tomto segmente veľmi široký. Mali sme spracované ponuky od dodávateľov drevených i plastových okien. Stačilo si vybrať.

Galéria

osádzanie okien
rozvody
tvar okien
Materiály na stavbu
Materiály na stavbu

Náklady za okná, dvere, strešné okná, garážovú bránu a vchodové dvere: 10 722 €

Čo na to majiteľ?

Konečný verdikt pre plast
Vzhľadom na to, že dom plánujeme zariaďovať v rustikálnom štýle, dlho sme uvažovali o drevených oknách. Pre plastové hovorila skôr praktická stránka týchto produktov a ich údržba v budúcnosti. V segmente plastových okien sa postupom času zdokonalili technológie zamerané na kvalitu výroby a sortiment. Životnosť a údržba týchto produktov sú tiež zaujímavé parametre, ktoré zavážili pri našom rozhodovaní. Konečný verdikt znel – plastové okná s povrchovou úpravou zlatý dub. Okná, balkónové a terasové dvere, ich dodávku a inštaláciu sme zverili renomovanej firme, ktorá nám vyšla v ústrety aj pri riešení atypických veľkostí a tvarov terasových dvier a vikierového okna. S dodávkou a prácou sme boli spokojní. Na túto časť stavby sme si jednoducho sami netrúfli.

Osádzanie okien sme nechali na profesionálov.

Východ na terasu z kuchynskej časti. A tak si prirodzene vetráme :-).

Trojnásobná bezpečnosť
Pre riešení vstupných dvier do domu sme sa rozhodli inak. Plastový produkt aj s povrchovou úpravou nie je pre tento segment taký prirodzene opticky vierohodný, preto sme vstupné dvere do domu zvolili drevené s viacbodovým bezpečnostným zamykacím systémom, bezpečnostným kovaním a bezpečnostnou vložkou. Drevené dvere sme vybrali aj pre zadný vstup do garáže. Predná brána do garáže je výklopná, plechová, s povrchovou úpravou zlatý dub, bez zateplenia. Vstupné dvere do domu a bránu do garáže sme si už ale osadili svojpomocne.

Čo na to odborník?

Zanedbané drevo
S prihliadnutím na prispôsobenie okien k plánovanému zariadeniu domu a údržbu zvažovaných druhov okien výber majiteľa domu schvaľujem. Plastové okná sú rozhodne menej náročné na údržbu ako drevené. Pri pohľade na staršie domy s drevenými časťami si dovolím tvrdiť, že vo väčšine prípadov je starostlivosť o drevo zanedbaná. Pri plastových oknách je možnosť výberu z rôznych imitácií, ktoré v množstve prípadov vyzerajú rovnako ako samotné drevo. Imitácia dreva na plastovom okne však prináša aj zvýšenie ceny. Majiteľ domu teda musí zvážiť, či je ochotný zaplatiť zvýšenú cenu za vzhľad, ktorý preferuje.

Osádzanie strešného okna

Vyššia záruka
Realizáciu dodávateľskou firmou schvaľujem, pretože táto činnosť má svoje špecifiká a neraz sa pri montáži vyskytne problém, ktorý dokáže vyriešiť len skúsený odborník. V tomto prípade je cena za montáž určite priaznivá, lebo majiteľ sa vyhne platbe za murárske opravy, navyše vo väčšine prípadov získa vďaka tejto montáži zvýšenú záruku.

Atypický tvar okien navrhovaný v projekte bol pre nás, ale aj dodávateľskú firmu, zdrojom výmeny názorov. Po dlhodobom úsilí firiem presvedčiť nás, aby sme zmenili naše navrhované tvary okien na typizované podľa ich ponuky, sme si nakoniec presadili svoje pôvodné predstavy.

Pozor na parapety!
Súčasťou montáže okien je aj osadenie parapetov. Parapety je však vhodné osádzať až po zateplení a vnútornom omietnutí stavby. Šírka parapetov musí byť prispôsobená šírke vrstiev, o ktoré sa hrúbka múrov zvýši. Napríklad pri zateplení 8 cm je celková hrúbka izolácie 10 cm, volil by som teda parapety so šírkou minimálne 12 cm.

Lukáš Šleboda,
konateľ spoločnosti LIBERO, s. r. o.

–>

Čo na to architekt?

Klasický dom verzus Energeticky úsporný dom: Okná, ktoré nám vyhrejú dom
Okná a dvere zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri určení, či náš dom bude viac alebo menej energeticky úsporný. Pri ich výbere musíme zohľadniť funkčné, estetické ale aj energetické vlastnosti, keďže sa snažíme aj o maximálne pasívne využitie tepla zo slnečnej energie. Ide o klasický skleníkový efekt, pri ktorom slnečné žiarenie prechádza cez zasklenie a zohrieva interiér domu. Takto získané teplo dokáže pokryť až ¼ z potreby tepla na vykurovanie.

V garáži sme si dorobili keramický strop s betónovým povrchom, vďaka čomu sme získali odkladací priestor.

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti na oknách by nemalo mať iba zasklenie, ale aj okenné rámy, ktoré tvoria približne 20 % z plochy okna. Pri montáži ich nezabudnime ešte utesniť špeciálnou lepiacou páskou, ktorá zabráni nežiaducim únikom tepla.

Ing. arch. Rudolf Hudák
autor projektu úsporných domov – miniDOMY.sk

Text: stavebník, Lukáš Šleboda, Ing. arch. Rudolf Hudák
Foto: stavebník, thinkstock.com
Zdroj: čacopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Thomas says:

    Mali sme to rovnako, na dom sme taktiež nechali dať plastové, ale s dekorom dreva aby nám to k domu lepšie pasovalo. Montáž sme si potom taktiež nechali urobiť od vekry, zvažoval som síce že by som okná nasadil sám, ale je pravda že keby sa naskytol nejaký problém nevedel by som čo robiť, im išla tá montáž pekne od ruky, za deň sme mali hotovo a od tej doby máme od okien pokoj.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje