Úprava ostenia omietkou

uprava ostenia omietkou

Po úspešnej výmene okna nasleduje úprava ostení, ľudovo špaliet okien omietkou a náterom. Pri úprave môžeme využiť niektorú zo suchých omietkových zmesí.

Vhodným materiálom na úpravu ostení a nadpraží okien po ich montáži – či už v novostavbách, alebo pri opravách a renováciách – je sadrová ručná omietka na vnútorné použitie. V prípade potreby umožňuje v jednom kroku vyrovnať podklad až do 30 mm a viac. Je tvarovo stála a bez trhlín aj vo väčších hrúbkach (40 až 50 mm). Čas na jej spracovanie a stvrdnutie je 60 minút, takže prakticky ihneď po dokončení omietania môžeme ostenia aj maľovať maliarskou farbou. Nie je potrebné ju ani brúsiť. 

Náradie a materiál

Náradie: vedro, antikorové hladidlo s dĺžkou 280 mm, nanášacie hladidlo s dĺžkou 500 mm, antikorové hladidlo na vnútorné rohy, antikorová stierka, špongiové hladidlo, fasádne špachtle s hliníkovou výstuhou, hliníkové laty a vodováha.

Na zamiešanie menšieho množstva zmesi v domácich podmienkach budeme potrebovať miešací nadstavec a silnú vŕtačku. Remeselníci používajú špeciálne miešačky. Foto: archív JAGA

Materiál: ručná sadrová omietka sa predáva a v 25-kilogramových vreciach (spotreba je 0,8 kg/m2/mm). Potrebný je aj dilatačný a rohový profil (plastové lišty).

Príprava podkladu

▶    Nevyhovujúce podklady treba pred aplikáciou sadrovej omietky upraviť, napríklad oklepať, spevniť penetráciou alebo odmastiť. Zo zaprášených plôch musíme stiahnuť prach vlhkou štetkou, lyžicou alebo škrabkou odstrániť prípadné výčnelky, nesúdržné miesta, povrchové nečistoty (cementové mlieko, zvyšky murovacej omietky a pod.).
▶    Na extrémne nasiakavé podklady (pórobetón, sadrokartón) nanesieme špeciálny penetračný náter. Najčastejšie sa aplikuje maliarskym valčekom, prípadne štetkou. Riedime ho podľa odporúčaní výrobcu na obale.
▶    Na slabo nasiakavé podklady (napríklad monolitické konštrukcie z betónu, polystyrénové dielce a tvarovky) nanesieme kontaktný náter určený na hladké podklady na zvýšenie prídržnosti omietky k podkladu. Kontaktný náter sa aplikuje výlučne valčekom a neriedi sa, iba sa dostatočne premieša.

Namiešanie omietky

Do čistej nádoby s čistou vodou pomaly nasypeme zmes sadry. O tri až päť minút nasiaknutú zmes rozmiešame elektrickým miešadlom. Miešame ju, až kým nevznikne rovnomerne hustá zmes. Správnu hustotu skontrolujeme tak, že zmes drží na obrátenej lyžici a nesteká.

Správne množstvo
Sypeme toľko sadrovej zmesi, aby pohltila všetku vodu. Nikdy však nedosýpame suchú zmes, lebo by mohli vzniknúť hrudky!

Čas spracovania

Miešame také množstvo, ktoré nanesieme z miešacej nádoby na stenu do 30 minút. Celkový čas spracovania je 60 min. Ak nespracujeme všetku rozmiešanú zmes, musíme ju vyhodiť. Nie je možné do zvyšku pridať vodu a znovu miešať!

–>
Pracovný postup

Osadenie líšt

▶    Najprv z plastového okenného dilatačného profilu (lišty APU) odstránime lepiacu pásku a nalepíme ho na hranu okenného rámu. Tieto profily bez sieťky sú určené na pripojenie omietky k rámu okna alebo dverí najmä z interiérovej strany.
▶    Na osadenie rohovej lišty si namiešame dostatočne hustú omietku. Nanesieme ju na roh špalety, čím ju pripravíme na vloženie rohového profilu. Do nanesenej omietky vložíme rohovú lištu a zarovnáme do hrúbky omietky na murive a na rovinu lišty APU na ráme okna. Obidva profily osadzujeme veľmi starostlivo s ohľadom na zvislosť a rovinnosť ostenia.

Osadenie rohového profilu Foto: Saint-Gobain divízia Rigips

TIP
Lišta APU vytvorí dilatáciu medzi okenným rámom a omietkou, takže sa v tomto detaile zabráni vzniku trhliny. Okenný dilatačný profil je vybavený lepiacou vrstvou, ku ktorej môžeme v prípade potreby prichytiť ochrannú fóliu pri maľovaní.

Omietanie
▶    Na ostenie nanesieme, prípadne vtlačíme murárskou lyžicou omietku a vrstvu zarovnáme podľa lišty APU a rohovej lišty. Naraz môžeme naniesť vrstvu s hrúbkou až 30 mm, prípadne aj väčšou, a to 40 až 50 mm. V prípade potreby nanesieme druhú vrstvu ihneď po stuhnutí prvej.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Vyrovnanie nanesenej vrstvy latou profilu H  Foto: Saint-Gobain divízia Rigips

▶    Nanesenú vrstvu vyrovnáme krátkymi zvislými ťahmi od okenného rámu po rohovú lištu. Použijeme na to antikorové hladidlo, prípadne hliníkovú H-latu.

Hladenie
▶    Drobné nerovnosti omietky zahladíme fasádnou špachtľou (môžeme použiť aj hladidlo). Vedieme ju po stene čo najviac rovnobežne s ostením. V tomto kroku by sme z plochy nemali uberať materiál a špachtľa by mala zostať takmer čistá. Na dodržanie rovinnosti ťaháme hladidlo do kríža (vodorovne a zvislo), nikdy nie do oblúka. Ak sa na ploche objavia miesta s nedostatkom omietky, opatrne ich doplníme a zarovnáme.

Zrezanie nanesenej vrstvy na úroveň profilov Foto: Saint-Gobain divízia Rigips

▶    Keď omietka tzv. zvädne (teda čiastočne stvrdne, takže ak sa jej dotkneme prstami, neostávajú v omietke priehlbiny), plochu navlhčíme vodou – na to použijeme rozprašovač. Následne dlhými ťah­mi mokrým špongiovým hladidlom prejdeme celú plochu omietnutého ostenia.

Navlhčenie omietky vodou Foto: Saint-Gobain divízia Rigips

▶    Omietka po navlhčení uvoľní jemnú sadru, ktorou vyrovnáme všetky nerovnosti. Stenu dorovnávame fasádnou špachtľou. Špachtľu vedieme v rôznych smeroch, aby sme minimalizovali nerovnosti v ploche. Takto vyhladená plocha je už finálne pripravená na povrchovú úpravu maľovkou, samozrejme, keď preschne omietka.

Po stvrdnutí omietky sú ostenia upravené.   Foto: bauMax

Nakoniec (ale lepšie až po vymaľovaní) odtrhneme ochranný pásik z lišty APU. Doteraz zabraňoval poškodeniu okenného rámu náradím pri nanášaní omietky. Výsledkom je rovné a čisté ostenie okna.

Text: Ing. Michal Široký
Foto: bauMax, Saint-Gobain divízia Rigips, archív JAGA
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Prosím odborníka o radu… panelákový byt, viac náterov, praskajú, farba už na stene nedrží, plánujeme stierkovať… dopočula som sa, že namiesto stierky sa môže nahodiť nová omietka… a že je to jednoduchšie s menším neporiadkom… je to pravda? DAKUJEM moc

  1. Rastislav Demovic says:

   Nie som odbornik, ale nieco uz mam vyskusane a co-to aj prestudovane.Ked na stene nedrzi farba a praska omietka, tak je najistejsie dat vsetky vrstvy farby aj s omietkoudole-az na panel. Panel natriet vhodny penetracnym naterom a potom naniest ci uz stierku alebo omietku. Zo stierku je strasne vela uplne jemnejo prachu, nakolko sa musi po naneseni vybrusit (pricom sa nanasa aspon v dvoch vrstvach). S omietkou brusenie odpada, cize tym padom je to menej prasne-menej neporiadku.Ja som naposledy natahoval v kuchyni stierku, ale iba preto, ze nas nadvazujucej stene uz bola stierka. Inak by som dal normalny „fajnpuc“.Snad som pomohol aj ako laik-samouk 😉

   1. Stierkoval som cely dom, netvrdim ze sa neprasilo, ale stierka sa da spravit aj tak, aby sa nemusela brusit. Presne tak ako to pisu v navode hore. V ostatnom mas pravdu. Vsetky stare natery zoskrabat a naniest novu stierku alebo omietku, ta ale nikdy nebude taka pekna hladka ako stierka.

   2. Ďakujem pekne…

   3. Rasťo, ďakujem moc za skúsenosť…ja som totiž nevedela rozdiel, kedy je nutná stierka a kedy postačí omietka. Myslím, že aj vďaka vysvetleniu… stačí v našom prípade omietka. ešte raz ďakujem moc …

   4. Nemusíte nutne všetko strhávať dole. Stačí, ak natriete plochu kam pôjde stierka penetračným náterom (napr. aj Duvilax rozriedený s vodou) a následne nanesiete kléber. Na kléber zase penetračný náter a na to stierka. Je to pracné, nie lacné, ale zato efektívne a na veľa rokov.

   5. Maťo, ďakujem

  2. ja som to riešil tak, že som obil komplet starú omietku až na panel a nalepil obyčajný polystyrén po hranu okenného rámu potom som dal hliníkovú (ale môže byť aj plastová) rohová lišta so sieťkou a natiahol stavebným lepidlom a celú stenu vystierkoval. Je to síce prašné ale za pár dní hotovo a je to definitívne riešenie. Niektorý okenári hlavne v panelákoch to robia tak že špaletu pritrú do šikma, to sa mi absolútne nepáči s polystyrénom je špaleta pravouhlá voči oknu a vyzerá to oveľa lepšie a nehovoriac o tom že za vysprávky si firma (aspoň táto) účtuje 160€ ja som to sám urobil za 40€ – dva klasické a jedno balkónové okno a do ceny je započítaný materiál aj náradie.

   1. Scim ste pri lepili polistiren o panel?

 2. Dobry den majster robil prvy krat z APU listami zistil som ze netahal omietku opretu o apu listu a rohovu listu tym mi vznikla 2-8 mm priehlbina na 20cm sirokej spalete.Omietka je uz vyzreta nakolko mi to robil 5 dni dozadu…Mozem to teraz dorovnat novou omietkou? aby som to mal v rovine? aj ked ta priehlbina je minimalna na cca 20cmDakujem za radu

 3. Vladimír ZUBEK says:

  Postup práce.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.