renovacia povrchu vane
Galéria (12)

Renovácia povrchu vane

Renovácia vane náterom či striekaním nie je zložitá a maliari či natierači sa jej zhostia určite so cťou, ale zvládne ju aj šikovný amatér. Ide o ideálny postup, pretože odpadá prašné búranie, zháňanie obkladov, inštalatérov a podobne. Práca trvá dve až tri hodiny. Špeciálny náter možno použiť na liatinové a plechové vane, sprchovacie kúty, umývadlá a podobne. Ide o dvojzložkový epoxidový email Epolex S2131 O Farba na vane. Jeho tvrdosť a vhodnosť je odskúšaná mnohoročnou praxou, určite však záleží na majiteľovi – či vo vani napríklad nekúpe bernardína s ostrými pazúrmi...

Galéria

Na stenác zbrúsime aj dvakrát, aby sme mali istotu, že farba dobre priľne na podklad. Po opláchnutí vodou odmontujeme sifón a odpad. Oblepíme hrany vane a obklad okolo vane maskovacou páskou. Celý povrch ešte odmastíme acetónom alebo liehom. Po vyprchaní sa ešte presvedčíme, či je podklad suchý a bez prachu. Ak je v kúpeľni otvorené okno, zatvoríme ho, aby do miestnosti nelietali ďalšie nečistoty. Teplota v kúpeľni by mala byť okolo 20 °C a viac.

Teraz si pripravíme farbu – epoxidový email. Stužuje sa v pomere 100 dielov farby a 33 dielov tužidla. Takúto kombináciu už zakúpime priamo v predajni. Ako riedidlo slúži S6300. Po stužení a eventuálnom zriedení začíname natierať na protiľahlých stenách, pričom natierať treba do kríža. Farbu môžeme nanášať štetcom alebo valčekom. Najkrajší náter je, samozrejme, po nastriekaní. Pri ňom ale treba vypratať kúpeľňu a všetko oblepiť maskovacou páskou. Dobre pripravený povrch však možno kvalitne natrieť aj štetcom a náter sa veľmi dobre rozlieva. Ak nanesieme viac farby napríklad na dno, nič sa nedeje. Epoxid sa na rozdiel od ostatných bežných náterov vytvrdzuje zmiešaním s tvrdidlom, nie len odparením. Do druhého dňa (24 hodín) môžeme opraviť nedostatky alebo jemne prebrúsiť a naniesť druhý, konečný náter. Dáme ho opäť 24 hodín vytvrdnúť a po odstránení pások sa už môžeme kúpať.

Táto povrchová úprava znesie aj vypúšťanie špinavej vody z práčky. Aj napriek tomu, že je epoxid tvrdý a oproti iným farbám pomerne krehkejší, ani pád masážnej sprchovej hlavice ho nepoškodí.

Viac infomácií nájdete na www.bal.sk alebo www.kuzlofarieb.sk

 1. 1mikki1 says:

  Chcem sa spytat, pred cca 10 rokmi som mal rovnako renovovanu vanu a rad by som ju opat namaloval, je treba prvy nater dat uplne prec az na smalt alebo staci ak sa nater prebrusi a nan sa nanesie nova vrstva.Dakujem

 2. Viliam009 says:

  Prosím vás, prečo radíte ľuďom, aby si sami zničili vaňu? Aby ste mali odbyt vašich produktov? Renovácia vane je profesionálna práca a výžaduje dlhodobú prax a skúsenosti…

  1. Anonym says:

   pretoze som videla vanu po rekonstrukcii urobenej firmou a myslim,ze viac to nedobabrem ani ja.som za tento navod vdacna a farba ma vysla na cca 15 eur.

   1. Anonym says:

    nápodobne

   2. Viliam009 says:

    Pravdepodobne ste narazili na ľudí, ktorí potrebovali rýchlo zarobiť. Dajte mi, prosím vás, vedieť, koľko Vám vydržal Váš náter na nepripravenom a neodmastnenom povrchu, pretože ste pravdepodobne zopakovali to isté ako vyššie menovaní majstri. A za 15 eur? Hobby materiál…

 3. stefan says:

  ten epoxidový email Epolex mal byt zrejme S2321 a nie S2131.

  1. Viliam009 says:

   Presne! Ani názov nevedia odpísať a dávajú návody. Ak sa pomýli raz, tak potom čo v návode? S2321/S7300/S6300

 4. tibor renner says:

  Prosím vás čo potrebujem zakúpiť na opravu vaňe myslím tým obnovenie náterom.

 5. Anonym says:

  suhlasim, s pani, ktora viac nemoze dobabrat. Vanu nam robili pred par rokmi a zanedlho sa farba olupovala, takze novy nater nemoze vyzerat horsie ako to co tam je teraz

 6. Viliam009 says:

  Ak Vám nedali záruku, tak ste naleteli darebákom. Chyba!

 7. Leo Kilvády says:

  Vaňa na 80 % je dobrá, ako nová, len dno je mierne vydrané , lebo tam maliar vylial farby. Treba renovovať celú vaňu náterom, alebo by stačilo len dno ?

  1. Miloš Chovanec says:

   Ak ste (si) z BB, tak pozdravujem, tiež mám vydratý spodok vane, ale od pracích práškov pred 15 rokmi, kým som nemal sifón na práčku a hadica výpustu končila vo vani. Teraz sa mi objavili bodky po odlupnutom smalte. Na trhu je viacero prípravkov, najznámejší je u nás ten český epoxidový, požívaný takmer na 100% renovátormi. Ja by som radšej použil na báze polyuretanu taktiež dvojzložkový. Mal by mať vyššiu odolnosť voči poškriabaniu a je odolnejší voči teplotám. Takže na odlupnuté miesta Chemodur P a predtým odhrdzovač, prípadne mikrobrúska. Potom na poškodenú plochu odstraňovač silikónu – odmastňovač ANTYSILIKON (w.streetkolor.sk). Ďalej to hlavné „Farba na vaňu NEW BATH“ (w.jub-farby.eu) od Deco-color, je polyuretanová. Možno ak sa bude horšie rozlievať, a bude poznať stopy po štetci, treba to po hodine prestreknúť 2K lakom v spreji na opravu reflektorov áut (w.ikkolor.sk). Ak sa nedodrží čas, tak sa to dá prešmirgľovať po úplnom zaschnutí 2000-kou a potom streknúť. Akurát sa potom bude na spodku vane zas kĺzať. V prípade ak je tam farba po nejakých maliaroch tak to treba dať preč toluénom alebo liehom a podobne preč.

 8. Miroslav Matúš says:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať,či opravíte na novej plechovej (smalt) vani cca 1cm prasklinu,spôsobenú zrejme úderom alebo prílišným pritlačením kovový nožičiek zo spodu vane.Tým vznikla prasklinka. Ďakujem za odpoveď alebo radu.

 9. Grada says:

  Dobrý deň,Chcem sa spýtať,či EPOLEX S 2131 môžem použiť na natieranie kuchynskej linky ?Ked nie,tak čo mi môžete doporučiť,ďakujem za odpoveď

 10. Jana Streckova says:

  Pači sa mi to. Potrebovala by som taktiež renovaciu vane.Môžete sa mi ozvat? Dakujem

 11. Neoorit says:

  Здесь вы можете заказать копию любого сайта под ключ, недорого и качественно, при этом не тратя свое время на различные программы и фриланс-сервисы.

  Клонированию подлежат сайты как на конструкторах, так и на движках:
  – Tilda (Тильда)
  – Wix (Викс)
  – Joomla (Джумла)
  – WordPress (Вордпресс)
  – Bitrix (Битрикс)
  и т.д.
  телефон 8-996-725-20-75 звоните пишите viber watsapp
  Копируются не только одностраничные сайты на подобии Landing Page, но и многостраничные. Создается полная копия сайта и настраиваются формы для отправки заявок и сообщений. Кроме того, подключается админка (админ панель), позволяющая редактировать код сайта, изменять текст, загружать изображения и документы.

  Здесь вы получите весь комплекс услуг по копированию, разработке и продвижению сайта в Яндексе и Google.

  Хотите узнать сколько стоит сделать копию сайта?
  напишите нам
  8-996-725-20-75 звоните пишите viber watsapp

 12. Miloš says:

  Nuž pride mi to take , celá ta renovacia vaní, s domacich podmienkach . Uz ci sam alebo so specialistom. Ze pekna kozmeticka uprava starej vane kym sa nebude prerabat kúpelna.

 13. DaWearl says:
 14. PETER says:

  Dobrý deň,ešte jedna otázka:Medzi prvým a druhým náterom/odtok je odmontovaný/ treba povrch vane tiež prebrúsiť za mokra? Ďakujem za odpoveď.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.