Tehlový obklad v interiéri
Zdroj: Wienerberger

Ozvláštnite svoje steny s tehlovým obkladom

Ak vás už omrzeli biele steny, pustite sa do jednoduchej a pritom zaujímavej premeny svojho interiéru. Ozvláštnite svoj domov s tehlovým obkladom. Ten sa dokonale hodí do moderného industriálneho bývania, ale aj do vintage či vidieckeho štýlu. Autentický vzhľad tehlového muriva dosiahnete s tehlovými obkladovými pásikmi Terca.

Tehlový obklad je ideálnym riešením na skrášlenie stien či kozuba v obývačke, skvelo vyzerá za policami s knihami či dokonca v kúpeľni alebo kuchyni.

Jedinečnosť a rozmanitosť

Obkladové pásiky Terca sú vyrobené z prírodných materiálov. Majú hrúbku iba 23 mm a vyznačujú sa nepravidelným tvarom bez ostrých hrán a rohov. Vďaka doplnkovým rohovým pásikom môžete dosiahnuť efekt na nerozoznanie od tehlového muriva. Tehlové pásiky sa vyrábajú v širokej palete rôznych farieb. Pásiky môžete lepiť do rôznych väzieb, spravidla s vynechaním škár, ale takisto je možné lepiť pásiky na dotyk, tzn. bez škár. Výsledný vzhľad obloženého povrchu veľmi závisí aj od farby škárovacej malty a hrúbky škáry. Kombináciou tých istých pásikov so škárovacou maltou rôznych farieb dosiahnete úplne odlišné farebné odtiene obkladanej steny.

Postup lepenia tehlových obkladových pásikov Terca

1. Príprava podkladu

Príprava podkladu na tehlový obklad
Zdroj: Wienerberger

Pred aplikáciou tehlových obkladových pásikov treba zo steny najskôr demontovať kryty na vypínače a zásuvky a oblepiť páskou styčné plochy ostatných povrchov a podlahových líšt. Škrabaním jemne narušte pôvodnú omietku steny rovnomerne po celej ploche. Následne rovnomerne aplikujte hĺbkovú penetráciu (v žiadnom prípade nepoužívajte fasádnu penetráciu). Penetračný náter nechajte schnúť približne 1,5 hodiny.

2. Príprava obkladových pásikov

Rubovú stranu tehlových pásikov pred lepením očistite od prachu pomocou suchého štetca alebo kefky. Počas lepenia treba mať po ruke 3-4 krabice pásikov, z ktorých budeme striedavo odoberať. Týmto spôsobom dosiahneme premiešanie pásikov tak, že nám nevzniknú neželané ostré rozhrania farieb alebo štruktúr.

3. Vyznačenie pomocných čiar na stene

Vyznačenie pomocných čiar na stene
Zdroj: Wienerberger

Po vyschnutí penetračného náteru si na stene vyznačte pomocné čiary, ktoré vám zjednodušia ukladanie obkladových pásikov. Tieto čiary by mali korešpondovať s dôležitými líniami na stene, ako sú napríklad parapet okna alebo nadpražie okna či dverí. Rozmeraním jednotlivých radov pásikov s rešpektovaním týchto línií sa vyhneme zbytočnému rezaniu pásikov a nevydareným detailom.

4. Lepenie pásikov

Lepenie obkladových tehlových pásikov
Zdroj: Wienerberger

Pokiaľ obkladáte dve steny, ktoré sa stretávajú na spoločnom rohu, alebo stenu s otvorom, začnite lepiť rohové pásiky na rohu alebo osteniach otvorov pozdĺž vyznačených pomocných čiar. Od rohov alebo ostení pokračujeme lepením rovných pásikov.  Nanášanie lepidla je možné robiť dvoma spôsobmi: na podklad (stenu) alebo na rubovú stranu pásikov. V oboch prípadoch nanášame lepidlo pomocou hrebeňového hladidla. Naše obrázky zachytávajú lepenie pásikov s nanášaním lepidla na rubovú stranu pásikov. Pri tomto postupe je dôležité nanášať lepidlo v rovnakej hrúbke aby vo finále boli pásiky v rovnakej úrovni. Jednotlivé pásiky s lepidlom treba pritlačiť na stenu a jemným pohybom zo strany na stranu dosiahneme rovnomerné uchytenie k podkladu. Na urovnanie pásikov je možné použiť aj gumové kladivo, treba však pritom byť opatrný, aby sa pásiky pod kladivom nezlomili.

5. Meranie a rezanie obkladových pásikov

Meranie a rezanie obkladových pásikov
Zdroj: Wienerberger

Tak ako pri murovaní, podobne ani pri lepení pásikov sa nezaobídeme bez dorezov, ktoré budeme potrebovať v mieste rôznych detailov. Dorezy treba najprv presne zmerať a následne odrezať. Vhodným náradím na rezanie pásikov je malá uhlová brúska s vhodným rezným kotúčom.

6. Lepenie pásikov bez škár

Okrem lepenia pásikov na spôsob režného muriva s maltovými škárami je možné lepiť obkladové pásiky aj na dotyk, čiže bez škár. Týmto spôsobom aj s rustikálnejšími obkladovými pásikmi môžeme dosiahnuť moderný vzhľad. Veľkou prednosťou takéhoto spôsobu lepenie je to, že ušetríme nemálo času a materiálu na škárovanie.

Lepenie pásikov bez škár
Zdroj: Wienerberger

7. Dekorovanie stien

Na zavesenie obrazov, fotiek či iných predmetov je vhodné využiť väčšie medzery v škárach medzi tehlovými pásikmi. Pri vŕtaní dier alebo pri zatĺkaní klincov v miestach, kde sa pásiky tesne dotýkajú môže dôjsť k ich odlúpnutiu. Takéto riziko nehrozí pri obklade s klasickými maltovými škárami. Pri vŕtaní dier pre hmoždinky odporúčame preto vŕtať radšej v strede pásikov.

Tehlový obklad v interiéri
Zdroj: Wienerberger

Viac na www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje