image 49150 25 v1

Terca riešenie pre fasády

Túžite dať vášmu domu výnimočný vzhľad? Neomietané murivo je nezameniteľným stavebným prvkom, ktorý sa teší veľkej obľube najmä v zahraničí. Postupne sa však vracia aj do našej zemepisnej šírky. Prírodný materiál akým je tehla prináša škálu benefitov nielen pri realizácii stavebných konštrukcií, ale aj fasády. 

Lícové tehly Terca sú nositeľom tradície v novej podobe. Ponúkajú bohatú škálu farebných odtieňov a povrchových úprav. Samozrejmá je odolnosť voči poveternostným vplyvom a farebná stálosť. Je možné ich použiť do exteriéru ako aj do interiéru, na obklady soklov, či stavbu oplotenia a múrikov.

Tehly ktorých výroba napodobňuje technológiu ručnej výroby nájdete pod označením Lícové tehly Terca. Každá z nich sa tvaruje samostatne, vo vlastnej forme a preto medzi nimi nenájdete dva rovnaké kusy. Ich drsný až vrásčitý povrch, bez ostrých hrán im dodáva príjemný rustikálny vzhľad a určite nebudete pochybovať, že každá je jedinečný originál. Farebná škála je veľmi široká od svetlých béžových odtieňov až po módne tmavé antracitové tóny.

Jednoduchším variantom, ako dosiahnuť vzhľad tehlového režného muriva sú tehlové obkladové pásiky Terca. Ich hrúbka je len 23mm, no efekt na fasáde je vďaka doplnkovým rohovým pásikom na nerozoznanie od klasických lícových tehál. Pri precíznej aplikácii na pevný a bezprašný povrch sa nimi dá dosiahnuť dokonalá imitácia väzby muriva na rohoch, osteniach či parapetoch. Pri aplikácii odpadá mokrý proces, lepia sa lepidlom na lepenie keramického obkladu vhodným do exteriéru.

Aké sú ich ďalšie výhody?

Šetria energiu

Pri voľbe prevetrávanej fasády sa zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej konštrukcie. Bráni sa ochladzovaniu obvodovej steny vplyvom vetra. Tehla je známa svojimi akumulačnými vlastnosťami, ktoré naplno využíva počas celého roka. Tepelná pohoda v dome sa tým pádom zvyšuje a výdavky na energie klesajú.

Šetria životné prostredie

Prevetrávaná fasáda z lícových tehál Terca je zo stopercentne prírodného materiálu a jej životnosť je prakticky neobmedzená. Starne do krásy, farebnú stálosť si udržiava po celé roky bez akýchkoľvek nárokov na údržbu. Dom z prírodných materiálov predstavuje množstvo zdravotných benefitov medzi ktoré partí aj ochrana pred prenikaním nežiaduceho hluku z vonkajšieho prostredia.

Ploty a múriky

Veľmi rozšírenou oblasťou použitia lícových tehál sú murované ploty, múriky a stĺpy. Tie sú zväčša vystavené úplne iným poveternostným vplyvom ako fasáda. Zakladajú sa na betónový základ. Pri navrhovaní plotu so stĺpikmi netreba zabúdať na to, že ich osová vzdialenosť by mala byť násobkom skladobného rozmeru tehly. Nemusíte sa obmedzovať len na oplotenie vášho pozemku, kreativite sa medze nekladú a pri správnej izolácii môžu slúžiť napríklad aj na ohradu záhonov.

Na čo netreba zabúdať

Ak sa rozhodnete pre dom s fasádou z režnej tehly, je dôležité dodržať niekoľko pravidiel. Projekt musí byť kvalitne spracovaný, zohľadňujúci statické, požiarno-bezpečnostné, tepelno-technické a akustické požiadavky. Musí rešpektovať vzájomnú skladobnosť materiálov s ohľadom na rozmery objektu a stavebných otvorov v ňom. Detaily soklov, parapetov, ostení alebo nadpražia musia byť vopred dômyselne naprojektované. Odporúčame objednať predpokladané množstvo potrebných tehál naraz. Kedže sa jedná o prírodný materiál, je dobré predchádzať prípadným farebným rozdielom, ktoré môžu vzniknúť pri dodatočnej výrobe. S tým tiež súvisí odoberanie stavebného materiálu, podľa možností, zo všetkých paliet, aby bolo rozloženie farebných odtieňov rovnaké po celej fasáde. Pri murovaní je potrebné dbať na čistotu a presnosť, aby ste sa vyhli zbytočným problémom s dodatočným čistením muriva. Prípadné výkvety je potrebné odstraňovať len na sucho, pomocou metly alebo použitím mäkkej kefy, bez chemických prostriedkov. Biele stopy po výkvetoch po čase zmiznú prirodzenou cestou.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje