Zhotovte si kužeľovú štiepačku dreva

zhotovte si kuzelovu stiepacku dreva

Štiepačkou možno bez problémov štiepať kláty dreva s priemerom 50 — 60 cm a dĺžkou 80 až 150 cm. Polená sa štiepajú v zvislej polohe. Kužeľ sa zavŕta hlboko do dreva, pričom ho rozštiepi.

FOTO A PRESNEJŠÍ PLÁN NÁJDETE V ČASOPISE UROB SI SÁM NOVEMBER 2012

Výroba zaberie iba TÝŽDEŇ času pri nákladoch 300 

Štiepací klin musí vyrobiť skúsený sústružník. V strede kužeľa je otvor na ručné povolenie, keď sa kužeľ zasekne v dreve.Základňu tvorí oceľová platňa. Pohon medzi motorom a prevodovkou zabezpečujú dva klinové remene (v kryte).Dvojsmerný spínač slúži na ovládanie stroja.

Stroj má na bokoch privarené rúčky na prenášanie a k podstavcu je priskrutkovaný štyrmi skrutkami, takže sa dá ľahko oddeliť od podstavca a previezť napríklad v kufri auta alebo v prívesnom vozíku.

Podstavec kálačky je vyrobený z  L-profilu.Na pohon je použitý motor na 380 V s výkonom 2,2 kW s prevodovkou. Vyčnievajúci oceľový profil zabraňuje pretočeniu dreva.


Text a foto:
Juraj Prišč, Stará Bystrica
 

 

FOTO A PRESNEJŠÍ PLÁN NÁJDETE V ČASOPISE UROB SI SÁM NOVEMBER 2012

–>

Komentáre

 1. Znova jeden návod o ničom, návod by tak mohol byť bez urážky pre cukrárov jeden najdôležitejší údaj mi tu chýba a to je aké má mať otáčky štiepací kúžel. Ono ani nie je najdôležitejšie aký podstavec zvolil autor ja osobne mám inú predstavu.

  1. Veru tak, ak mas doma v dielni sustruh a material tak sa to oplati. Aj tak rezanie kuzeloveho zavitu nie je mozne bez CNC alebo „kulisy“.. Je to dobra vec ale pozor na BEZPECNOST, vysukaj si rukavy ak sa ti dostane volny odev do kuzela tak sa budes krutit s nim :-). Tieto stiepacky robili vyborne v horach kde boli instalovane na straych traktoroch priamo na osi remenice pre plochy pas.

   1. Viliam zbytočne komplikované motor 4Kw /20-30eu/ kužeľ z internetu /40-45eu/ na mieru osky motora a ostatné urobíš sám náklady komplet 80eu.Robil som kuželovú, mechnickú cez kluku a hydraulickú perfektne fungujú a teraz opravujem originálku hecht 656 štiepačka vadné olejové čerpadlo.Veľa zdaru pri práci.

 2. Ondrej Vlašič says:

  Prepáčte ale náklady 300 EUR sú absolútne mimo,skúsený sústružník sa na ten trn za 80 EUR ani nepozrie….A za 325 EUR som si kúpil v nemenovanom obchode kvalitnú 8 tonovú káľačku so zárukou.Dovoz v cene…

 3. Prepacte, zabudol som dodat ze otacky kuzela boli len okolo 500 za minutu. Ma niekto iny napad ako urobit kuzel?

 4. Toto som našiel na jedne stránke a podla toho som sa riadil. Mám elektromotor 2,2kW/1450ot. spojený s prevodovkou zo žigulíka, výstupné otáčky 100 za min. a ide na tom úplne všetko. Nejde len o otáčky, ale ide aj o kužel. Ako mi poradil ten pán, tak ak zvolím nesprávny štiepací kužel, tak možem mat silný motor, ale stále to nebude ono, zbytočne bude strásat na sile. Kužel treba mať s ostrým uhlom, čo sa aj potvrdilo.

  Elektrická kuželová štiepačka dreva:
  Elektromotor od 3 kW do 7,5 kW / otáčky – 750/960/1450
  Kuželová štiepačka s elektroprevodovkou:
  Elektromotor s prevodovkou od 1,1 kW do 5,5 kW / otáčky – od 60 ot. do 750 ot.
  ( čím menej otáčok, tým väčšia sila, a treba trošku viacej tlačiť na poleno pri prvom zavŕtavaní )

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.