Redukčné vreteno

redukcne vreteno

Kolovrátok je súčasťou náradia domácich majstrov, ale i profesionálnych tesárov a stolárov. Návod na jeho zostrojenie.

 

Stolársky kolovrátok je vybavený rýchloupínacím skľučovadlom. Upínajú sa doň vrtáky do dreva, ktoré majú stopku ukončenú zrezaným ihlanom.

Kolovrátok je súčasťou náradia domácich majstrov, ale i profesionálnych tesárov a stolárov. Slúži na upínanie špeciálnych vrtákov do dreva, ktoré majú skrutkovicu ukončenú hrotom pripomínajúcim šidlo.

Ostrý hrot im zabezpečuje kvalitné vedenie v mäkkom dreve. Sú prípady, že použitie takého vrtáka je nenahraditeľné. Aby sme mohli do kolovrátka upnúť i vrtáky s valcovou stopkou, necháme si vysústružiť redukčné vreteno, na ktorého kužeľ narazením upevníme skľučovadlo na kľúčik. Umožní nám to vŕtanie kolovrátkom do plechu alebo zväčšovať predvŕtané otvory v dreve. Kolovrátok sa využíva najmä pri prácach na altánkoch, krovoch, chalupách, chatách, teda všade tam, kde nie je priamo nainštalovaný elektrický prúd, a neoplatí sa nám vlastniť akumulátorovú vŕtačku.

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a schémy: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.