redukcne vreteno

Redukčné vreteno

Kolovrátok je súčasťou náradia domácich majstrov, ale i profesionálnych tesárov a stolárov. Návod na jeho zostrojenie.

 

Stolársky kolovrátok je vybavený rýchloupínacím skľučovadlom. Upínajú sa doň vrtáky do dreva, ktoré majú stopku ukončenú zrezaným ihlanom.

Kolovrátok je súčasťou náradia domácich majstrov, ale i profesionálnych tesárov a stolárov. Slúži na upínanie špeciálnych vrtákov do dreva, ktoré majú skrutkovicu ukončenú hrotom pripomínajúcim šidlo.

Ostrý hrot im zabezpečuje kvalitné vedenie v mäkkom dreve. Sú prípady, že použitie takého vrtáka je nenahraditeľné. Aby sme mohli do kolovrátka upnúť i vrtáky s valcovou stopkou, necháme si vysústružiť redukčné vreteno, na ktorého kužeľ narazením upevníme skľučovadlo na kľúčik. Umožní nám to vŕtanie kolovrátkom do plechu alebo zväčšovať predvŕtané otvory v dreve. Kolovrátok sa využíva najmä pri prácach na altánkoch, krovoch, chalupách, chatách, teda všade tam, kde nie je priamo nainštalovaný elektrický prúd, a neoplatí sa nám vlastniť akumulátorovú vŕtačku.

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a schémy: autor

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.