Posuvné kružidlo

posuvne kruzidlo

„Medzi dôležité pracovné nástroje a pomôcky patrí aj posuvné kružidlo. Jeho vyhotovenie je veľmi jednoduché. Dôležitá je voľba materiálu: rúrka Ø 14 mm, guľatá tyč Ø 8 mm alebo rúrka Ø 14 mm a tyč  Ø 10 mm. Ostatné rozmery sú len informatívne.“

Prvú časť kružidla tvoria dve rúrky zvarené k sebe do pravého uhla. Každá rúrka je prevŕtaná s narezaným závitom M5 na aretačné skrutky. Do rúrky zasunieme guľatú tyč č. 3 s dĺžkou, akú si zvolíme. Jej pohyb obmedzíme skrutkou. Ďalšiu časť kružidla tvorí posuvná prevŕtaná rúrka so závitom a aretačnou skrutkou, na ktorej je navarená ihlica – oceľový hrot. Túto časť posúvame po guľatej tyči, kde si nastavíme požadovanú vzdialenosť medzi oceľovým hrotom a rysovacím nástrojom. Pri výrobe tejto pomôcky môžeme zvoliť pevnejšie vyhotovenie podľa obrázka označeného písmenom B, a to tak, že rúrky prevŕtame a nad diery privaríme matice M5.   

Autor: Oskar Kemény, Martin
Foto a schémy: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.