Pomôcka na nájdenie stredu

pomocka na najdenie stredu

Práca s drevom prináša mnoho radosti, ale aj rôzne problémy. Pre domáceho majstra to môže znamenať výzvu, aby hľadal vhodné riešenie, ako si prácu uľahčiť. Napríklad pri hľadaní stredu sústruženej súčiastky.

Pri práci s drevom na sústruhu potrebujeme nájsť stred hranolčeka alebo valca, ktorý chceme opracovávať. Na nájdenie ich stredu sa dá použiť drevený meter (je pomerne nepresný), pravítko a pri menších priemeroch i posuvné meradlo a ceruzka. Nájdený stred však nemusí byť vždy presný. Na riešenie tohto problému nám poslúži jednoduchá pomôcka. Nahradí všetky uvedené pomôcky a nájdenie stredu súčiastky, ktorú chceme sústružiť, bude úplne jednoduché. Súčiastku – hranol alebo valec – vložíme do výrobku a osi vyznačíme ceruzkou.

Použitý materiál
Na výrobu pomôcky potrebujeme:
– hranol z tvrdého dreva 30 x 30 mm,
– organické sklo (plexisklo) hrúbky 5 mm,
– lepidlo na drevo,
– skrutky do dreva.

Výroba pomôcky je veľmi jednoduchá. Podľa uvedenej fotodokumentácie to zvládne každý šikovný domáci majster. Aby sme s pomôckou boli spokojní, pri jej vyhotovení musíme dávať pozor na dodržanie presnej kolmosti jednotlivých strán.

Bartolomej Szabados, Čierna nad Tisou
Foto: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.