Rezačka keramickej dlažby

rezacka keramickej dlazby

Rezačku keramickej dlažby si zhotovíme z uhlovej brúsky. Konštrukcia je jednoduchá a náklady na jej výrobu sú nízke.

Stolík na brúsku vyrobíme z Jäklovho profilu 20 × 20 mm s rozmermi 400 × 500 × 340 mm podľa výkresu č. 1. Do hotového stolíka vložíme plech 300 × 100 × 3 mm, v ktorom zhotovíme drážky tak, ako je to na výkrese č. 2.

Držiak brúsky zasa zhotovíme podľa výkresu č. 3 z plechu 200 × 80 × 3 mm. Pripravíme na ňom držiaky podľa brúsneho kotúča Ø 115 mm. Po upevnení brúsky do držiaka a vmontovaní do stolíka vymeriame drážku na vrchnú dosku stola. Na jej výrobu použijeme plech alebo pertinax s hrúbkou 3 mm. Podľa výkresu č. 4 vyrobíme vodidlo z pásoviny 30 × 5 mm a 20 × 5 mm. Stolík potom natrieme základným náterom. Po výmene diamantového kotúča za pílový môžeme rezať dosky hrubé 20 mm. Pri použití brúsky s kotúčom väčšieho priemeru upravíme veľkosť stola a držiaka brúsky.


Vladimír Galgóci
Foto: autor
Kresby: Marián Varga
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.