Jednoduchá komoda

Jednoduchá komoda

 „V živote sem-tam nastane okamih, keď zistíme, že predmety potrebné na každodenný život sa nám v domácnosti neobyčajne rozmnožili. Práve to je chvíľa, keď môžeme využiť fantáziu a zručnosť na výrobu jednoduchého nábytku na mieru, ktorý zapadne v byte presne tam, kde ho potrebujeme. Nám poskytla veľa úložného priestoru komoda, ktorá vyplnila miesto medzi detskou a manželskou posteľou v spálni nášho bytu.“ 
                                                                                                Ing. Miroslav Vaterka

Materiál
 
Ako materiál na výrobu komody nám poslúžia buková škárovka – tzv. lepené drevo. Môže to však pokojne byť aj dyhovaná MDF doska alebo fóliovaná DTD (drevotrieska). Záleží na vkuse a finančných možnostiach. Pri použití drevotrieskovej dosky si však musíme odpustiť zložitejšie tvarovanie na čelách zásuviek, pretože tento materiál je vhodný skôr na hranatejšie tvary. Tak isto aj olepovanie bočných plôch na oblúkoch by nás pri realizácii uvádzalo do infarktových stavov!
Korpus zásuviek vyrobíme zo smrekového reziva, čím získame ľahké, ale pevné zásuvky, čo oceníme nielen pri montáži, ale aj pri používaní výrobku. Na chrbát komody a dná zásuviek je dobré použiť sololit (tvrdá drevovláknitá doska).
 
Postup výroby

Komoda sa skladá z dvoch identických skriniek, ktoré sú položené na seba. Ich výhodou je ľahšie prenášanie, použitie každej časti osobitne, ale aj ľahšia práca pri výrobe komody.
Najprv si narežeme dielce na presné rozmery. Pri rezaní ručnými elektrickými pílkami treba dávať veľký pozor na presnosť a pravouhlosť dielcov. Na dná, boky, stropy a na uloženie chrbta potrebujeme hornou frézovačkou vytvoriť poldrážku. Cez dná a stropy ju vedieme priebežne (po celej dĺžke). Na bokoch však nesmieme prefrézovať okraje, pretože by to bolo zhora viditeľné. Poldrážku ukončíme aspoň 5 mm od okraja dielca. Do plôch navŕtame otvory na skrutky a všetky hrany zrazíme brúsnym papierom (alebo frézovaním). Potom vonkajšie plochy dôkladne prebrúsime brúsnym papierom až do zrnitosti 120. 
 
                 

Montáž korpusov

Korpusy z masívneho dreva spájame skrutkami, ktoré zapustíme pod úroveň plochy. Otvor môžeme prekryť drevenou záslepkou, ktorá pôsobí esteticky. Pri použití MDF alebo DTD dosky sú na spájanie korpusov vhodnejšie konfirmáty, pretože zabezpečujú pevnejší a trvalejší spoj. Chrbát vložíme do poldrážky a pripevníme klincami, ak máme k dispozícii ručnú sponkovačku budeme rýchlejší a menej sa narobíme. Nakoniec si vnútorný priestor po výške rozmeriame a poznačíme na boky miesta na pripevnenie výsuvného kovania zásuviek.
 
Výroba zásuviek
 
Do dielca, na ktorý budeme upevňovať čelo zásuvky, vyvŕtame tri otvory na skrutky. Potom vyrezané dielce spojíme skrutkami do celku – korpusu. Zospodu pribijeme dno. Čelá zásuviek sú mimoriadne dôležité z hľadiska estetiky celej komody, preto si na ich tvare musíme dať záležať. Ak nechceme použiť úchytky vyčnievajúce do priestoru, môžeme do čiel vytvarovať otvory na prsty, aby sme mohli pohodlne vytiahnuť zásuvku. Musíme však počítať s tým, že časť obsahu zásuvky bude viditeľná. Tvar a veľkosť otvorov závisí od našej fantázie, najlepšie sú oblé tvary, pri hranatých nie je uchytenie vždy bezpečné a pohodlné. Vyrobiť otvory podľa uvedeného vzoru môžeme tak, že miesta oblúkov vyvŕtame pomocou Forstnerovho vrtáka (hrčovník) a výsledný tvar vyrežeme priamočiarou kmitavou pílkou. Po dôkladnom dobrúsení ešte môžeme zaobliť hrany z oboch strán hornou frézovačkou s kopírovacou frézkou.
 
Montáž zásuviek
 
Korpusy z masívneho dreva spájame skrutkami, ktoré zapustíme pod úroveň plochy. Otvor môžeme prekryť drevenou záslepkou, ktorá pôsobí esteticky.
Pri použití MDF alebo DTD dosky sú na spájanie korpusov vhodnejšie konfirmáty, pretože zabezpečujú pevnejší a trvalejší spoj. Nakoniec pripevníme na pozdĺžne spodné hrany druhú časť výsuvného kovania a zásuvky vložíme do korpusov. Presné pripevnenie čiel vyžaduje precíznosť, trpezlivosť a najlepšie aj pomocníka. Čelo pritlačíme spredu ku korpusu zásuvky a posunieme ho do žiadanej polohy. Pomocník poznačí na jeho druhú stranu umiestnenie rohov korpusu zásuvky. Potom zásuvky vyberieme a trojicou skrutiek priskrutkujeme čelo k zásuvke. Postupujeme zhora smerom dolu, pričom medzi čelami susedných zásuviek nechávame medzeru 1 až 2 mm na bezproblémové vysúvanie. Priestor, ktorý ostane pod spodnou zásuvkou, prekryjeme spredu soklovou lištou, ktorá by mala byť široká aspoň 5 cm. Z hygienických, ale aj praktických dôvodov nie je dobré, ak je spodná zásuvka umiestnená bezprostredne nad zemou. 
 
Povrchová úprava

Ideálne je použiť transparentné laky, napríklad pružné polyuretánové laky Ventopur alebo Duopur. Ak sme sa rozhodli lak nanášať štetcom, môžeme tak urobiť aj po montáži, pričom ťahy vedieme vždy v smere vlákien (kresby dreva). Ak chceme výrobok striekať striekacou pištoľou alebo rozprašovačom, je oveľa vhodnejšie urobiť povrchovú úpravu na opracované a dobre vybrúsené dielce tesne pred montážou. Po zaschnutí prvého nánosu laku však v každom prípade musíme všetky plochy prebrúsiť brúsnou hubkou alebo papierom so zrnitosťou 240 až 280. Až potom bude druhý nános kvalitný a dokonale hladký. Komody môžu stáť na sebe bez spájania. Ak máme radi istotu a nechceme, aby sa pri používaní na styčnej ploche posúvali, môžeme ich spojiť dvojicou kolíkov na sucho.
 
 
Ing. Miroslav Vaterka, 

Vranov nad Topľou 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNáš Tip: Moderné vstavané skrine, šatníky a komody ušité na mieru! Bratislava a okolie.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.