detska komoda
Galéria (9)

Detská komoda

Na výrobu komody môžeme použiť napríklad laty zo starých paliet. Aby sme ušetrili materiál a nespájali z dosiek zbytočne veľké tabule, je vhodné dopredu si navrhnúť rozmery jednotlivých častí.

Galéria

Korpus komody zostavíme pomocou kolíkového spoja, alebo skrutkami, prípadne ich kombináciou. Kolíkové spoje natrieme lepidlom, spojíme a zafixujeme stužovadlami. Prekontrolujeme dodržanie pravých uhlov pomocou uholníka a podľa typu lepidla necháme dostatočne zaschnúť.

Pracovný postup
Laty ohobľujeme a pospájame na pero a drážku alebo kolíkovým spojom (obr. 1 – fotogaléria) a zlepíme. Z takto pripravených tabúľ narežeme dosky na rozmery podľa výkresu.

Telo zásuvky zostavíme pomocou kolíkového spoja alebo skrutiek. Môžeme použiť aj kvalitnejší spoj rohovou väzbou s ozubmi. Pri návrhu zásuviek musíme počítať s ponechaním dostatočnej medzery medzi korpusom komody a zásuvkami na vodiace koľajničky (obr. 2 – fotogaléria). Zásuvku nalakujeme bezfarebným lakom aspoň vo dvoch až v troch vrstvách. Medzi jednotlivými nátermi povrch opäť prebrúsime jemným brúsnym papierom. Spodok zásuvky zhotovíme z drevovláknitej dosky, ktorú prichytíme klinčekmi s širšou hlavičkou. Na takto pripravenú zásuvku skrutkami pripevníme časť vodiacich koľajničiek. Druhú časť pripevníme na korpus komody podľa (obr. 3 – fotogaléria) s rozstupmi podľa výšky a počtu zásuviek. Zásuvky vložíme do koľajničiek a vyskúšame ich chod.
Ďalej si pripravíme čelá zásuviek, na ktoré pripevníme úchytky podľa vlastného vkusu. Úchytky volíme tak, aby farebne ladili s celou komodou. Čelá zásuviek pripevníme k telám zásuviek s potrebnými medzerami (minimálne 2 mm), aby sa pri otváraní o seba nešúchali a nenarážali do seba.

Komodu uzavrieme zo zadnej strany drevotrieskovou doskou a natrieme, prípadne nastriekame farbou podľa vlastného vkusu a podľa toho, komu je komoda určená.

Ing. Peter Jankaj
Foto a kresby: autor

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.