Detská komoda

detska komoda

Na výrobu komody môžeme použiť napríklad laty zo starých paliet. Aby sme ušetrili materiál a nespájali z dosiek zbytočne veľké tabule, je vhodné dopredu si navrhnúť rozmery jednotlivých častí.

Korpus komody zostavíme pomocou kolíkového spoja, alebo skrutkami, prípadne ich kombináciou. Kolíkové spoje natrieme lepidlom, spojíme a zafixujeme stužovadlami. Prekontrolujeme dodržanie pravých uhlov pomocou uholníka a podľa typu lepidla necháme dostatočne zaschnúť.

Pracovný postup
Laty ohobľujeme a pospájame na pero a drážku alebo kolíkovým spojom (obr. 1 – fotogaléria) a zlepíme. Z takto pripravených tabúľ narežeme dosky na rozmery podľa výkresu.

Telo zásuvky zostavíme pomocou kolíkového spoja alebo skrutiek. Môžeme použiť aj kvalitnejší spoj rohovou väzbou s ozubmi. Pri návrhu zásuviek musíme počítať s ponechaním dostatočnej medzery medzi korpusom komody a zásuvkami na vodiace koľajničky (obr. 2 – fotogaléria). Zásuvku nalakujeme bezfarebným lakom aspoň vo dvoch až v troch vrstvách. Medzi jednotlivými nátermi povrch opäť prebrúsime jemným brúsnym papierom. Spodok zásuvky zhotovíme z drevovláknitej dosky, ktorú prichytíme klinčekmi s širšou hlavičkou. Na takto pripravenú zásuvku skrutkami pripevníme časť vodiacich koľajničiek. Druhú časť pripevníme na korpus komody podľa (obr. 3 – fotogaléria) s rozstupmi podľa výšky a počtu zásuviek. Zásuvky vložíme do koľajničiek a vyskúšame ich chod.
Ďalej si pripravíme čelá zásuviek, na ktoré pripevníme úchytky podľa vlastného vkusu. Úchytky volíme tak, aby farebne ladili s celou komodou. Čelá zásuviek pripevníme k telám zásuviek s potrebnými medzerami (minimálne 2 mm), aby sa pri otváraní o seba nešúchali a nenarážali do seba.

Komodu uzavrieme zo zadnej strany drevotrieskovou doskou a natrieme, prípadne nastriekame farbou podľa vlastného vkusu a podľa toho, komu je komoda určená.

Ing. Peter Jankaj
Foto a kresby: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.