Znáškový kurín

znaskovy kurin

Podľa veterinárnych predpisov môžeme umiestniť do kurína s plochou 2 m2 osem nosníc. Ďalej určujú, že kurín musí byť dostatočne vzdušný, ľahko čistiteľný, dostatočne presvetlený a v zime zateplený.

Stavba kurína

Skelet kurína je vyrobený zo smrekových hranolov a fošní. Zo zadnej strany a z bočných strán je vo dvoch vrstvách obložený ohobľovanými doskami. Drevo napustíme olejom, ktorý ho chráni pred účinkami dažďa a drevokazným hmyzom. Olej odpudzuje aj parazity, ktoré s obľubou napádajú nosnice. (Okrem toho ošetrujeme kurín a nosnice prípravkami určenými na ochranu pred parazitmi, ktoré kúpime v špecializovaných obchodoch.)

Do hornej časti kurína umiestnime odpočinkové bidlo so šírkou 4,5 až 5 cm. Musí mať zaoblené hrany a musí byť ohobľované. Dodržíme vzdialenosť bidla od zadnej steny kurína 30 cm a od podlahy 25 až 27 cm.

V spodnej časti kurína sú dve znáškové hniezda z plytkých plastových paliet (pozri rozpis). V každej je priskrutkované umelé vajíčko, ku ktorému nosnice znášajú ďalšie vajíčka. V zime vystielame znáškové hniezda napríklad slamou.

Počas letného obdobia nechávame na čelnej strane otvorené celé stredné dvere a na bočných horných dverách (2) odskrutkujeme spodné časti plexiskiel. Spodnú časť plexiskiel opäť priskrutkujeme na bočné horné dvere pred nadchádzajúcou zimou. Na zimu tiež namontujeme a uzatvoríme obidve časti stredných dverí (fotografie). Otvorený zostane iba malý otvor pri rebríku na voľný pohyb nosníc a výmenu vzduchu. Spodné dvierka (3) majú výplň po celý rok a sú uzatvorené. Otvárame ich iba vtedy, keď vyberáme vajíčka alebo čistíme znáškový priestor. Nosnice v znáškovej miestnosti potrebujú šero – cítia sa tak na hniezde bezpečnejšie.

Hrabanisko

Okrem kurína majú nosnice vo výbehovej ploche umiestnené kryté hrabanisko. Skelet hrabaniska je zvarený z uholníkovej ocele s výškou 0,8 m, šírkou 1 m a dĺžkou 2 m. Skelet je pokrytý pozinkovaným plechom s hrúbkou 0,8 mm, ktorý je pripevnený skrutkami M5. Čelnú stranu širokú 2 m má neoplechovanú – teda voľnú – a orientovanú na juh. V jednej polovici hrabaniska je upevnené bidlo. V prípade nepriaznivého počasia sa nosnice môžu v hrabanisku ukryť.

 Rozpis materiálu

ČísloNázov a rozmer (mm)MateriálPočet
1stojka 12 × 120 × 1 100smrekové drevo2
1azákladná stojka 120 × 120 × 2 100smrekové drevo2
1bzadná stojka 120 × 120 × 1 800smrekové drevo2
1czadná stojka 120 × 120 × 2 000smrekové drevo4
1dpriečny hranol 120 × 120 × 850smrekové drevo4
1estrešná fošňa 60 × 120 × 2 000smrekové drevo2
2horné dvierka + závesy a zatváračsmrekové drevo2
3dolné dvierka + závesy a zatváračsmrekové drevo1
4vodovzdorná podložkakvalitná krytina4
5dlaždica 50 × 400 × 400betón4
6stredné dvierka + závesy a zatváračimpregnovaná preglejka1
7protimrazové dvierka + závesy a zatváračimpregnovaná preglejka1
8odpočinkové bidlo 50 × 60 × 2 000smrekové drevo1
9znáškové hniezdo 1 000 × 400 × 600plastová paleta plytká2
10plexisklo 
11drevené dosky na obkladsmrekové drevopodľa potreby

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a schémy: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. Mirstra5377 says:

  …jeden komponent sa mi akosi nepozdáva,a je to odpočinkové bidlo, podľa môjho názoru má príliš veľký prierez. Sliepka ,keď si sadne,tak sa jej automaticky zatvoria prsty a objímu bidlo. Ale v tomto prípade by sa jej to asi nepodarilo.Podľa mojej skromnej mienky úplne vyhovuje prierez 40×40 mm,alebo ešte aj menší,záleží to od telesného typu nosníc…

 2. pozdravujem mam zaujem o vaš kurnik ,prosim na vas kontakt som z okolia Pieštan dakujem

 3. Ja by som bola velmi rada ak by ste mi mohli urobit taky kurin.Som tiez z Piestan

 4. virkler robert says:

  mal by som zaujem o vaš kurín . aká je jeho cena?

 5. Dobrý deň.
  Mohol by som na hrabanisko použiť namiesto plechu 0.8mm 1mm? A namiesto skrutiek M5 použiť samorezky?
  Vam musí docista prasit. Celý ten návod je ne dve veci…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.