znaskovy kurin
Galéria (12)

Znáškový kurín

Podľa veterinárnych predpisov môžeme umiestniť do kurína s plochou 2 m2 osem nosníc. Ďalej určujú, že kurín musí byť dostatočne vzdušný, ľahko čistiteľný, dostatočne presvetlený a v zime zateplený.

Galéria

Stavba kurína

Skelet kurína je vyrobený zo smrekových hranolov a fošní. Zo zadnej strany a z bočných strán je vo dvoch vrstvách obložený ohobľovanými doskami. Drevo napustíme olejom, ktorý ho chráni pred účinkami dažďa a drevokazným hmyzom. Olej odpudzuje aj parazity, ktoré s obľubou napádajú nosnice. (Okrem toho ošetrujeme kurín a nosnice prípravkami určenými na ochranu pred parazitmi, ktoré kúpime v špecializovaných obchodoch.)

Do hornej časti kurína umiestnime odpočinkové bidlo so šírkou 4,5 až 5 cm. Musí mať zaoblené hrany a musí byť ohobľované. Dodržíme vzdialenosť bidla od zadnej steny kurína 30 cm a od podlahy 25 až 27 cm.

V spodnej časti kurína sú dve znáškové hniezda z plytkých plastových paliet (pozri rozpis). V každej je priskrutkované umelé vajíčko, ku ktorému nosnice znášajú ďalšie vajíčka. V zime vystielame znáškové hniezda napríklad slamou.

Počas letného obdobia nechávame na čelnej strane otvorené celé stredné dvere a na bočných horných dverách (2) odskrutkujeme spodné časti plexiskiel. Spodnú časť plexiskiel opäť priskrutkujeme na bočné horné dvere pred nadchádzajúcou zimou. Na zimu tiež namontujeme a uzatvoríme obidve časti stredných dverí (fotografie). Otvorený zostane iba malý otvor pri rebríku na voľný pohyb nosníc a výmenu vzduchu. Spodné dvierka (3) majú výplň po celý rok a sú uzatvorené. Otvárame ich iba vtedy, keď vyberáme vajíčka alebo čistíme znáškový priestor. Nosnice v znáškovej miestnosti potrebujú šero – cítia sa tak na hniezde bezpečnejšie.

Hrabanisko

Okrem kurína majú nosnice vo výbehovej ploche umiestnené kryté hrabanisko. Skelet hrabaniska je zvarený z uholníkovej ocele s výškou 0,8 m, šírkou 1 m a dĺžkou 2 m. Skelet je pokrytý pozinkovaným plechom s hrúbkou 0,8 mm, ktorý je pripevnený skrutkami M5. Čelnú stranu širokú 2 m má neoplechovanú – teda voľnú – a orientovanú na juh. V jednej polovici hrabaniska je upevnené bidlo. V prípade nepriaznivého počasia sa nosnice môžu v hrabanisku ukryť.

 Rozpis materiálu

ČísloNázov a rozmer (mm)MateriálPočet
1stojka 12 × 120 × 1 100smrekové drevo2
1azákladná stojka 120 × 120 × 2 100smrekové drevo2
1bzadná stojka 120 × 120 × 1 800smrekové drevo2
1czadná stojka 120 × 120 × 2 000smrekové drevo4
1dpriečny hranol 120 × 120 × 850smrekové drevo4
1estrešná fošňa 60 × 120 × 2 000smrekové drevo2
2horné dvierka + závesy a zatváračsmrekové drevo2
3dolné dvierka + závesy a zatváračsmrekové drevo1
4vodovzdorná podložkakvalitná krytina4
5dlaždica 50 × 400 × 400betón4
6stredné dvierka + závesy a zatváračimpregnovaná preglejka1
7protimrazové dvierka + závesy a zatváračimpregnovaná preglejka1
8odpočinkové bidlo 50 × 60 × 2 000smrekové drevo1
9znáškové hniezdo 1 000 × 400 × 600plastová paleta plytká2
10plexisklo 
11drevené dosky na obkladsmrekové drevopodľa potreby

Jozef Dobrovolný, Piešťany
Foto a schémy: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Mirstra5377 says:

  …jeden komponent sa mi akosi nepozdáva,a je to odpočinkové bidlo, podľa môjho názoru má príliš veľký prierez. Sliepka ,keď si sadne,tak sa jej automaticky zatvoria prsty a objímu bidlo. Ale v tomto prípade by sa jej to asi nepodarilo.Podľa mojej skromnej mienky úplne vyhovuje prierez 40×40 mm,alebo ešte aj menší,záleží to od telesného typu nosníc…

 2. sovova says:

  pozdravujem mam zaujem o vaš kurnik ,prosim na vas kontakt som z okolia Pieštan dakujem

 3. Irena says:

  Ja by som bola velmi rada ak by ste mi mohli urobit taky kurin.Som tiez z Piestan

 4. virkler robert says:

  mal by som zaujem o vaš kurín . aká je jeho cena?

 5. Leo says:

  Dobrý deň.
  Mohol by som na hrabanisko použiť namiesto plechu 0.8mm 1mm? A namiesto skrutiek M5 použiť samorezky?
  Vam musí docista prasit. Celý ten návod je ne dve veci…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje