Vyvýšený záhon je riešením aj do malej záhrady

Vyvýšený záhon je riešením aj do malej záhrady

Bolí vás chrbát, máte malú záhradu alebo ju naopak potrebujete predeliť? Vyvýšený kvetináč môže byť riešením do veľkej i malej záhrady. Môžete si ho poskladať napríklad zo štiepkocementových dielcov ako skladačku a pestovať v ňom zeleninu, bylinky či okrasné rastliny. 

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 1,5 hodiny
náklady: 37O €
ľudia: 2
obdobie: začiatok vegetačného obdobia

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                                 370 €
• vyvýšený záhon 182,50 €
štiepkocementový kvetináč Leier – Durisol, 120 × 120 × 80 cm
záhradnícky substrát 30,60 €
4 × 75 l (7,65 €/bal.)
 králičie pletivo 0,59 €
 kompost
hrubší aj jemnejší
 mulčovacia kôra
nie farebná!
• trávna mačina alebo slama
my sme použili 1 × 120-litrové vrece slamy
• narezané konáre
 dreviny 120 €
1 ks aukuby, 4 ks skímie, 6 ks vresovca

Náradie a pomôcky
 lopata
 záhradnícka lopatka
 krhla s vodou
 záhradnícke nožnice
 nožnice na drôt
• vodováha
 gumené kladivo

PRACOVNÝ POSTUP

1. Voľba miesta 
Kvetináč sa vyrába v rôznych veľkostiach, my sme zvolili štvorec 120 × 120 cm. Ideálne je stavať kvetináč na trávniku, prípadne priamo na pôde. 

2. Vytvorenie základu
Jednotlivé dielce do seba dobre zapadajú, ich ukladanie nie je zložité. Dáme však pozor, aby boli základy v jednej rovine, pomôžeme si vodováhou. 

3. Priebežná kontrola
Počas ukladania dielcov a vytvárania „poschodí“ je dobré si vždy skontrolovať, či kovový klin sadne do otvorov v rohoch. Zatiaľ ho nezatĺkame! 

4. Úprava dna
Po uložení dvoch „poschodí“ upravíme dno. Dôkladne ho skypríme. Ak ho zakladáme na trávniku, stačí mačinu narezať nožom. Podľa veľkosti dna odstrihneme pletivo.

5. Uloženie pletiva
Následne na dno položíme šesťhranné zinkované (králičie) pletivo. To zabráni prenikaniu krtov do kvetináča, a zároveň umožní užitočným dážďovkám dostať sa do záhona. 

6. Dostavanie stien
Postupne doložíme zvyšné dielce. Kvetináč spevníme štyrmi kovovými klinmi, ktoré pozapichujeme do rohov do vyznačených otvorov. Použijeme gumené kladivo.

7. Odrezky konárov
Vyvýšený kvetináč či záhon tvorí niekoľko vrstiev. Na to, aby plnil svoju funkciu, je nevyhnutné dodržať správne poradie. Prvú vrstvu tvoria hrubšie konáre, ktoré si nastriháme.

8. Drobné odrezky
Na väčšie konáre uložíme drobné odrezky aj suché korene po jarnom upratovaní v záhrade. Výška konárovej vrstvy môže byť 30 až 50 cm. 

9. Slama
Na lôžko z konárov treba dať narezané a otočené pásy trávnej mačiny (trávnatou časťou smerom ku konárom). Ak nemáte mačinu, možno použiť slamu alebo seno. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste10. Utlačenie
Slamu sme utlačili nohami. Najlepšie je vstúpiť do kvetináča. Prvé ľahšie vrstvy sa musia čo najviac uľahnúť. 

11. Hrubší kompost
Ďalšou dôležitou súčasťou záhona je kompost. Použijeme dva druhy kompostu. Najskôr hrubší, ktorý dáme priamo na trávnu mačinu alebo slamu vo výške asi 30 cm. 

12. Jemnejší kompost
Potom pridáme asi 15-centimetrovú vrstvu jemnejšieho, vyzretejšieho kompostu. Povrch dôkladne urovnáme. Kompost nesmie obsahovať zárodky škodcov. 

13. Užitoční návštevníci
Pre záhon budú prínosné dážďovky, ktoré sa do kvetináča dostanú cez otvorené dno a postarajú sa o tvorbu hodnotného humusu. 

14. Záhradnícky substrát
Najdôležitejšou súčasťou kvetináča je záhradnícky substrát s výškou aspoň 10 cm. Doň sadíme rastliny. Tie si najskôr rozmiestnime na povrchu pre lepšiu predstavivu. 

15. Výsadba a dosýpanie
Ako prvé vysádzame najvyššie rastliny do pozadia – aukubu, potom skímie. Priebežne dosýpame substrát na prázdne miesta medzi rastliny a jemne ho utlačíme.

16. Výhoda vresovcov
Ako tretie, posledné, sme vysadili po okrajoch nádoby vždyzelené vresovce. Na jar nádherne kvitnú a počas zvyšku roka sú krásne zelené. Ide o nenáročné a rýchlo rastúce dreviny. 

17. Trik s vresovcami
Ak chceme docieliť, aby kvetináč pôsobil bujne, vysadíme vresovce nahusto. Tak rýchlejšie dosiahneme želaný efekt. 

18. Zálievka a kôra
Po výsadbe rastliny zalejeme, doplníme záhradnícky substrát a okolie rastlín namulčujeme drevnou štiepkou, prípadne kôrou (nie farbenou!). Zatiaľ neprihnojujeme. 


HOTOVO

Tip autora
Ak máte v záhrade problematickú pôdu – je štrkovitá, podmáčaná alebo silne prekorenená drevinami, je vyvýšený záhon vhodným riešením.

Vrstvenie
1 – skyprená pôda
2 – šesťhranné pozinkované pletivo
3 – odrezky z dreva (konáre, drevná štiepka)
4 – trávna mačina, hrubšia pôda, seno alebo slama
5 – hrubší kompost
6 – jemnejší kompost
7 – záhradnícky substrát
8 – mulč (mulčovacia kôra, pokosená tráva, drevné vlákno)

Text: Daniel Košťál
Realizácia: autor, Martin Čurda, František Laššák
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, 05/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Nikde ti ****** nepisu ze vyvyseny zahon omnoho rýchlejšie vysychá a treba ho častejšie polievat .

    1. Otázka znie, čo ste dali ako základ… aj od toho závisí, ako vysychá alebo nie…

  2. Neviem kto normálny by vrazil 370 EUR na vyvýšený záhon v rozmere 1mx1m a posadil do neho kvetiny. Ja som si urobila vyvýšený záhon zo zvyšných 4 dosiek plávajúcich podláh, zvyšku bublinkovej fólie a vlastného kompostu+slama, t.j. nestálo ma to nič, len som zúžitkovala „odpad“.

  3. 370€??? nenormalne. Za zlomkovu cenu postavim ovela vacsi, krajsi a hlavne uzitocnejsi zahon. So zavlazovacou trubicou, drenaznym dnom, atd.

    1. … tak dajte prosim dajake know how … ci je tajne?

  4. viete mi prosim poradit kde zozeniem tie kovove kliny? Dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.