Vyrobte si stôl a lavice do záhrady

vyrobte si stol a lavice do zahrady

Dá sa zložiť a preniesť na iné vhodné miesto. Každý šikovný majster si môže takýto záhradný nábytok vyrobiť sám. Potrebuje na to smrekové dosky a oceľový plech hrubý 3 mm.

Postup výroby
Kovové konštrukcie stola a lavičiek vyrobíme z oceľového plechu hrubého 3 mm a kruhovej ocele Ø 10 mm.
• Najprv si nastriháme oceľový plech na kusy s potrebnou dĺžkou a šírkou (podľa obr.).
• Nastrihané pásy plechu pol. 1, resp. 8 ohneme do tvaru L, pásy plechu pol. 5, resp. 12 do tvaru Z, pásy plechu pol. 3, resp. 10 do tvaru L a nakoniec pásy plechu pol. 7, resp. 14 ohneme podľa obrázka.
• Vrtákom Ø 10 mm prevŕtame jednotlivé ohnuté časti – pol. 1 (8) v tvare L z boku „nohy“, pol. 3 (10) v tvare L v hornej časti (2x) a pol. 5 (12) v tvare Z na obidvoch koncoch podľa obrázka.
• Na celkovú montáž jednotlivých kovových častí stola a stoličiek narežeme kruhovú oceľ (pol. 4 a 6, resp. 11 a 13) a môžeme začať s montážou.


Montáž
• Poukladáme narezané, prevŕtané a poohýbané časti – zvlášť časti stola a zvlášť časti lavičiek.
• Vložíme nity v hornej časti do L- a U-profilu. Z vnútornej časti nity obvaríme, vďaka čomu sa budú „nohy“ otáčať, resp. sklápať. Otáčanie a sklápanie dosiahneme aj vložením kruhovej ocele pol. 4 (11) do L- a Z-profilov ako na obrázku. Spodné časti sa tak budú môcť otáčať, čím sa stôl a stoličky zaistia do zatváracích mechanizmov (pri rozložení).
• Nakoniec všetky časti zvaríme do celku. Aj tu platí podmienka úspešnej práce – dodržiavať presnosť pri výrobe.
• Keď máme kovovú časť v celku, vyskúšame funkčnosť (otáčanie), obrúsime zvary a natrieme kovové konštrukcie základnou i vrchnou farbou.


Výroba dosky stola a lavičiek
Dosky stola a lavičiek vyrobíme zo smrekového dreva. Stôl má rozmery 580 × 2 000 × 30 mm. Najprv si jednotlivé kusy dosák (môžu byť aj užšie) presne pozdĺžne narežeme a zlepíme duvilaxom či iným lepidlom na drevo na potrebný rozmer a stiahneme stolárskou zvierkou. Po dostatočnom zaschnutí zlepené pláty ohobľujeme, vybrúsime a ešte spevníme hranolčekmi 60 × 40 × 550 mm, resp. 60 × 40 × 240 mm, ktoré priskrutkujeme. Nakoniec pláty, resp. dosky povrchovo upravíme a nalakujeme. Po dostatočnom vyschnutí môžeme kovové konštrukcie pripevniť o U-profil pol. 1, resp. 8 k doskám (lavičiek a stola) skrutkami M 6. V železiarstve si kúpime zatváracie mechanizmy (ľudovo nazývané zaskočky), ktoré priskrutkujeme tak, že pri rozložení lavičky a stola zapadne kruhová oceľ pol. 6, resp. 13 do zatváracieho mechanizmu. Pri rozložení lavičky a stola pol. 4, resp. 11 kruhová oceľ takisto zapadne do zatváracieho mechanizmu. Po montáži už súprava môže slúžiť svojmu účelu (pozri foto).

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNávod, foto a schémy: Jozef Sendrej

Komentáre

  1. Igor Kozar says:

    Chýba popis zatváracieho mechanizmu a je dôležitý

  2. Alica Tekeliová says:

    S akým nákladom treba rátať?

  3. Klasická „pivná“ súprava, ktorú na Slovensku vyrábalo viacero súkronmíkov a vyvážala sa aj do Nemecka na známe pivné festivaly. Vyznačovala sa nestabilitou, hrozil pád dozadu aj s celou posádkou. Stabilita lavičky Ohýbanie plechu o hrúbke 3 mm v dĺžkach 750 a 440 mm si v domácich podmienkach neviem narýchlo predstaviť tak, aby aj vizuálne dielo nebolo strašidlom. Jednoduchšie je použitie profilu L rozmeru 25×25, alebo lepšie rúra štvorcového prierezu 25×25 mm.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.