vyrobte si stol a lavice do zahrady
Galéria (7)

Vyrobte si stôl a lavice do záhrady

Dá sa zložiť a preniesť na iné vhodné miesto. Každý šikovný majster si môže takýto záhradný nábytok vyrobiť sám. Potrebuje na to smrekové dosky a oceľový plech hrubý 3 mm.

Galéria

zahradny nabytok vyrobte si ho sami 157 big image
03d lavica big image
03e lavica big image
03f lavica big image
Postup výroby
Kovové konštrukcie stola a lavičiek vyrobíme z oceľového plechu hrubého 3 mm a kruhovej ocele Ø 10 mm.
• Najprv si nastriháme oceľový plech na kusy s potrebnou dĺžkou a šírkou (podľa obr.).
• Nastrihané pásy plechu pol. 1, resp. 8 ohneme do tvaru L, pásy plechu pol. 5, resp. 12 do tvaru Z, pásy plechu pol. 3, resp. 10 do tvaru L a nakoniec pásy plechu pol. 7, resp. 14 ohneme podľa obrázka.
• Vrtákom Ø 10 mm prevŕtame jednotlivé ohnuté časti – pol. 1 (8) v tvare L z boku „nohy“, pol. 3 (10) v tvare L v hornej časti (2x) a pol. 5 (12) v tvare Z na obidvoch koncoch podľa obrázka.
• Na celkovú montáž jednotlivých kovových častí stola a stoličiek narežeme kruhovú oceľ (pol. 4 a 6, resp. 11 a 13) a môžeme začať s montážou.


Montáž
• Poukladáme narezané, prevŕtané a poohýbané časti – zvlášť časti stola a zvlášť časti lavičiek.
• Vložíme nity v hornej časti do L- a U-profilu. Z vnútornej časti nity obvaríme, vďaka čomu sa budú „nohy“ otáčať, resp. sklápať. Otáčanie a sklápanie dosiahneme aj vložením kruhovej ocele pol. 4 (11) do L- a Z-profilov ako na obrázku. Spodné časti sa tak budú môcť otáčať, čím sa stôl a stoličky zaistia do zatváracích mechanizmov (pri rozložení).
• Nakoniec všetky časti zvaríme do celku. Aj tu platí podmienka úspešnej práce – dodržiavať presnosť pri výrobe.
• Keď máme kovovú časť v celku, vyskúšame funkčnosť (otáčanie), obrúsime zvary a natrieme kovové konštrukcie základnou i vrchnou farbou.


Výroba dosky stola a lavičiek
Dosky stola a lavičiek vyrobíme zo smrekového dreva. Stôl má rozmery 580 × 2 000 × 30 mm. Najprv si jednotlivé kusy dosák (môžu byť aj užšie) presne pozdĺžne narežeme a zlepíme duvilaxom či iným lepidlom na drevo na potrebný rozmer a stiahneme stolárskou zvierkou. Po dostatočnom zaschnutí zlepené pláty ohobľujeme, vybrúsime a ešte spevníme hranolčekmi 60 × 40 × 550 mm, resp. 60 × 40 × 240 mm, ktoré priskrutkujeme. Nakoniec pláty, resp. dosky povrchovo upravíme a nalakujeme. Po dostatočnom vyschnutí môžeme kovové konštrukcie pripevniť o U-profil pol. 1, resp. 8 k doskám (lavičiek a stola) skrutkami M 6. V železiarstve si kúpime zatváracie mechanizmy (ľudovo nazývané zaskočky), ktoré priskrutkujeme tak, že pri rozložení lavičky a stola zapadne kruhová oceľ pol. 6, resp. 13 do zatváracieho mechanizmu. Pri rozložení lavičky a stola pol. 4, resp. 11 kruhová oceľ takisto zapadne do zatváracieho mechanizmu. Po montáži už súprava môže slúžiť svojmu účelu (pozri foto).

Návod, foto a schémy: Jozef Sendrej

  1. Igor Kozar says:

    Chýba popis zatváracieho mechanizmu a je dôležitý

  2. Alica Tekeliová says:

    S akým nákladom treba rátať?

  3. Kaly says:

    Klasická „pivná“ súprava, ktorú na Slovensku vyrábalo viacero súkronmíkov a vyvážala sa aj do Nemecka na známe pivné festivaly. Vyznačovala sa nestabilitou, hrozil pád dozadu aj s celou posádkou. Stabilita lavičky Ohýbanie plechu o hrúbke 3 mm v dĺžkach 750 a 440 mm si v domácich podmienkach neviem narýchlo predstaviť tak, aby aj vizuálne dielo nebolo strašidlom. Jednoduchšie je použitie profilu L rozmeru 25×25, alebo lepšie rúra štvorcového prierezu 25×25 mm.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.