Postup výstavby Bradstone Travero múru
Galéria (26)

Postup výstavby Bradstone Travero múru

Vďaka Travero múru sa vaša záhrada stane oázou pokoja bez rušivých vplyvov okolitého sveta, kde môžete relaxovať a vychutnávaťčas strávený so svojimi blízkymi a priateľmi. Nebojte sa experimentovať a vytvorte si pomocou plotových tvaroviek Travero aj netradičné prvky záhradnej architektúry.

Galéria

Bradstone travero
Bradstone travero
Bradstone travero
Bradstone travero
Bradstone travero
Bradstone travero
Bradstone travero
Bradstone travero

Materiál:

• murovacie prvky Travero
• cement, štrkopiesok a voda na betónovú zmes
• štrk na lôžko
• tekutá hydroizolácia
• murovacia a zároveň škárovacia malta
• škárovacia malta PFN, lepiaca malta F-DBK

Náradie:

• miešačka alebo fúrik,
• vedro

Náročnosť:+++++
Čas: 22 dní
Ľudia: 3 osoby
Obdobie: jar, leto, jeseň

Použité výrobky Semmelrock:

POSTUP

1. Vykopeme základový pás o šírke min. 30 cm, pri stĺpoch min 40×40 cm do nezámrznej hĺbky (min. 80 cm). Nadzemnú časť základovej konštrukcie ukončíme z debniacich tvárnic. Pod stĺp použijeme debniace tvárnice 30×30 cm a pod múrovú časť debniace tvárnice šírky 20 cm. Osadíme výstuž pre stĺpy min. 2x ø12 mm. Na zaliatie debniacich tvárnic použijeme betón C16/20. Po vyzretí betónu aplikujeme tekutú hydroizoláciu podľa odporúčania výrobcu. 

2. Prvý rad tvárnic osadíme do hrubého maltového lôžka. Na murovanie použijeme maltu na súčasné murovanie a škárovanie pevnosti M5. Dodržiavame hrúbku ložnej a styčnej škáry (7 až 10 mm). Týmto krokom vyrovnávame prípadné nerovnosti. Pri osádzaní jednotlivých prvkov sledujeme rovinu pomocou vodováhy. 

3. Stĺpová tvarovka môže mať na spodnej strane betónovú škrupinu.

4. Betónovú škrupinu pred osadením stĺpovej tvarovky prerazíme. 

5. Takto osadíme prvý rad múra spolu so stĺpovými tvarovkami. 

6. Pri ostatných radoch použijeme postup ako pri obrázku č. 2. Za jeden deň vymurujeme maximálne 3 až 4 rady, aby vplyvom zaťaženia nedochádzalo k vytláčaniu nezaschnutej malty spod tvaroviek. 

7. Takto sme osadili druhý rad múru. Neustále sledujeme rovinu jednotlivých prvkov pomocou vodováhy. 

8. Súčasne s murovacími prvkami osádzame aj prvky stĺpové. Postup murovania stĺpových tvárnic je rovnaký ako pri murovacích tvárniciach. 

9. Pre vyplnenie dutín použijeme betón C 16/20 so zrnami do 12 mm. Betón by mal mať takú konzistenciu, aby nevytekal škárami medzi tvarovkami. Zalievame po každom druhom rade. 

10. Na koniec osádzame krycie platne do stavebného lepidla. 

11. Aby sme zjednodušili škárovanie, tak nanášame škárovaciu maltu na styčnú plochu krycích platní.

12. Pri osádzaní krycích platní kontrolujeme rovinu vodováhou.

TIPY A ODPORÚČANIA:

Výšku stĺpov a múrov Travero nad 1 meter je potrebné riešiť s projektantom statiky. Odporúčané maximálne výšky z plného múru je 7 radov a krycia platňa. Odporúčaná maximálna výška stĺpu so stĺpových tvaroviek je 10 radov a krycia platňa. Maximálna osová vzdialenosť stĺpov je 2,80 metrov. Neodporúčame zavesiť na stĺp ťažké brány z kovovej konštrukcie. Vhodným riešením je vytvoriť pre dvojkrídlovú bránu samostatný oceľový stĺp, ktorý bude osadený vedľa stĺpu z Travera dielcov. Otvory pre výstuž neodporúčame predvŕtať do betónovej základovej konštrukcie. Oceľovú výstuž odporúčame osadiť pred betonážou.

Viac informácií o produkte Bradstone Travero:
www.semmelrock.sk/produkty/plotove_systemy/pid/plotove_systemy/bradstone-travero-mur.html

Viac informácií o produktoch Bradstone alebo plotových a múrových systémoch nájdete v brožúrach Bradstone nápady a Plotové a múrové systémy.

Semmelrock Stein+Design
Trnavská cesta 3728
926 01 Sereď
info.sk@semmelrock.com
Tel: 031 / 789 05 33
www.semmelrock.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti zdroj Semmelrock Stein+Design 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje