image 29899 25 v1
Galéria (21)

Záhradná lavička s liatinovým rámom prežije generácie

O lavičkách s liatinovým rámom možno povedať, že sú večné. Ak už dlho po takejto lavičke túžite a nikdy ste nenabrali dostatok odvahy, aby ste liatinový polotovar z trhov povýšili na pohodlné sedenie, pustite sa do práce spolu s nami.

Galéria

Záhradná lavička
Záhradná lavička
Záhradná lavička
Záhradná lavička
Záhradná lavička
Záhradná lavička
Záhradná lavička
Záhradná lavička

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 1 deň
náklady: 32,50 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL            32,50 €
(skutočná spotreba)
• liatinové konzoly 24 €
napr. lavičková zostava „Jacek“
• masív 2 €
smrekové dosky, 30 mm, 210 €/m3
• spojovací materiál 3 €
tzv. vratové skrutky M8 × 60 matice M8
• povrchová úprava 3,50 €
napr. Colorlak Prokov Aquarex V2115 (8,10 €/0,6 l), Colorlak Prodřevo Lignostop Hobby V1042 (5,66 €/1 l), Colorlak Prodřevo Olejová lazúra O1020 (10,40 €/0,75 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 okružná píla
 priamočiara píla
 hoblík
 vŕtačka
 striekacia pištoľ
napr. Wagner W585 E
• štetec
napr. Schuller Eh’klar Allround 72264, Spokar Akryl 81320

PRACOVNÝ POSTUP

1. ODSTRÁNENIE HRDZE
Z rámov vybrúsime miesta, na ktorých cez továrenskú základnú farbu presvitá korózia. Hrotom brúsky zachádzame až do detailov.

2. ODMASTENIE
Handričkou namočenou v technickom liehu zotrieme mastnotu, ktorá sa nazbierala pri preprave a manipulácii. Farba sa môže uvoľňovať.

3. RIEDENIE
Antikoróznu farbu prelejeme do striekacej nádržky a zriedime podľa potreby a technického listu na aplikačnú hustotu.

4. ZAVESENIE
Nad stolom si papierom vystelieme zákutie na striekanie a lavičkové konzoly zavesíme cez skrutkové otvory na drôty tak, aby sa nedotýkali.

5. STRIEKANIE
Rámy nastriekame z oboch strán lakovacou dýzou. Akrylátová farba vytvára súvislý húževnatý povlak a rýchlo zasychá.

6. MERANIE
Podľa vzdialenosti montážnych otvorov rozmeriame šírky dosiek tak, aby boli medzi nimi škáry široké 2 cm. Nám vychádza 8 cm na sedák a 10 cm na operadlo.

7. ROZMIETANIE
Z 3-centimetrového masívu si rozmietneme potrebný počet dosiek v hrubej dĺžke do 150 cm. Okružná píla s lištou nám prácu zjednoduší.

8. HOBĽOVANIE
Pripravené lamely zo všetkých štyroch strán ohobľujeme. Chceme, aby bolo sedenie hladké a nezachytávalo sa doň oblečenie.

9. FAZETY
Aby povrchová úprava bola na hranách trvácna, vytvoríme na nich fazety. Využijeme pri tom vodiace drážky na päte hoblíka.

10. SKRACOVANIE
Lamely skrátime na potrebnú dĺžku. Pre troch ľudí to bude 150 cm, na pohodlné sedenie v páre je ideálna šírka 125 cm.

11. ROZMERANIE
Podľa otvorov na liatinových konzolách si rozmeriame rysky na vŕtanie otvorov. V našom prípade je rozstup dier 5 cm.

12. VŔTANIE
Vyvŕtame si montážne otvory. S vrtákom, ktorý je o 1 mm hrubší ako skrutky, sa snažíme dosiahnuť pri hĺbení otvorov do dreva kolmicu.

13. BRÚSENIE
Brúsený povrch prijíma povrchovú úpravu omnoho lepšie ako hobľovaný, preto vlákna dreva rozčešeme brúsnym papierom so zrnitosťou P120.

14. NAPÚŠŤANIE
Aby bolo drevo trvácne, ošetríme ho biocídnym napúšťadlom. Nanášame ho štetcom do úplného nasýtenia dreva, náter môžeme zopakovať.

15. LAZÚROVANIE
Preschnuté lamely ošetríme olejovou lazúrou. Tá zvýrazní dekoratívnu kresbu letokruhov a ochráni drevo pred vlhkosťou a UV žiarením.

16. SKRUTKY
Na montáž volíme tzv. vratové skrutky. Tie majú na drieku štvorcový výlisok, ktorý bráni pri uťahovaní ich pretáčaniu v doske.

17. NABÍJANIE
Skrutky natĺkame kladivom, aby sa výlisok zapustil do dreva. Dávame pri tom pozor, aby sme nezničili ich antikorózny povrch.

18. KOREKCIE
Tam, kde otvory nesadli presne, urobíme korekciu vŕtačkou. S naolejovaným vrtákom to v prípade liatiny zvládne aj akumulátorová vŕtačka.

19. UŤAHOVANIE
Matice utiahneme, aby sa hlavy skrutiek pritisli k drevu. Po týždni používania, keď dosky preschnú, budeme musieť tento krok opakovať.

dobré rady

STRIEKANIE
Členitý povrch liatinových konzol si žiada pri práci so štetcom ohromnú zručnosť, inak budú nedostupné časti slabo chránené. S hobby striekacou pištoľou je kvalitná povrchová úprava otázkou niekoľkých minút, a to aj pre domáceho majstra, ktorý so striekaním nemá žiadne skúsenosti. Drobné kvapôčky akrylátovej farby priľnú k povrchu a zachádzajú aj do pórov, nerovností a stiesnených škár, pričom vrstva je rovnako hrubá na celej aplikačnej ploche. My sme pri nanášaní náteru Aquarex V2115 dosiahli s pištoľou Wagner W858 E bezchybný výsledok pri 3-percentnom zriedení.

NAPÚŠŤANIE
Úlohou biocídneho napúšťadla je zvýšiť odolnosť lacných drevín proti hubám a hmyzu – po opakovanom nátere vytvorí chemickú clonu a tá aktívne zabraňuje ich rozvoju. Hoci je väčšina napúšťadiel vyrábaná na vodnej báze, mnohé z nich majú receptúru, ktorá zabráni ich vymývaniu vodou, a to i bez následnej fixácie. Pri práci však treba vždy dbať na pokyny výrobcu, pretože chemická clona je škodlivá pre niektoré druhy organizmov a rastliny.

OLEJOVÁ LAZÚRA
Keďže lavička je v priebehu roka vystavená rose, hmle, dažďu a snehu, je nevyhnutné využiť na povrchovú úpravu tenkovrstvovú lazúru. Tá prenikne k vláknam dreva a stane sa ich súčasťou. Namiesto toho, aby vytvárala súvislý lakový film, chráni drevo pred vodou zvnútra jeho štruktúry. Aby bol výsledok na pohľad pekný, vždy by ste mali siahnuť po kvalitnom štetci s vláknami uspôsobenými na nanášanie lazúr. My sme použili Schuller Eh’klar Allround 72264, ktorý lazúru vyhladí tak, že vznikne jednotný film, a svojou geometriou zabráni tomu, aby po hranách dreva stekali prebytky lazúry.

NEPRESNOSTI
Od liatinových polotovarov nemožno očakávať dokonalosť, mnohé časti budú výrobcom necitlivo prebrúsené alebo vŕtané otvory nebudú vystredené tak, ako by ste si predstavovali. Preto si dielce prehliadnite vopred, aby ste prípadné opravy a korekcie mohli uskutočniť skôr, než budete mať za sebou prvú povrchovú úpravu alebo vŕtanie.

Text, foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

 1. Jozef says:

  Velmi sa mi ta lavicka paci. Viete mi dat tip, kde ste kupili tie liatinove konzoly? Take lacne som nikde nenasiel. Dakujem.

  1. Milan G. says:

   Jabłonka, trh

   1. Jozef says:

    Dakujem, mam to tam na skok 🙂

   2. Kiče says:

    To je kde?
    Tiež ma to zaujíma a nejak som sa nezorientoval.

   3. IMS says:

    v Poľsku za Tvrdošínom

 2. Vidman Milan says:

  Dobry den!

  prosim vas chcel by som sa informovat kde sa da kupit lavickovu zostavu ,jacek, za 24 eu mal by som o tom zaujem kupit, hladal som na internete ale nenasiel som ich.
  Dakujem , Milan

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje