Staviame záhradný kozub

staviame zahradny kozub

Záhradný kozub nám poslúži aj ako udiareň a gril. Jeho výstavbou, ktorá trvá približne desať dní, získame za krátky čas a nízke náklady výhodnú stavbu s dlhodobým využívaním.

Základ stavby
Tvorí ho železobetónová doska na ktorú postavíme betónové základy, respektíve prvú spodnú časť záhradného kozuba. Túto ukončíme asi v 50 cm výške 10 cm hrubou železobetónovou doskou, v ktorej necháme otvory na rám, klapku udiarne a rám roštu na grilovanie.

Rošt môžeme zameniť za platňu zo staršieho šporáka a piecť na nej placky a rôzne špeciality, prípadne za kotlík na varenie.

Tehlová časť
Na betónovú dosku vymurujeme z bielych tehál obvodové múry kozuba (lepšie sú lícovky). Predelením tejto časti nám vzniknú dve komory.

Prvá komora, s vnútorným rozmerom svetlosti 30 x 60 cm, má na dne klapku na reguláciu tepla a dymu. Využijeme ju ako udiareň. Z L profilu vyrobíme tri police. Horná nám poslúži na zavesenie mäsa a klobás. Dve spodné na položenie drôteného roštu (Ø 3 mm) na údenie rýb, húb a iných špecialít.

Druhá komora má komínovú klapku, ktorou uzatvárame otvor komína, keď grilujeme dreveným uhlím na rošte alebo ražni. Tým zabránime úniku tepla do komína a zabezpečíme dobré prepečenie surovín.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNa komíne umiestnime 4 cm hrubú betónovú platňu ako klobúk. Prikryjeme ho strešnou krytinou a válovcami.

Rozmery kozuba si môže každý prispôsobiť podľa možností a umiestnenia v záhrade.

Použitý materiál
Dvierka s rámom 60 x 60 cm
Klapka na udiareň
Klapka do komína
Rošt s rámom
Predná záklopka na údenie
Profil L 25 x 25 cm
Roxor železo Ø 6 – 8 m, 10 kg
Tehly – 112 kusov
Cement – 5 vriec
Piesok – 0,25 m3
Štrk – 0,75 m3
Ploské kamene 0,5 m2
Škridly – 5 ks, dve korýtka (na 1/4)

Záhradný kozub obsahuje:
– pracovný stôl na prípravu jedál,
– úložný priestor na drevo,
– výklenok na tvrdé drevo na údenie,
– zakrytie strešnou krytinou.

Dušan Kinči, Žilina
Foto: autor
Kresby: Karin Chamilová

Komentáre

  1. Tonko Feher says:

    xcvjn312ddddd5

  2. dobrý večer. zaujal ma váš návrh kozubo-grilovej udiarne, približne aká by bola cena takejto stavby?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.