Staviame záhradný domček – 1. časť: Základy

image 29115 25 v1

Je to výzva. Ak ste vopred vylúčili akékoľvek kopanie a betónovanie, možno nájdete inšpiráciu v drevenej platforme osadenej na zemných skrutkách. Tú dokážete bez zdržiavania vybudovať aj vtedy, keď počasie vášmu zámeru nepraje. My sme si to vyskúšali v snehu a blate.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 1 deň
náklady: 746,6O €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 746,60 €
• stavebné rezivo 276 €
suché smrekové hranoly 120 × 120 × 4 500 mm, (230 €/m3)
neomietané fošne 50 × 400 × 4 500 mm, suchý smrek (230 €/m3)
• kotvenie 428 €
napr. zemné skrutky Krinner KSF G 66 × 650 (18,98 €/ks), viečka Krinner vnútorné G 66 × 550 (7,40 €/ks), samorezné skrutky Wurth Assy 3.0 4,5 × 70 mm
• povrchová úprava 42,60 €
napr. Primalex napúšťadlo (32,35 €/5 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 okružná píla
 chvostová píla
 vŕtačka
 skrutkovač
 šnúra
 kolík

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZAMERANIE
Priestor vypraceme, zrovnáme a vymeriame si obrysové línie. Chvíľu potrvá, kým sa nám podarí vyznačiť v teréne pravouhlý tvar.

2. RYSKY
Šnúrou si vytýčime umiestnenie nosných hranolov. Aby sme rozložili váhu plošiny rovnomerne, okrajové hranoly zapúšťame 20 cm dovnútra. 

3. ROZMERANIE
Kolíkmi si označíme umiestnenie zemných skrutiek. Pri ich postupnom osádzaní by sa nám motúz vychyľoval a skresľoval zameranie. 

4. ZAPICHNUTIE
Zemné skrutky zapichneme do zeme a po­otočením začneme s ich zarezávaním. Popri tom kontrolujeme kolmosť zavrtávania pomocou vodováhy. 

5. ZAKRÚCANIE
Oceľovou tyčkou zemné skrutky pozakrúcame tak, aby vyčnieval iba ich „krk“. Tým si necháme priestor na ich neskoršie zrovnávanie.

6. VŔTANIE
Ak narazíme pod zeminou na kamene, pomôžeme si predvŕtaním otvoru. V kamenistej zemi je takáto príprava veľkou pomocou.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste7. VYVÁŽENIE
Od najvyššieho kúta začneme vodováhou vyrovnávať skrutky do jednej výšky. Každú z nich preveríme so susediacimi vo všetkých smeroch. 

8. ODCHÝLKY
Ak nám kamene vychýlili niektoré zo skrutiek od kolmice, nie je to veľká chyba. Montážne prvky zaistia ich zladenie do roviny.

9. BARIÉRA
Zakrývacia plachta či vrstva kameniva spomalia odparovanie vody z podkladovej zeme. Tým znížime namáhanie drevenej konštrukcie vlhkosťou. 

10. VIEČKOVANIE
Do zemných skrutiek zasunieme veká na montáž hranolov. Sú určené na vnútorné osadenie, zatiaľ ich však ponecháme úplne voľné.

11. HRANOLY
Hranoly uložíme na skrutky a kladivom ich nabijeme na tŕne viečok. Tým sa uchytia do dreva, aby sme ich mohli vytiahnuť spolu s hranolom. 

12. SKRUTKOVANIE
Viečka upevníme k hranolu pomocou skrutiek určených na dynamické namáhanie. Do každého viečka patria dve, zaistia pomocné kotvenie. 

13. MONTÁŽ
Hranoly naložíme späť na zemné skrutky a viečka dotiahneme skrutkami s imbusovou hlavou. Tým sa spoja so skrutkou a vystužia konštrukciu. 

14. OPIĽOVANIE
Fošne ohraníme kotúčovou pílou, ktorú vedieme popri pomocnej late či hranole. S kotúčom na pozdĺžny rez to ide rýchlo. 

15. NAPÚŠŤANIE
Dôkladne napustíme všetky hranoly a fošne z rubovej strany. Syntetické napúšťadlo prenikne aj cez živičné škvrny a mastné znečistenie.

16. ROH
Zameriame roh, pribijeme doň prvú fošňu a natočíme ho do pravého uhla podľa natiahnutej šnúry. Prvý klinec slúži ako os otáčania. 

17. NABÍJANIE
Fošňu nabijeme na každom hranole trojicou klincov, aby sme ju pevne ukotvili. Tá sa pre nás stane mierkou pri kladení ďalších. 

18. MEDZERY
Fošne nabíjame s odstupom približne 1 cm, aby sme ponechali priestor na ich napučanie v prípade zvýšenia vlhkosti. Takto postupujeme po koniec. 

19. LÍNIA
Na orezanie podlahy platformy si prizvierkujeme vodiacu dosku. Tá musí byť v pravom uhle k prvej fošni osadenej platformy.

20. OREZANIE
Konce opílime kotúčovou pílou a rovnakým spôsobom postupujeme na opačnej strane. Teraz však už postačí zmerať iba koncové vzdialenosti.

21. PRESAHY
Odpílime aj presahy všetkých hranolov. Ak odkloníme líniu rezu smerom dovnútra, ochránime ich pred zatekajúcou zrážkovou vodou.

22. ZAMETANIE
Odpraceme odrezky a celú platformu dôkladne vyzametáme. V tejto chvíli je pripravená na napúšťanie biocídnym náterom. 

23. DOKONČENIE
Hotovú platformu necháme preschnúť a opakovane napustíme všetky rezy. Práve na ich ploche sú vlákna extrémne nasiakavé.

dobré rady

ZAMERANIE
Ani s veľkým uholníkom nie je jednoduché natočiť v teréne špagáty tak, aby zvierali dokonalý 90-stupňový uhol. Pri každom pokuse sa však môžeme presvedčiť o tom, či je výsledok dokonalý. Ak si na špagátoch urobíme rysky vo vzdialenosti 3 a 4 m od vrcholu, spojnica medzi nimi musí byť dlhá 5 m. Toto pravidlo platí pre akékoľvek násobky týchto cifier.

SKRUTKY
Zemné skrutky možno do terénu osádzať vo všetkých štyroch ročných obdobiach. Jedinou podmienkou je, že pôdny profil musí byť dostatočne hlboký na ich osadenie. Vyhnúť sa drobnému kamenivu či roztrúsenej bridlici nie je neriešiteľný problém. Ak však príde na skalu, táto technika kotvenia vypadáva z hry úplne. Vhodnosť terénu je však možné vždy vopred preveriť zatlčením kolíkov alebo predvŕtaním dostatočne dlhým vrtákom. Je to, akoby ste robili sondy.

OMIETANIE
Omietanie suchého smrekového reziva kotúčovou pílou je bezpečné iba vtedy, ak je vybavená rozvieracím nožom. Iba ten dokáže zabrániť tomu, aby uvoľnené pnutie vnútri dreva zacviklo pílový kotúč v reznej škáre. Hoci je dobrým pomocníkom i klinok nabitý do konca drážky na rozovretie škáry, pri vibráciách môže nečakane vypadnúť. Rovnaké pravidlo platí aj pre stolovú kotúčovú pílu, ak sa ju rozhodneme použiť po tom, čo sme jeden z bokov fošní ohranili.

NAPÚŠŤANIE
Biocídne napúšťadlo je pri použití štandardného stavebného reziva nutnosťou. Táto konštrukcia je v tesnej blízkosti hliny a nie je vylúčené, že ak porastie tráva, prevetrávacia medzera nebude mať takú účinnosť, akú sme si naplánovali. Chemická clona dokáže zaistiť v prípade kolízie s vlhkosťou účinnú ochranu proti rozmachu húb. Súčasne chráni zavlhnuté drevo aj pred napadnutím škodcami z ríše hmyzu. Opakovaný náter by mal byť štedrý, pretože k skrytým častiam konštrukcie sa po stavbe už nedostaneme.

ROZPIS DIELCOV

trámy
12 × 12 × 400 cm 4 ks
paluba
25 × 5 × 400 cm 16 ks

Platforma pod záhradný domček

2. časť

3. časť

4. časť

Text, foto a realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. mam na zahradke plac maximalne 2×2 m, chcel by som tam spravit takyto zaklad + obycajny pristresok, myslite ze by stacili pod 1 hranol len 2 tie zemne skrutky? alebo treba 3?
  moj plan bol 4 zemne skrutky, 2 hranoly a nato fosne a rozmyslal som ze na fosne pripevnit timi „V“ zeleznymi spojkami pripevnit dalsie 4 hranoly kolmo a nato nejaku jednoduchu strechu aby mi neprsalo na hlavu…

  otazky:
  myslite zeby 2tie skrutky pod hranoly stacili, nokolko zataz by bola len jeden stol a 2 lavicky? + strecha?
  myslite ze upevnit dalsie hranoly len „V“ spojkami na fosne bude stacit a bude to dostatocne stabilne? alebo kupit dalsie 4 skrutky a narazit ich do zeme a nato pripevnit hranoly a spravit strechu?

  popravde som rad za tento clanok lebo moja zahradka je dost od ruky a neviem sa k nej dostat autom preto je premna betonovanie hlavne dost fyzicky narocne, a o zemnych skrutkach pocujem prvy X a som vskutku rad ze je i takato moznost… dakujem za tento navod 🙂

 2. vsetky dosky musia byt minimalne 30 cm na zemou, inak zacnu hnit po par rokoch – u nas sa zatial nepredavaju tlakovo impregnovane dosky urcene na kontakt so zemou ako napr. v USA

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.