Stavbou nadzemného bazéna ušetríte
Galéria (20)

Stavbou nadzemného bazéna ušetríte

Investícia do nadzemného bazéna je menšia, ako by sa mohlo zdať. Stačí trochu rovná plocha a šikovné ruky. Ak začnete ráno, poobede máte bazén hotový aj s napustením vody a zapojením filtra. Doprajte toto potešenie svojim deťom!

Galéria

Bazén pre každého
Bazén pre každého
Bazén pre každého
Bazén pre každého
Bazén pre každého
Bazén pre každého
Bazén pre každého
Bazén pre každého

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 6 hodín
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• bazénová stavebnica
• podkladová fólia
• piesok

NÁRADIE
• sito na zeminu
• skrutkovač, hrable, krompáč, lopata, rýľ
• pásmo alebo meter
• ploché montážne kľúče
• ostrý nôž alebo rezadlo
• drevené kolíčky
• dlhá vodováha
• gumové kladivo
• rovná lata, povrázok

PRACOVNÝ POSTUP

1. DO ROVINY
Kruhový pôdorys bazéna vyznačíme pomocou pásma, vytýčime kolíkmi s očkom alebo povrázkom a zvažujúci sa terén vyrovnáme. Pracujeme krompáčom, rýľom a lopatou.

2. ODSTRÁNENÝ MATERIÁL
Hlinu preosejeme a s pieskom ju môžeme použiť na jemné a presné dorovnanie plochy pod bazén. Hrubými hrabľami ju rovnomerne rozhrabeme do výšky 3 až 5 cm.

3. ZHUTNENIE POVRCHU
Dreveným pňom, valcom alebo barelom naplneným vodou povrch povalcujeme, zhutníme a pokropíme, aby sa ešte zľahol a dorovnal.

4. KONTROLA DIELOV
Všetky diely vyberieme z obalu a skontrolujeme, či niečo nechýba. Zoznam nájdeme v priloženom podrobnom návode.

5. MEDZIVRSTVA
Chráni bazénovú fóliu pred poškodením. Poslúži pevná tkaná fólia z PVC, plachta alebo fólia pod plávajúce podlahy. Oceľové profily základu bazéna spojíme.

6. OCEĽOVÝ PLÁŠŤ
Celý plášť pootočíme tak, aby sme vyhĺbeninu na filter aj spoj plášťa mali tam, kde ich potrebujeme. Lakovaná strana tvorí vonkajší obvod bazéna.

7. KRAJ PLÁŠŤA
Nasunieme ho do spodnej drážky do polovice základového dielu, nikdy nie priamo k základovému spoju.

8. SKRUTKOVANIE
Skrutkami dokončíme spoj plášťa. Najprv pri zemi, uprostred a pri hornom okraji, potom ostatné. Guľaté hlavy skrutiek sa umiestňujú zvnútra bazéna.

9. BAZÉNOVÁ FÓLIA
Pozdĺž zvislej steny vytvoríme z piesku vnútorné zaoblenie. Fólia bazéna sa pri ukladaní nebude lámať na ostrých spojoch dna s bokmi.

10. ROZTIAHNUTIE FÓLIE
Fólia má kopírovať tvar bazéna. Jej kraje pretiahneme cez hranu bazéna a zaistíme kolíčkami. Presah by mal byť všade rovnaký.

10. ROZTIAHNUTIE FÓLIE
Fólia má kopírovať tvar bazéna. Jej kraje pretiahneme cez hranu bazéna a zaistíme kolíčkami. Presah by mal byť všade rovnaký.

12. VYTIAHNUTIE FÓLIE
Uhládzame ju aj na bočných stenách. Na obvod bazéna už nasunieme sťahovaciu gumu, ktorá fóliu pridrží. Prebytočnú fóliu odrežeme.

14. MONTÁŽ SCHODÍKOV
Najprv zložíme kostru schodíkov z rúrok. S jednotlivými stupňami ju spojíme závitovými tyčkami a maticami. Budeme potrebovať montážny kľúč.

13. HORNÁ OBRUČ
Začíname ju nasadzovať pri spoji plášťa. Diely obruče do seba postupne nasadzujeme až uzavrieme celý kruh. Gumovým kladivom potom obruč pevne dorazíme.

15. FILTER
Jednotlivé časti filtra si z dôvodu jednoduchej montáže najprv rozložíme a oddelíme gumové tesnenie.

16. Z VONKAJŠEJ STRANY
Teleso filtra, vybavené tesnením, si pripravíme z vonkajšej strany bazéna k výsekom v plášti.

17. MONTÁŽ PRÍRUBY
Z vnútornej strany bazéna pripevníme skrutkami tesnenie aj s prírubou. Skrutky sú také dlhé, že prichytia aj filter na vonkajšej strane. Do fólie vyrežeme otvor.

18. NÁPLŇ
Do telesa vložíme samotný filter alebo priloženú náplň a pevne to usadíme na tŕň v tele nádoby.

19. SITKO
Nakoniec vložíme sitko na zachytávanie hrubých nečistôt. Na obrázku je ďalší typ kartušového filtra umiestnený na vnútornej strane bazéna. 

dobré rady

PODKLAD
Základom na stavbu akéhokoľvek budúceho bazéna je rovný a pevný povrch. Merné zaťaženie na štvorcový meter je veľké a váha vody v bazéne predstavuje aj niekoľko ton. Nie je preto vhodné bazén stavať na sypaných nekompaktných podložiach, ktoré by sa mohli pod váhou bazéna zosunúť.

ZAPUSTENIE BAZÉNA
Ak nemáme k dispozícii rovný terén, môžeme si ho vytvoriť a bazén do svahu čiastočne zapustiť. Obloženie, napríklad tehlami, pôsobí elegantne. V prípade, že máme k dispozícii rovný, pevný trávnatý alebo vydláždený povrch, môžeme časti venované úprave terénu preskočiť.

S KAMARÁTOM TO PÔJDE RÝCHLEJŠIE
Pred začiatkom stavby si však prečítajte návod a pripravte si jednotlivé náradia. Na niektoré kroky stavby bazéna je vhodné mať pomocné ruky navyše. Jednotlivé typy bazénov sa môžu líšiť, priložený podrobný návod bude zodpovedať zakúpenému typu.

Text: Stanislav Botur, bauMax
Foto: bauMax, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje