image 22450 25 v1
Galéria (12)

Stavba betónového bazéna

Ak má slúžiť niekoľko desaťročí, musí byť urobený z kvalitných, pevných a aj drahších materiálov. stratené debnenie výrazne zjednodušuje jeho stavbu. Je potrebné použiť ťažkú techniku a zavolať viacero pracovníkov rôznych profesií.

Galéria

Stavba bazéna
Stavba bazéna
Stavba bazéna
Stavba bazéna
Stavba bazéna
Stavba bazéna - 223_BalneaRegiaPSW_IngZuzanaRehakova_bazen
Stavba bazéna
Stavba bazéna

UROB SI SÁM

náročnosť: *****
čas: 2 až 3 týždne
náklady: 16 000 €
ľudia: 3 až 5
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL A PRÁCA • bazénová stavebnica 11 000 € • dodanie stavebných prác 5 000 €
vrátane betónu

PRACOVNÝ POSTUP

1. VO VÝKOPE Po vyhĺbení jamy s rozmermi asi o meter väčšími, ako sú vonkajšie rozmery bazéna, technik vytýči konečné umiestnenie bazéna vo výkope.

2. PRISPÔSOBENIE Upraví sa dno bazéna a uloží sa vodorovná výstuž. Zhotovia sa presne výškovo osadené terče, na ktorých budú stáť steny bazéna.

3. STRATENÉ DEBNENIE Poskladá a vystuží sa plastová konštrukcia strateného debnenia vrátane schodov. V najnižšom mieste dna môže byť umiestnený odtokový ventil.

4. BETONÁŽ Konštrukcia aj jej spodné okraje sa vyplnia betónom. Betónové dno treba upraviť do požadovaného tvaru.

5. VÝSTUŽ STIEN Podľa stavebného projektu sa vhodným spôsobom doplní výstuž stien. Niektoré časti bazénovej technológie treba namontovať pred betonážou.

6. OBRUBY BAZÉNA Položí sa obrubový kameň. Nemusí byť vždy súčasťou stavebnice, možno si ho prikúpiť osobitne. Buduje sa technologická šachta, resp. miestnosť.

7. BAZÉNOVÁ FÓLIA Vhodný je mäkší podklad z polystyrénu a geotextílie. Fólia sa napne postupným vyčerpaním vzduchu a bazén sa čiastočne napustí vodou.

8. PROTIPRÚDOVÉ ZARIADENIE Po dosypaní zeminy a štrku sa sfunkční vybraná filtračná technológia.

9. OBMENY TECHNOLÓGIE Protiprúdové zariadenie a osvetlenie niektorí výrobcovia umiestňujú do bazénových schodov.

10. OKRAJE BAZÉNA Dokončí sa úprava okolia bazéna – dlažbou alebo iným povrchom. Za priaznivých poveternostných podmienok trvá zhotovenie bazéna 10 až 15 pracovných dní.

11. OPRAVY Prednosťou bazénovej fólie je možnosť pomerne jednoduchej opravy alebo výmeny za novú. Je príjemne mäkká na dotyk.

dobré rady

PREČO STAVAŤ Z BETÓNU? Betón je univerzálny materiál, z ktorého možno vyrobiť akýkoľvek tvar bazéna. Jeho pevnosť, trvanlivosť, statická jednoliatosť, pružnosť, odolnosť proti agresívnym vplyvom vody i zeminy ho radia medzi materiály s vhodnými vlastnosťami na stavbu bazénov.

NA ČO SI DAŤ POZOR? Nevýhodou betónu je citlivosť na kvalitu výroby a objemové zmeny, ako aj to, že jeho výrobu, ktorá je navyše prácna, ovplyvňujú klimatické podmienky.

BETONÁRSKE TECHNOLÓGIE Bazény sa zhotovujú ako monoliticky budované (najčastejšie z oceľobetónu), z montovaného betónu, zo striekaného betónu a inými technológiami.

VODOTESNÝ BETÓN Vodotesnosť betónu sa dosahuje použitím jemne mletého cementu s vysokou pevnosťou a nízkym obsahom vápna, jemne mletých prímesí, zostavením dobre spracovateľnej hutnej zmesi s malým obsahom vody (pomer vody a cementu sa blíži k 0,1, v prípade oceľobetónovej zmesi k 0,5) a dlhodobým ošetrovaním tvrdnúceho betónu. Kamenivo (prírodné alebo drvené) musí byť zbavené nečistôt. Maximálna veľkosť zrna kameniva je 50 mm, pričom táto frakcia by mala tvoriť maximálne 2 %, prevažovať majú jemnozrnné frakcie. Voda musí byť chemicky čistá. V prípade oceľobetónovej časti konštrukcie treba použiť mäkkú (plastickú) zmes vyrábanú strojovo. Text: prof. Ing. Jozef Kriš PhD, Ing. Miroslav Baláž, PhD.

Text: Ing. Zuzana Reháková, Balnea Regia PSW
Foto: Ing. Zuzana Reháková, Balnea Regia PSW, Desjoaux, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Okolosediaci says:

  Bral by som, keby článok bol skutočne ako Urob si sám … nie že to bude robiť nejaká profi firma!

  Ak nemáte také články, ktoré skutočne konštruujú obyčajní ľudia pre „domácich kutilov“, ako to tento časopis prezentoval pred „revolúciou 89“, tak to tu radšej zabaľte a choďte predávať Nota Bene.

  1. Anonym says:

   Stačí sa pozrieť na autorov článku a tie tituly pred a za… toto sú ľudia s titulmi, nie so vzdelaním!!! Za ten ich rozpočet si zadovážim oveľa kvalitnejší bazén a bez prívlastku „urob si sám“. Ale keď je niekto „študovaný“, tak prečo ho neošklbať?! To je ako s tým vtipom o Pepíkovy, ktorý nemal na bordel, tak ho bordelmama poslala „urobiť si to samého“, no a on sa potom vrátil, že platí… Hold, kto nemá v hlave, má v tituloch a peňaženke.

   1. Peter says:

    No toto je už len rada, koľko ľudí tak asi buduje takýto bazén svojpomocne, pokial mám na takýto bazén tak určite si ho nebudem robiť svojpomocne na to sú firmy a tie ponúkaju komplet servis a záruku. Tento časopis Urob si sám som voľakedy odoberal,ale s tým čo bolo ,tento nemá nič spoločné, samá reklama a tie rady no koment. Návody tiež o ničom, určite by som si takýto časopis nekúpil.

 2. fantocy says:

  Urob si sam 🙂 a cena 16000 euri. Neviem ci autor zartuje, alebo sa zabudol zmienit o tom, ze bazen sa bude napustat sampanskym 🙂 Suhlasim s okoloiducim, toto nie he navod na domacu stavbu bazena !!!

 3. xyz says:

  toto je fakt urob si sam, bazen za 16 000 eury to mam 16x dovolenku pri mori. takze FOKYA! dakujem

 4. jojo says:

  Tiez by som cakal v takomto clanku navod ako spravit bazen po poobediach s malou miesackou a tak do 1000 euro. Za 16000 euro maju podaktori v tomto state postavenu hrubu stavbu maleho domu.
  Tu vasu bazenovu stavebnicu by som nahradil debniacimi tvarnicami alebo drevenym debnenim, vystuz tam musi ist tak-ci-tak, beton z vlastnej miesacky, atd … . 90% ludi v tomto state zije od vyplaty k vyplate – bazen za 20000 je cista provokacia. Nepridavajte sa k ostatnym casopisom o „modernom“ byvani, kde sa len hemzi clankami o bytoch a domoch za 500.000 euro a viac. A len tak mimochodom, bazen clovek pouziva tak 2-3 mesiace. Zvysok roka je iba na zataz, iba zabera miesto. Nam uplne staci 3m kruhovy „nafukovaci“ bazen za 100 euro, pouzivame ho uz 5 rok.

  1. Peter says:

   aj za 50e sa da zohnat taky bazenik 3.05m, pohodka 🙂

   1. Martin says:

    Za 45€ aj s kartušovou filtráciou v kauflande 🙂

 5. chozko says:

  …ale su davate im riadne „kapky 🙂

 6. nobody says:

  prosim Vas stiahnite tuto frasku clanok pani prof ing phd mega dr… ste mimo realitu 😀 😀 😀

 7. cece says:

  ta vystuz v stenach ma fakt pobavila

 8. urob si sam says:

  Ja som si sam postavil z tvarnic a betonovu dosku s izolaciou rozmer 5 x 3 m. a vyslo ma to 600EUR.
  Taketo navody by ste mali davat.

  1. Peter says:

   a preco ho nedas ty?
   staci zdokumentovat a poslat do redakcie, este mozno aj za to by Ti nieco zaplatili

 9. rado says:

  urob si sam pre hornych 10000 😀 a co tak bazen pre nas ostatnych ? 😀

 10. ja says:

  ocelobetonom volame spriahnute konstrukcie, toto volame zelezobeton

 11. Peter says:

  Mne sa skor pacia navody naozaj pre ludi

  1. Peter says:

   sila, dal som tu link na jeden web, ktory vobec nie je ziadna konkurencia pre tento web a bol tam jeden super navod, prakticky pre ludi, ze takto by mali vyzerat clanky tu a niekto to zmazal, cisty grc 🙁

 12. Anonym says:

  evidentne reklamny clanok a fotky prevzate z realizacie v zahranici. podla domov okolo. ak sem napisem navod ako spravit bazen z DTciek, folie a za 1/4 tinu ceny so sachtou na filtraciu ohrev a protiprud aj mne uverejnite nazov firmy?

 13. lupo says:
 14. tinka says:

  hmmm… myslim ze nazory ktore mate su spravne… myslim, ze clovek ktory hlada podobne stranky ako je tato, si chce veci urobit sam a za co najnizsie naklady. Chcela som urobit na nasej malej zahradke tiez bazenik, no zacinam uvazovat nad nafukovačkou, lebo je pravda, ze bazen v nasich podmienkach je vyuzity asi 2-3 mesiace. dik za rady…

 15. Pingback: Pár rád, s ktorými bude váš bazén viac ako more

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje