stavba murovaneho plota ako na to
Galéria (14)

Stavba murovaného plota – ako na to

Je dobré, keď plot ladí s okolitou krajinou, zástavbou a domom samotným. Nielen z estetických dôvodov, ale aj pre nižšiu cenu sa dnes častejšie ako s plotmi z plného muriva stretávame s ľahkými plotmi z dreva, kovu, keramických či betónových tvaroviek.

Galéria

Stavba murovaného plota
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
Na stavbu plotov s podmurovkou treba stavebné povolenie, stavbu plota bez sokla stačí iba oznámiť stavebnému úradu. Pri objektoch zapísaných do zoznamu stavebných pamiatok alebo stojacich na chránenom území treba pri ohlásení pridať aj stanovisko štátnej pamiatkovej starostlivosti. Stavba plota musí rešpektovať katastrálnu mapu a s plotom, ktorý oddeľuje pozemok suseda, musí sused súhlasiť.

Materiál
▶ kovové plotové stĺpiky
▶ drôtené pletivo
▶ viazací drôt
▶ drevené laty na koľajničky alebo kovové profily
▶ plotové latky (tzv. plotovky)
▶ skrutky
▶ plotové tvárnice
▶ betón (cement, piesok, štrk)
▶ špeciálne mrazuvzdorné lepidlo
▶ armovacie železá
▶ penetračný náter a izolačná fólia
Náradie
▶ pásmo
▶ motúz
▶ vodováha
▶ čakan
▶ rýľ
▶ lopata
▶ murárska lyžica
▶ murárska naberačka (tzv. fanka)
▶ škárovacie stierky (tzv. špachtle)
▶ kladivo
▶ kladivko
▶ kliešte kombinované
▶ štiepacie kliešte
▶ uhlová brúska a rezací kotúč
▶ elektrický skrutkovač
▶ miešačka
▶ nádoba na betón
▶ prostriedky proti hubám a hmyzu


Z čoho si môžeme vyberať

K chalupám a dedinským domom sa najviac hodia tradičné drevené ploty. Ich životnosť však nie je veľmi vysoká. Plot z drôteného pletiva nebýva taký atraktívny ako drevený, možno ho však postaviť takmer všade. Pletivo sa vyrába s povrchovou úpravou, ktorá má dlhú životnosť a nevyžaduje žiadne nátery. Ďalšou výhodou je aj rýchla montáž a finančná dostupnosť. Murované ploty sa stavajú z najrôznejších materiálov, no najvýhodnejšie je použiť špeciálne betónové tvárnice, ktoré vzhľadom pripomínajú štiepaný kameň.

Murovaný plot

Na stavbu murovaného plota je najvýhodnejšie použiť špeciálne plotové tvárnice podobné kameňu. Múr z tvárnic je dostatočne pevná a na pohľad pekná stavba, postup prác je rýchlejší.  Podľa hraníc pozemku sa pomocou pásma a motúza vytýči trasa základov a urobí sa výkop stanovených rozmerov. Základy musia siahať do hĺbky, kde pôda nezamŕza, minimálne 80 cm. Šírka by mala byť najmenej 25 cm. Základy ukončíme vodorovnou plochou asi 10 cm nad zemou. Zvlášť v miestach, kde je vysoká hladina spodnej vody, urobíme izoláciu proti vode. Po dokonalom vyzretí betónu (minimálne dva týždne) sa na povrch základu kladie prvá vrstva tvárnic. Pritom neustále kontrolujeme vodorovnosť ich horných stien v pozdĺžnom i priečnom smere. Tvárnice ukladáme do špeciálneho mrazuvzdorného cementového lepidla. Každý rad kladieme podľa vodidla z napnutého motúza. Opatrným poklepom kladivkom môžeme uloženie tvárnic mierne korigovať. Po zostavení prvého radu tvárnic zalejeme ich dutiny zhruba do jednej tretiny riedkym betónom. Pred zatvrdnutím betónu overíme vodorovnosť horných plôch a pokračujeme v montáži ďalších dvoch alebo troch radov tvárnic. Potom opäť dutiny zalejeme betónom. Pri stavbe je nutné dodržiavať väzbu jednotlivých tvárnic. Ich zvislé škáry sa musia každý druhý rad striedať a musia byť v presne zvislej línii. Takisto aj dutiny tvárnic musia na seba nadväzovať. Po dosiahnutí požadovanej výšky múra sa vyplnia tvárnice betónom až po okraj. Nakoniec sa umiestnia krycie dosky. Možno ich položiť iba do betónu po vyplnení posledného radu tvárnic, lepšie je však uložiť ich do lôžka z malty alebo špeciálneho mrazuvzdorného lepidla. Po dokončení stavby môžeme škáry medzi jednotlivými tvárnicami vyškárovať vhodnou škárovacou hmotou. Betónovú zmes spracovávame výhradne pri teplote vyššej ako +4 °C. Murovaný plot môžeme kombinovať s drevenými výplňami polí. Na upevnenie koľajničiek plota do stĺpikov zabetónujeme kovové kotvy. Podobne upevníme aj pánty a zámky bránky a vrátok. Do steny plota môžeme zabudovať aj otvory na umiestnenie schránok na listy či na elektrické vedenie (napríklad na zvončeky a automatické otváranie vrátok). 

1 Základ vyplníme betónom, na zvýšenie pevnosti použijeme armatúru z dvoch až štyroch armovacích želiez s priemerom asi 8 mm. Jeden rad želiez umiestnime vodorovne kúsok nad dno, druhý kúsok pod horný okraj základu.2 Vrchnú stranu základu starostlivo vodorovne vyrovnáme a povrch uhladíme. Pred samotným murovaním vybavíme vrchol základu izoláciou proti vode penetraèným náterom alebo vložením izolaènej fólie.3 Prvý rad plotových tvárnic uložíme do maltového lôžka. Zvlášť pri prvom rade musíme pracovať veľmi presne. Starostlivo meriame podľa motúza líniu plota a vodováhou jeho vodorovnosť a zvislosť.
4 Do betónového základu zapustíme vo vzdialenosti asi 40 cm zvislo armovacie železá s dĺžkou približne 50 cm (tak, aby vyšli vždy do dutiny tvárnice). Ak sme to neurobili pred zatuhnutím betónu alebo staviame na staršie základy, musíme armovacie železá zapustiť aspoň do vyvŕtaných otvorov v betóne.5 Stavbu druhého radu tvárnic začneme tvárnicou s polovičnou dĺžkou, aby sa škáry medzi tvárnicami vystriedali.
6 Ak bude plot vyšší ako 1 m, ukladáme ďalšie rady tvárnic do cementového lepidla (do 1 m môžeme plot murovať aj nasucho). Po dvoch až troch radoch položených tvárnic zaplníme dutiny betónom. Betón pri ukladaní v dutinách zhutníme tyčou.
7 V priebehu práce stále kontrolujeme vodováhou vodorovnosť a zvislosť stavby. Dávame tiež pozor, aby bola línia spojov tvárnic presne zvislá. 8 Ak bude mať náš plot murované stĺpiky na výplne z drevených lát, musíme vymurovaný stĺpik dobre armovať. Je vhodné použiť najmenej štyri armovacie železá.9 Stĺpik môžeme vymurovať iba na hrúbku jednej tvárnice. Ale v záujme vyššej pevnosti, zvlášť pri bránkach a vrátkach, bude lepšie vymurovať ju z dvoch tvárnic, ktoré sú vždy v každom druhom rade prekrížené.
10 Aby sme mohli nosníky plotovej výplne upevniť, zamurujeme na príslušné miesta železné kotvy. Podobne zabetónujeme aj závesy bránok a vrátok. 11 Vrcholy soklov a stĺpikov ukončíme po vyplnení betónom krycími doskami. Uložíme ich do lôžka z malty alebo cementového lepidla.
12 Plotová stavebnica obsahuje okrem tvárnice na plnú dĺžku aj diely na dĺžku 1/2 alebo 3/4. Ale v niektorých prípadoch sa aj napriek tomu deleniu tvárnic nevyhneme. Na rezanie plotových tvárnic použijeme uhlovú brúsku so špeciálnym rezacím kotúčom.  foto: bauMax

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.–>

 1. Djukičová Katarína says:

  Dobrý deň, prosím môžete ma informovať ako mám postupovať? Chcem výmenu plotu. Nový plot by mal mať posuvnú bránu cca 5 m, bránku a zvyšok cca 13 m murovaný plot všetko vo výške 1,80 m,
  Uvedené práce by boli v obci Bernolákovo.

  Ďakujem.
  S pozdravom
  Djukičová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje