Rozpadajúca sa stodola s chlievom rušila prostredie záhrady. Majster Marián ju premenil na úchvatnú letnú kuchyňu!
„Ak si domáci majster trúfa zrealizovať menší projekt, tak nech nemá strach pustiť sa aj do väčšieho. Aj ten sa predsa skladá len zo súboru menších projektov,“ hovorí pán Marián Kvasnica, účastník súťaže Majster roka 2023 (s pomyselným druhým miestom), autor objektu letnej kuchyne, ktorú vám chceme bližšie predstaviť
Galéria
Čo vás inšpirovalo k tomuto projektu?
V exteriéri domu nám chýbal objekt učený na grilovanie, ktorý by bol využívaný ako letná kuchyňa s prepojením na záhradu. Výstavba vychádzala z priorít, ktoré sme si s manželkou na začiatku stanovili. Za najdôležitejšie sme považovali vybudovať objekt s atraktívnym vzhľadom, ktorý bude slúžiť ako spoločenský priestor s možnosťou využitia za každého počasia, najmä na grilovanie v letných mesiacoch. Jeho súčasťou mal byť aj hygienický blok (sprchovací kút, umývadlo a WC), ktorý poslúži aj pri práci či oddychu na záhrade. Mal mať aj podkrovie, ktoré bude slúžiť ako odkladací priestor.
Pri pôdoryse stavby ste vychádzali z pôvodných rozmerov alebo ste si pôdorys prispôsobili svojim potrebám?
Na mieste, ktoré bolo vhodné na zrealizovanie nášho zámeru, stála pôvodná stodola s chlievom, ktorá už nebola „v prevádzke“ a svojím vzhľadom a technickým stavom rušila prostredie záhrady s bazénom. Preto sme sa rozhodli tento objekt zbúrať a nahradiť ho novým.
Ako dlho vám stavba trvala a aký postup ste zvolili? Pomáhal vám niekto?
Asanáciu pôvodnej stodoly s chlievmi som začal v novembri 2018. Stavbu som začal realizovať v máji 2019, pričom pôvodné základy zostali zachované. Postupne sa budovala hrubá stavba, konštrukcia krovu, strecha s krytinou, nové kanalizačné potrubia, prípojka na vodu a plyn. Nasledovalo osadenie okien, stavba krbu, pece, vnútorné elektrické rozvody, omietky. Postup skoro ten istý ako pri „veľkom“ dome, len plocha menšia. Väčšinu prác som robil svojpomocne, len pri betonáži základovej dosky a omietky mi pomohli kamaráti. Samozrejme, odborné práce ako zavedenie plynu do objektu a zapojenie plynového sporáka robil certifikovaný plynár.
Aký materiál ste použili pri stavbe?
Jedným z najcennejších materiálov, ktorý v prevažnej miere určuje dizajn našej letnej kuchyne, sú pôvodné tehly zo stodoly, staré vyše 50 rokov. Staršie tehly s označením mi podarovali známi a susedia, ktorí ma podporovali a sledovali, ako postupuje stavba, na ktorej využitie sme sa všetci tešili. Zvyšok hrubej stavby prekrytej omietkou je z bežných a cenovo dostupných pórobetónových tvárnic. Krov je z „nového dreva“, betónová strešná krytina imitujúca bobrovku bola zakúpená v obchode so stavebninami.
Všimli sme si okná a presklené časti, ktoré patria medzi dominantné prvky stavby. Aj tie ste si sami zmajstrovali?
Okenné sklá s výplňami som si nechal vyrobiť na zákazku. Nosná konštrukcia a uchytenie v stenách sú už mojím dielom. Všetky okenné aj posuvné dverné rámy som si vyrobil svojpomocne, pozváral som ich z joklových profilov a ozdobnej pásovej ocele, ktorú som kúpil v obchode s hutníckym materiálom. Najväčšou výzvou v rámci „presklenia objektu“ bolo vyrobiť konštrukciu posuvného okna a dverí, no námaha stála za to. Letnú kuchyňu môžeme v letných mesiacoch pootvárať dokorán, čím sa záhrada prepojí s interiérom. Povrchová úprava kovových častí bola zrealizovaná s cieľom vytvoriť patinu, ktorá je vhodným doplnkom ku konštrukcii steny zo starých tehál. Najskôr bolo treba natrieť hotové okenné rámy čiernou exteriérovou polyvinylovou farbou, na ktorú sa nanáša v jemnej vrstve špeciálny náter tvoriaci „zošúchaný“ medený lesk – patinu. V takejto úprave mám zrealizované všetky kovové časti v rámci interiéru aj exteriéru stavby.
Zrealizovanie krbu spojeného so sporákom je tiež náročná práca. Ako sa vám darilo popasovať sa s týmto procesom?
Jednou z najdôležitejších úloh pri stavbe krbu bolo zvládnutie komína. Vybudoval som ho z betónových tvárnic, ktoré sú vyvložkované 250 mm nerezovou rúrou určenou na tento účel. Sporák aj krb na grilovanie sú napojené na jedno spoločné komínové teleso. Pod krbom je umiestnená filtrácia bazénu, odizolovaná špeciálnou izolačnou vatou určenou na izolácie komínov. Výhodou tohto riešenia je, že filtračné zariadenie je „skované“ a neruší vzhľad interiéru. Dvierka na krbe sú tiež mojím dielom, sú vyrobené z konštrukčnej ocele v patinovom prevedení ako všetky spomínané kovové časti.
Interiér sa nesie v podobnom duchu ako vonkajší vzhľad stavby, mali ste projekt takto naplánovaný už od začiatku?
Dominantným prvkom stavby sú staré tehly, uvažoval som preto nad vhodnou kombináciou materiálov. Napadlo mi konečne využiť staré drevené trámy a dosky, ktoré sa už roky povaľovali na povale. Zdalo sa mi to ako skvelý nápad, pretože drevo je vysušené, tiež má svoju patinu a navyše aj ušetríme za materiál. Chceli sme ho použiť na dvere do kúpeľne a lampy nad kuchynským stolom. Kresbu dreva na už vyrobených dverách do kúpeľne aj na lampách som ešte zvýraznil kefovaním a opálením, čím vznikla výraznejšia štruktúra. Dvierka a zásuvky na kuchynskej linke sú zhotovené z bežnej škárovky, ktorá je rozmerovo stálejšia ako dosky z „nového“ zakúpeného dreva. Ilúziu rustikálnej doskovej konštrukcie som dosiahol vyfrézovaním drážok. Na škárovke sa postupom času môže objaviť menšia prasklina, ale to k drevu predsa patrí. Kovania na kuchynskej linke som tiež vyrobil sám, ich finálna úprava je identická ako pri ostatných kovových interiérových prvkov. Dlažba v celom interiéri má tiež povrch evokujúci štruktúru dreva, čím tvorí súlad s ostatnými prvkami.
Inšpirovali ste svojou realizáciou aj ďalších ľudí, napríklad známych?
Áno, známym sa moje dielo veľmi páči, radi ho spolu využívame pri letných grilovačkách. Mnohí, ktorí majú záujem si podobnú stavbu zrealizovať, si pýtajú už aj rady. Vždy ochotne poradím a spolu sa budeme tešiť z výsledku.
Chceli by ste niečo odkázať našim čitateľom?
Najdôležitejšie je nebáť sa začať a svoj čas si zorganizovať tak, aby nám domáce remeselné práce nespôsobovali stres, ale príjemnú zábavu spojenú so zlepšovaním svojich zručností. Veď nie je nič krajšie, ako užitočne a príjemne stráviť svoj voľný čas a pritom vytvoriť niečo, čo má trvalú hodnotu pre celú rodinu. Navyše sa môžeme pochváliť vlastnoručne vyrobeným dielom aj známym. Oproti našim predkom máme obrovskú výhodu, v minulosti bol nedostatok materiálu aj náradia a ich zháňanie vyžadovalo často viac energie ako samotná domáca výroba. Dnes to tak už nie je, čo je pozitívne.
Spracoval: Viliam Krížik
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám
Absolútna nádhera,klobúk dolu👍👍👍