Prerobte si bojler na kotlinu

Prerobte si bojler na kotlinu

Staré nepotrebné alebo nefunkčné veci netreba hneď odviezť do šrotu a vyhodiť. Veľa sa ich dá ešte použiť na iný účel. Napríklad nepotrebný bojler môžeme prerobiť na kotlinu. Jej výhodou je, že je z kvalitného materiálu. Použiť ju môžeme na varenie, pečenie aj na grilovanie.

Postup práce
Na výrobu kotliny z bojlera potrebujeme karbobrúsku, zváračku, oceľové rúrky, redukciu na vrch kotliny – v tomto prípade je to starý disk  z náhradného kolesa nákladného auta. Najskôr si zmeriamevýšku kotliny. Meriame tak, aby sme mali pod kotlíkom dostatočný priestor na prikladanie dreva. Dvierka na prikladanie paliva by mali byť dostatočne veľké. Na kotlinu použijeme tú časť bojlera, na ktorej je okrúhly otvor. Ten využijeme tak, že doň vložíme starý okrúhly rošt z liatinového minigrilu na prívod vzduchu. Prirobíme klapku, aby sme mohli regulovať ťah a rýchlosť horenia. Naspodok sa na odpad vloží starý minigril. Po zrezaní bojlera dostaneme základný tvar kotlinky, na ktorú privaríme štyri nožičky z oceľových rúrok. Vyrežeme otvor na dvierka a otvor na komín. Ako komín môžeme použiť staršiu dymovú rúru.

Na jednoduchšiu manipuláciu s kotlinou navaríme na boky držiaky. Opačnú oblú stranu bojlera plytko zrežeme a privaríme na ňu opäť držiak – využijeme ju ako pokrievku. Aby nám kotlík dobre sadol, prirobíme lem, na ktorý použijeme už spomenutý disk z nákladného auta, ktorý rozrežeme na dva plošné diely. Z druhého odrezaného kusa po zaslepení dier získame redukciu, do ktorej nám presne sadne menší liatinový hrniec. Dokúpiť treba smaltovaný kotlík, ktorý presne sadne do kotliny a železné pántiky na dvierka.
–>

Beáta Mičianová
Foto: autorka
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.