Osadenie vchodovej brány

osadenie vchodovej brany

Návod na osadenie vchodovej brány. Podrobné skice aj s popisom môžete nájsť v galérii k článku. 

Na Obr. 1 je nakreslené, ako správne zabetónovať nosné stĺpy na zavesenie vchodovej brány; vidieť rez oceľobetónovým základom, v ktorom sú štyri betonárske ocele privarené k nosným stĺpom a rúrke slúžiacej na zaistenie brány.
 
Na Obr. 2 je zle osadená brána, v dôsledku čoho zimné mrazy začnú narúšať jej stabilitu. Preto ju treba zafixovať. Ako fixačnú tyč použijeme 1,5-cólovú rúrku, na ktorú privaríme profil v tvare L s rozmermi 25 × 25 × 3 mm s navŕtanými otvormi 4 mm slúžiacimi na nadviazanie ostnatého drôtu. Fixačná tyč zabezpečí statiku stĺpov a ostnatý drôt sťaží prekonanie brány preskočením. Nevýhodou fixačnej tyče je, že obmedzuje vchodovú výšku bez jej odmontovania. 
 
Výkop musí byť hlboký minimálne 0,9 m, aby základy nezamrzli v prípade mimoriadne tuhých mrazov a aby brána bezpečne odolávala náporu vetra pri víchrici. Nesmieme podceniť ani kvalitu betónovej zmesi.

 

Autor:  Jozef Dobrovolný, Piešťany

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.