DOBRÝ MAJSTER: Záhradná pani z prútia za 14 €!

DOBRÝ MAJSTER: Záhradná pani z prútia za 14 €!

Takáto „pani“ stojí od tejto jari v predzáhradke jedného domu na Liptove. Je výsledkom spolupráce celej rodinky, ktorá má záľubu v skrášľovaní svojho okolia a ktorá si spolu poriadne užila pár dní stavby. Inšpirujte sa aj vy a pošlite nám svoj návod.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 10 hodín
náklady: do 14 €
ľudia: 3
obdobie: celoročne

MATERIÁL 13,50 €
(skutočná spotreba)
prúty z vŕby 0 €
mladé, najlepšie jarné (menšia prechádzka nezaškodí nikomu a hneď máte zväzok prútov)
betonárska oceľ 7,20 €
roxor 6 mm, 36 m
elektródy 0,50 €
na zváranie, 3 ks
drevená doska 1 €
na kvetináče 200 × 10 × 1,5 cm
klince 0,30 €
20 mm, 8 ks
farba na železo 1,30 €
(nemusí byť, skoro všetko zakryjú prúty)
tenký drôt 0,50 €
oceľová rúra 3 m 3 €

NÁRADIE
 záhradkárske nožnice
na prúty
 zváračka
 pílka na drevo
 pílka na železo
 kladivo

POSTUP

1. KONŠTRUKCIA
Podľa nákresu si pripravíme železné prúty. Následne si ich podľa nákresu pozvárame a natrieme. U nás zváral a ohýbal ocino, chlap je v tom predsa len zručnejší.

2. STOJAN
Vytvoríme otáčavý stojan na konštrukciu, do ktorého následne zasunieme stredovú tyč konštrukcie. Pletenie je vďaka tomu jednoduchšie.

3. PRÚTY
Tesne pred vypletaním si narežeme vŕbové prúty a uskladníme ich tak, aby nevysychali – konce môžeme držať namočené vo vode.

4. VÝPLET
Veľké medzery na konštrukcii vyplníme hrubšími vŕbovými prútmi. My sme železom šetrili. Konštrukciu však možno zhotoviť aj celú z roxorov s 15 cm rozstupmi.

5. POSTUPNOSŤ
Je dôležité striedať prepletanie prútov. Ak ide jeden rad popod zvislý prút, tak druhý musí ísť ponad zvislý prúd. A následne ich treba zas vystriedať.

6. HLAVA
Nepodarený guľatý tvar sme zakamuflovali pletenou obručou, ktorá tvorila „klobúk“ na hlave. Hlavu s klobúkom sme nasadili na vytŕčajúcu stredovú osovú tyč.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste7. RUKY
S rukami sme sa potrápili, keďže sme zabudli nechať medzeru, o ktorú by sme ich upevnili. Spätne sme museli prerezávať prúty. Tejto chybe sa vyhnite!

AKO VZNIKLA PANI Z PRÚTIA

Pochádzam z malej dedinky na Liptove. V mojej rodinke je už zvykom, že nápady na skrášľovanie a budovanie našej záhrady sa rodia spoločnými silami. Nebolo to inak ani teraz, keď sa zrodil jarný nápad využiť mladé ohybné prúty z vŕby a vytvoriť „Pani z prútia“. Na tomto majstrovaní som sa zúčastnila ja (dcéra), mamina Katka a otec Rudolf. Aj napriek tomu, že ani jeden z nás nikdy neplietol z prútia a nikto v tom nebol zručný, si myslím, že výsledok stojí za to a za celú rodinu som hrdá, aké máme šikovné ruky. Keďže rodičia nie sú súťaživé typy, do súťaže vstupujem ja a myslím si, že by bola obrovská škoda nepodeliť sa s ostatnými čitateľmi o naše dielko. Verím, že bude inšpirovať aj ďalších dobrých majstrov a niečo podobné si vytvoria sami doma.

Text, foto: Ing. Lucia Lenková, isifa/Shuttesrstock
Realizácia: autorka, Katka Lenková, Rudolf Lenko

Dobrým majstrom môže byť ktokoľvek so skvelým nápadom a ešte lepším príbehom, ktorý stojí za ním. Majstrovanie je nielen o vymýšľaní, ale aj o vymieňaní grifov, dávaní a dostávaní.

Časopis Urob si sám spolu s Poštovou bankou začiatkom apríla 2016 spustili súťaž „DOBRÝ MAJSTER“, v ktorej sa každý mesiac až do augusta 2016 hľadali šikovní a kreatívni majstri zo všetkých kútov Slovenska. Ten najlepší domáci majster získa hlavnú cenu – pobyt v Grandhoteli Starý Smokovec**** pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a vstupom do hotelového wellness.

Vybrané nápady uverejňujeme www.urobsisam.sk a verejnosť odteraz môže hlasovať za najlepší z nich.

Štatút súťaže

www.postovabanka.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.