Ako si postaviť kozub s udiarňou
Galéria (26)

Ako si postaviť kozub s udiarňou

Posedenie pri kozube v záhrade je príjemný zážitok. Dnes už máme veľa možností, ako ho vybudovať. Pán Michal nestavil na prefabrikáty, ale na vlastnú šikovnosť a využil aj materiály, ktoré sa doma našli.

Galéria

Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou
Kozub s udiarnou

UROB SI SÁM

náročnosť: ****
čas: 2 mesiace s prestávkami
náklady: od 250 €
v závislosti od situácie
ľudia: 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL*
 izolácia                               25 €/10 m2
asfaltový pás (IPA)
šamotové tehly                 250 €
spotreba asi 100 ks,             2,50 €/ks
• staré tehly na murovanie 
z predchádzajúcich projektov
 oceľové L-profily              1,90 €/1 m
 dvierka na piecku 
z nefunkčnej pece
 plech z nehrdzavejúcej ocele
hrúbka 1,5 mm; 5 mm, rôzne typy 20 – 55 €/m2
 oceľová tyč                           1,50 €/m
• výstuž                                 4,25 €/m2
napr. kari sieť
• cement                                2,50 €/vrece
• asfaltový náter                 18,90 €/10 kg
• dymovod                            28,56 €/m
*Ceny sú orientačné, náklady na materiál sú závislé od toho, čo sa nájde v dielni zo starších projektov. V tomto prípade bolo nutné kúpiť iba šamotové tehly.

NÁRADIE
• uhlová brúska
 murárska lyžica a naberačka
 miešadlo na maltu
 vedrá alebo maltovnica
 vodováha, meter
 pílka na železo
 kliešte 

PRACOVNÝ POSTUP

1. Základy
Na teréne si pieskom alebo špagátom vyznačíme pôdorys a podľa neho vykopeme základovú jamu hlbokú 80 cm. Rozmery (cm) uvádzame na obrázku 2. 

2. Betónová platňa
Do výkopu vylejeme betón, do ktorého pridáme väčšie kamene. Na spevnenie platne môžeme použiť aj kari sieť s priemerom drôtu 4 mm. 

3. Náter pod izoláciou
Po vyzretí betónu platňu natrieme asfaltovým náterom… 

4. Izolácia
… a položíme naň izoláciu. 

5. Tehlový podklad
Na izoláciu ukladáme tehly do vápenno-cementovej malty tak, aby pokryli celú plochu základovej platne. Rovinnosť kontrolujeme vodováhou.

6. Spodná časť
Postupne vytvárame obvodové múry a priečky. Pri murovaní prvej úrovne, ktorá slúži na odkladanie dreva, stačí použiť obyčajné tehly z predchádzajúcich projektov. 

7. Pod oblúkom
Takto stavbu budujeme až do výšky prvého oblúkového prekladu. Rozloženie tehál, ktoré ho vytvoria, si môžeme najprv vyskúšať na rovine. Foto: krb.webovky.cz

8. Klenba I
Klenbové tehly kladieme na ramenát z polystyrénu. Škáry vo vrchnej časti oblúka vymedzíme kolíkmi a nakoniec ich vyplníme maltou. Klenbu dočasne podoprieme. 

9. Dymovod
Pec staviame zo šamotových tehál a malty. Dymovodom ju spojíme s udiarňou. Použijeme rúru s priemerom 160 mm a hrúbkou steny 5 mm. 

10. Konce dymovodu
Na začiatku dymovodu vytvoríme klapku z oceľovej guľatiny a 5 mm plechu. Na opačný koniec zasa privaríme ukončenie z plechu a oceľovej pásoviny. 

11. Pohľad dovnútra
Pohľad na vnútro pece a vyústenie dymovodu. 

12. Pokračujeme v murovaní
Po vytvrdnutí klenby staviame ďalšiu úroveň s kozubom a udiarňou. Na časti, kde bude horieť oheň, použijeme šamotové tehly. Dôležitý je otvor na popol. 

13. Vodorovné plochy
Vodorovné priečky nad priestorom na drevo, pod kozubom a udiarňou i na vrchu piecky tvoria tehly osadené do oceľových L-profilov 40 × 40 × 4 mm zasekaných do steny.

14. Spodok kozuba
Na takto pripravený podklad vymurujeme šamotové ohnisko kozuba. Nad popolníkom necháme otvor na padanie popola. 

15. Prepad na popol
Prepad na popol je pozváraný z 1,5 mm hru­bých plechov ohnutých do tvaru L (20 × 20 cm). V strede je sieťka z ťahokovu vystužená prekríženými roxormi s priemerom 6 mm. 

16. Kozub
Pri stavaní obvodových stien kozuba vkladáme medzi jednotlivé rady „šamotiek“ vodiace roštové lišty z plechu v tvare L.

17. Klenba II
Kozub zakončíme klenbou. Vytvoríme ho tehál zrezaných tak, aby na jeho vnútornej strane vzniklo skosenie pod uhlom asi 35 °. Vyhneme sa tak víreniu dymu.

18. Zadná stena kozuba
Do zadnej steny šikmo vložíme rad tehál, ktoré oprieme o oceľový L-profil zasekaný vo výške oblúka tak, aby tehly mali sklon asi 35 °. 

19. Udiareň
Potom postavíme udiareň. Nezabudneme pritom na pripojenia do budúceho komína. 

20. Pripojenie na komín
Do steny udiarne zamurujeme rúru s rovnakou klapkou, ako má dymovod z piecky, a na otvor, ktorý vznikol nad kozubom, osadíme samostatnú klapku z obdĺžnikového plechu (pohľad zhora). 

21. Komín
Postupným zúžením stien kozubovej časti nadstavíme komín. 

22. Škárovanie a omietanie
Dôsledne kontrolujeme rovinnosť, kolmosť a precízne škárujeme. Znútra komín postupne omietame. Zabránime tak úniku dymu cez drobné nepresnosti vo vyhotovení. 

23. Obklad
Vrchné vodorovné plochy obložíme obkladom odolným proti pôsobeniu poveternostných vplyvov a tepla. 

24. Dvierka
Nakoniec uzavrieme udiareň a pec. Dvierka z nehrdzavejúceho plechu si dáme pozvárať alebo ich kúpime. Na pec sa dajú využiť aj tie zo starého sporáka. 

25. Záverečné úpravy
Keď urobíme záverečné úpravy (napríklad obklad dvierok udiarne), môžeme začať opekať. Podrobnejšia diskusia s autorom projektu: krb.webovky.cz. 


      HOTOVO

dobré rady

Začíname murovať
Prvý rad tehál ukladajte na súvislú vrstvu malty, tehly by sa do nej nemali zabárať, ale nemala by byť ani príliš tenká (aspoň 10 mm). Samozrejme, treba dôsledne dbať na rovinnosť a používať vodováhu alebo nivelačnú latu. Medzi tehlami by nemali byť výškové rozdiely.

Čím rezať tehly
Aj pri budovaní záhradných stavieb je potrebné občas upravovať rozmery jednotlivých kusov. Vhodnými nástrojmi sú ručná elektrická píla s protibežnými listami (aligátor) a stolová okružná píla s posunom. „Overeným“ metódam, pri ktorých sa využívajú sekery a kladivá, sa radšej vyhnite. V špecifických prípadoch pomôže aj uhlová brúska.

Ako vyrobiť klapku dymovodu

Klapku možno vytvoriť z 5 mm hrubého plechu a guľatiny. Najprv prevŕtame rúru dymovodu a do otvoru strčíme oceľovú guľatinu ohnutú do tvaru písmena L. Ohnutím vznikla rúčka na ovládanie klapky. Plech v tvare kruhu s priemerom asi 160 mm (v závislosti od priemeru dymovodu) potom privaríme k rúčke v dymovode tak, aby poloha rúčky a klapky boli v súlade (zatvorená – otvorená).

Text: Zuzana Kubalová z podkladov autora
Foto: krb.webovky.cz
Autor a realizátor projektu: Michal Kaňok, krb.webovky.cz
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Evelin says:

    Velmi pekne.. domaci pan je sikovny…

  2. marek says:
  3. Petr says:

    Nechci do toho kecat, ale spravna klenba se musi delat nalicho,tady vidim ze je uprostred klenby mezera, misto prostredniho vazaku, tj bude praskat a muze spadnout.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.