Dvere s priehľadom

dvere s priehladom

Priečkové rámy, ktoré dostaneme kúpiť ako stavebnú sadu, sa dajú vložiť bez veľkých nákladov. Kto je zručný, môže si sám vyrobiť svetlíkový výrez a rám vo dverách podľa individuálnych rozmerov. Netreba teda hneď obstarávať nové dvere.

Niekedy si jednoducho želáme dvere s oknom. Pohľad do katalógu však od tejto myšlienky kde-koho odradí. Aj jednoduché domové dvere z neimpregnovaného smrekového dreva s priečkovým oknom bez skla sú totiž pomerne nákladné, preto stojí za uváženie prestavba plných dverí. Prepážkové okno nielen dobre vyzerá, ale prepúšťa do priestoru aj viac svetla.

Masívne dvere z priestoru predizby zvyknú zatemňovať izbu a často treba siahať na vypínač elektrického osvetlenia. Do dverovej plochy z masívneho dreva možno bez problému vypíliť výrez. To sa dá ale urobiť aj s dverovými plochami z lepenkových plástov alebo z rúrkovej preglejky. Pre normové veľkosti možno dostať plexisklové alebo sklenené platne, ako aj profilové lišty.

Výrez požadovanej veľkosti sa dá urobiť aj svojpomocne. Ryhované lišty sa potom prirežú a zasadia presne do výrezu vo dverách.

Stavebnicové priečkové rámy sa spravidla hodia iba do štandardných otvorov vo dverách. Toto však nie je prekážka. Veľkosť svetlíkových výrezov, ako aj hrúbka dverí sú normované. Kompletné sady na úpravu svetlíkových výrezov s priečkami pre izbové dvere možno dostať v obchode.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteObvykle bývajú drážkové lišty s dverovou tabuľou pevne spojené, tzv. priklincované alebo priskrutkované. Dodatočne ale obchody ponúkajú zastrkávacie systémy so spinkami, ako aj úchytkové systémy, ktoré enormne uľahčujú prácu pri neskoršej výmene. Pri prvom variante sa do vnútorného rámu priskrutkujú spinky, do ktorých sa potom z oboch strán zaklapne vždy jeden priečkový rám. Pri úchytnom systéme sa oba rámy zaklinujú pomocou montážnych mostíkov z plastiku. Medzi nimi je uložená sklenená tabuľa. Cenovo výhodné sú normované plexisklové tabule, ktoré možno kúpiť v rôznych povrchových úpravách a farebných prevedeniach už prirezané. Pre toho, kto chce mať sklo Tiffany alebo chce zasadiť vzorované sklo, je najlepšie použiť hodnotnejšie úchytkové priečky. Aj tie bývajú v kompletných balíkoch.

Hotové diely šetria čas
Niektorí výrobcovia ponúkajú do zasklených výrezov vo dverách do profilov zapadajúce prepážkové kríže. Je to cenovo výhodná alternatíva, keďže sa tieto hotové diely nalepia priamo na očistenú tabuľu. Ideálny na pripevnenie je zrkadlový montážny pásik, ktorý zvlášť pevne priľne. Treba pritom dávať pozor na šírku pásky. Mala by byť trochu užšia ako prilepovaný profil.

 
Montážne spinky z plastiku sa upevnia vo vnútornom ráme dverí, ktorý je vyrezaný na mieru. Prvý priečkový rám sa teraz do spiniek opatrne zatlačí. Upínacie diely musia zaklapnúť.
 
Dvere obrátime a očistenú tabuľu vložíme do výrezu v ráme. Použijeme pri tom ochranné rukavice. Potom upevníme druhý priečkový rám. Spinky možno pre prípadnú opravu pomocou noža zas otvoriť.
 
Pre sklo Tiffany alebo vzorované zasklenie je tu zvláštny systém. Priečkové rámy sa spoja plastovými mostíkmi, ktoré sa zaklepú. Potom dverný rám položíme na prvý priečkový rám a horný so spodným sa spoja. Mostíky musia sadnúť do zárezu.
 
Aby konštrukcia pevne držala, musia sa oba priečkové rámy do seba zaklepať gumeným kladivom. Drevená doštička pritom chráni priečky. Pred pílením treba označiť polohu výrezu a obkresliť ju podľa miery na krepovú pásku.
 
Lepiaca páska zabráni vytrhávaniu dreva. Všetky rohy prevŕtame a vodiacu lištu na pílke zafixujeme. Pri plastových dverách musíme zapasovať a prilepiť držiace lišty do rámu. Do každého rohu vždy dva kusy.
 
Drážkové lišty na rám a pologuľaté lišty na prepážkový kríž zapílime pokosovou pílou. V rohoch majú drážkové lišty pokosový uhol 45 stupňov. Zapílené lišty s držiakmi priklincujeme na rám.
 
Dvere otočíme a sklenenú tabuľu vsadíme do výrezu. Montážna páska alebo vysokoelastická tesniaca páska zabránia pohybu skla. Štyri priečkové lišty treba v strede kríža pomocou dvoch 45-stupňových rezov zarezať do špicu. Na sklo ich prilepíme pomocou zrkadlovej montážnej pásky a zatlačíme.
 Rámy a priečky môžeme pred montážou natrieť farbou. Aby sme ochránili sklo, oblepíme ho maliarskym krepom.

Zdroj: Spracované podľa publikácie To si môžete urobiť sami, vydanej vo vydavateľstve ADAC, Mníchov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.