10 skvelých tipov, ako si urobiť vianočnú výzdobu v škandinávskom štýle

vianočné prestieranie stola
Zdroj: IB Laursen

Jednoduché, prirodzené, praktické. Také je škandinávske bývanie a také sú aj Vianoce v severskom duchu. Vystačia si s málom, pritom efekt je veľkolepý, no predovšetkým dajú vyniknúť samotnej atmosfére.

Hlavným symbolom Vianoc je stromček, ktorý stačí ukotviť do jednoduchého stojana. Originálnejšie však bude pôsobiť, ak ho aj so stojanom vložíte do prúteného koša. Pri jeho ozdobovaní sa zamerajte najmä na výber svetelných reťazí. Z vianočných závesných ozdôb preferujte menej výrazné dekorácie v bielej farbe alebo ich pokojne aj vynechajte. Zistíte, že v holých konárikoch je čerstvosť, o ktorej ste doteraz nevedeli.

Jednoduchosť je v škandinávskom štýle kľúčová. Aj tým najjednoduchším prvkom docielite najväčší efekt. Ak potrebujete rýchlu dekoráciu na stôl, skúste to napríklad s obyčajnými vždyzelenými vetvičkami vloženými do peknej vázy s vodou. Stačí už len pridať sviečku a výsledok je ohromujúci.

vianočné venčeky
Zdroj: Jana Ardanová

Tip 1: Zaveste sviatočné venčeky

Bez jednoduchých zelených venčekov si severania Vianoce ani nevedia predstaviť. Či už si väčšie alebo menšie zavesíte na kúsok konára, na dvere, alebo na okno, stále budú pôsobiť čisto a nenásilne. Základ venčekov si bez problémov kúpite v  každom záhradnom centre a zvyšok výzdoby ostáva už len na vašej fantázii.

vianočná výzdoba
Zdroj: isifa/shutterstock

Tip 2: Menej je viac

Škandinávsky dizajn pracuje s tlmenými a neutrálnymi farbami. Základom je biela, čierna a odtiene sivej či hnedej. Na vianočný stromček zaveste len pár ozdôb a radšej nechajte vyniknúť jeho prirodzenú krásu. Pocit útulna docielite okrúhlym mäkkým kobercom, na ktorom sa budú vynímať darčeky.

Škandinávsky dizajn v obývačke

Tip 3: Zababušte sa do pletenín a kožušín

Škandinávska architektúra a dizajn sú inšpirované okolitou krajinou a prírodou. V domácnosti sa nezaobídu bez dreva, vlny a kožušín. Vytiahnite preto všetky hrubé textílie či deky a kožušiny, ktoré použijete ako koberčeky alebo prikrývku prehodenú cez kreslo. Uvidíte, ako veľmi zvýraznia pohodu vo vašej obývačke.

škandinávsky svietnik
Zdroj: Bonami

Tip 4: Pridajte geometrické prvky

Geometrické tvary sú u škandinávskych dekoratérov veľmi obľúbené. Pri ich kombinovaní s ostatnými dekoráciami však buďte opatrní a zvážte, či sa k sebe hodia.

vianočné sviečky
Zdroj: isifa/shutterstock

Tip 5: Mäkké osvetlenie sviečok

Keďže na severe býva skoro tma, mimoriadne dôležité sú pre škandinávsky štýl bývania svietidlá, sviece, lampáše a lampy. Všade a veľa. Ich strategické rozmiestnenie navyše pomáha príjemnej teplej atmosfére domova. Mäkké svetlo sviečok príbytok mimoriadne zútulní a počas Vianoc ich množstvo môžete pokojne aj strojnásobiť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestevianočný darček

Tip 6: Zabaľte svoje dary vkusne

Farebný baliaci papier je už dávno mimo hry. Žiadne šialené výtlačky snehuliakov, „Santa Klausov“, nič lesklé ani trblietavé. Vystačíte si s obyčajným hnedým baliacim papierom. Nepoužívajte ani bežnú stuhu. Balíček previažte iba s jutovým špagátom, ku ktorému pridáte pekný papierový štítok s menom a malým kúskom vždyzelenej vetvičky.

vianočný stôl
Zdroj: isifa/shutterstock

Tip 7: Dekorácia na stole

Slávnostný riad podľa severanov nemusí byť vysádzaný zlatom, naopak, je skôr jednofarebný. Biela klasika nikdy nesklame a vyzerá skutočne elegantne. Šancu ale môžete dať aj bielo–sivej kombinácii, ktorá spolu so strieborným príborom vytvorí rovnako výnimočnú atmosféru. A určite na stôl nezabudnite pridať venček a šišky či konáriky.

prírodné vianočné dekorácie
Zdroj: isifa/shutterstock

Tip 8: Sila prírody

Žiadne okázalé, ligotavé, farebné až gýčové dekorácie nedokážu podčiarknuť autentické čaro Vianoc tak, ako samotná príroda v celej svojej pestrosti. Konáre, drevo, šišky… Čokoľvek, čo nájdete v prírode, môžete použiť na vytvorenie tej pravej prírodnej vianočnej atmosféry.

adventný kalendár
Zdroj: isifa/shutterstock

Tip 9: Adventný kalendár

V prírodnom duchu ho vytvoríte z desiatových vreciek a štipcov, ktoré pripevníte na lanom zviazané drevené konáre. Kalendár môžete zavesiť alebo umiestniť kamkoľvek a jeho obsah nemusí byť nutne len pre deti. Rovnako poteší aj dospelých.

paierové girlandy
Zdroj: IB Laursen

Tip 10: DIY

Tvorivosť a šikovné ruky sa práve na Vianoce mimoriadne cenia. Vytiahnite nožnice a vytvorte si spolu s deťmi papierové girlandy zo snehových vločiek. Vyplniť nimi môžete napríklad prázdnu stenu alebo holé okno.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: isifa/shutterstock, archív firiem
ZDROJ: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.