Rady a tipy pri výbere uhlovej brúsky

uhlová brúska
Zdroj: Mountfield

Uhlová brúska bola pôvodne určená na obrusovanie kovu, avšak súčasné modely môžete použiť aj na rezanie a brúsenie obkladov, betónu, plastu alebo dreva.

Radí Zlatko Slebodník

„Na drobnejšie práce s kovom a obkladačkami sa najviac hodí brúska s priemerom kotúča 125 mm. Je ľahká a možno ju dobre držať a viesť jednou rukou.“

Uhlová brúska by nemala chýbať v žiadnej dielni. Delíme ich podľa veľkosti kotúča, konkrétne najväčšieho kotúča, ktorý môžete do brúsky upnúť. Upínací priemer kotúča je vo väčšine prípadov rovnaký – 22/23 mm alebo 7/8’’. Keďže má uhlová brúska na vstupe veľmi vysoké otáčky, nemôžete do nej použiť akékoľvek nástroje, ktoré sa zdajú vhodné.

Pracovné priemery kotúčov sú 230, 180, 150, 125 a 115 mm. Pri práci sa kotúče obrusujú, čo však neznamená, že ich musíte hneď vyhodiť. Naopak, môžete ich použiť do brúsky s menším priemerom kotúča. Základným parametrom je obvodová rýchlosť kotúča. Čím väčší je použiteľný priemer kotúča, tým menšie sú výstupné otáčky.

Veľké brúsky s maximálnym priemerom kotúča 230 mm sú vhodné na delenie a brúsenie železných traverz a rúr, ale tiež betónu či zámkovej dlažby, na vyrezanie stavebných otvorov a drážok do stien a podláh. Brúsky s príkonom nad 2 000 W by mali mať zabudovaný obmedzovač rozbehového prúdu, aby vám pri prvom rozjazde brúsky nešklblo rukou a „nevyhodilo“ elektrické ističe. To isté platí o brúskach s priemerom 180 mm.

Brúsky s priemerom brúsneho kotúča 115 mm sa od tých s priemerom 125 mm okrem trošku nižšej ceny líšia len priemerom krytu. Ich otáčky a príkon sú väčšinou rovnaké. Niektoré modely brúsok s priemerom 25 mm sú vybavené reguláciou otáčok. Vďaka tomu ich môžete použiť na leštenie autolakov a iné činnosti vyžadujúce nižšie otáčky.

Prehľad uhlových brúsiek

uhlová brúska
Zdroj: Fieldmann

Fieldmann FDB 202201-E

Uhlová brúska určená na rezanie kovu, keramiky alebo porcelánu. Sila motora až 6 500 ot./min. si ľahko poradí aj s tvrdšími materiálmi.

Pohon: elektrická brúska
Príkon: 2 200 W
Priemer kotúča: 230 mm
Motor: 6 500 ot./min., medené vinutie
Odporúčaná cena: 65,90 €
www.fastplus.sk, www.fieldmann.sk

uhlová brúska
Zdroj: Mountfield

Patriot UB2200

Praktický pomocník na stavbu a domáce práce. Uhlová brúska vybavená bezpečnostnou poistkou spínača a aretáciou hriadeľa na manipuláciu s nástrojom.

Pohon: elektrická brúska
Príkon: 2 200 W
Priemer kotúča: 230 mm
Motor: 5 800 ot./min.
Odporúčaná cena: 96,10 €
www.mountfield.sk

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteuhlová brúska
Zdroj: Hilti

AG 125-8SE

Profesionálna zoštíhlená uhlová brúska s trvácnymi uhlíkmi na rezanie a brúsenie ocele a minerálnych materiálov, jemné brúsenie kovov a na renováciu škár. Otočný regulátor rýchlosti pre jemné ovládanie leštenia ocele. Pohodlné a jednoduché ovládanie.

Pohon: elektrická brúska
Príkon: 850 W
Priemer kotúča: 125 mm
Motor: od 6 500 do 11 500 ot./min.
Odporúčaná cena: 150 €
www.hilti.sk

uhlová brúska
Zdroj: Fieldmann

FDUB 50601 AKU

Ľahká uhlová brúska vhodná na rezanie kovu, keramiky alebo porcelánu. Sila motora 8 000 otáčok si ľahko poradí aj s tvrdšími materiálmi. Súčasťou je aj kryt na ochranu pred odletujúcimi pilinami a sponami.

Pohon: akumulátorová brúska
Akumulátor: Li-ion, 18 V
Priemer kotúča: 115 mm
Motor: 8 000 ot./min.
Odporúčaná cena: 39,90 €
(cena bez akumulátora;
cena akumulátora od 39,90 €/ks)
www.fastplus.sk
www.fieldmann.sk

uhlová brúska
Zdroj: Hornbach

AKU uhlová brúska Pattfield PE-20

Akumulátorová uhlová brúska určená na brúsenie, leštenie, oddeľovanie a obrábanie kovu nahrubo.

Pohon: akumulátorová brúska
Akumulátor: Li-ion, 20 V
Priemer kotúča: 115 mm
Motor: 8 800 ot./min.
Rukoväť: ergonomická bočná
Odporúčaná cena: 49 € (cena bez akumulátora;
cena akumulátora 40 €/ks)
www.hornbach.sk

uhlová brúska
Zdroj: Hilti

AG 4S-A22 (125)

Profesionálna akumulátorová uhlová brúska na každodenné rezanie a brúsenie s kotúčmi do priemeru 125 mm. Vhodná na rezanie, brúsenie, obrusovanie a leštenie ocele, ostatných kovov a minerálnych materiálov a dokončovacie úpravy.

Pohon: akumulátorová brúska
Akumulátor: Li-ion, 22 V
Priemer kotúča: 125 mm
Motor: 8 000 ot./min., bezuhlíkový
Odporúčaná cena: 349,20 €
(cena bez akumulátora;
cena akumulátora od 208,80 €/ks)
www.hilti.sk

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív firiem
ZDROJ časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Každý kto chce mať rozbrusku aj na prácu a nie iba na to že má rozbrusku tak si kúpi osvedčených pracantov ako je NAREX, alebo MAKITA , osobne mám rozbrusku NAREX EBU 150 a už mi derie tretiu sadu uhlíkov a to režem všetko od zámkovej dlažby,obrubníkov , ocelové trubky a iné profily je to nezmar a určite by som na domácu prácu nekupoval AKU náradie aj keď je dobré mať aj teketo,pokiaľ ho využijem niekde kde nie je prístupná sieť, ale inak sa to neoplatí.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.