3 tipy na zateplenie odolné voči mechanickému poškodeniu

Zdroj: isifa/shutterstock

Najväčšími nepriateľmi vonkajšieho zateplenia stien domu sú krupobitie, kľučky dverí, loptičky či napr. opreté bicykle, ktoré môžu spôsobiť jeho preliačenie.

Vonkajší tepelnoizolačný kontaktný systém (ETICS) je kabátom domu, ktorý nielen hreje, ale budove aj pristane a zároveň ju chráni.

Tepelnoizolačný systém asi netreba predstavovať, stretol sa s ním pravdepodobne každý. Jeho najdôležitejšou úlohou je znížiť prechod tepla obvodovými stenami stavby, a tým usporiť náklady na vykurovanie. Tepelnoizolačný systém však môže mať aj ďalšie funkcie. To odlišuje dobré systémy od tých obyčajných.

Zvýšená odolnosť proti nárazu

Poškodenie vonkajšieho súvrstvia ETICS môže spôsobiť obyčajný vandalizmus, ale aj detská hra, nešetrne „odložený“ bicykel, stavebné a údržbové práce okolo domu a mnoho ďalších príčin. Pri skúšaní ETICS sa overuje aj jeho odolnosť proti nárazu a ETICS sa zaraďuje do jednej z troch kategórií používania. Aby sa riziko poškodenia minimalizovalo, volí sa potom ETICS s potrebnou kategóriou používania, pričom produkty patriace do tej najkritickejšej musia odolať nárazu 10 J (je to približne energia kilogramovej oceľovej gule dopadajúcej z výšky jedného metra). V niektorých prípadoch nemusí stačiť ani to, napr. pri obvodovom múre vedľa frekventovaného chodníka. Preto sú k dispozícii aj systémy so zvýšenou odolnosťou proti nárazu. Zvýšená odolnosť sa dosahuje väčším podielom organických látok v tmeli základnej vrstvy a pridaním vlákien (napr. uhlíkových), ktoré plnia úlohu rozptýlenej výstuže. Tieto systémy potom odolávajú aj veľmi vysokému namáhaniu, napr. 90 J bez poškodenia. Na ilustráciu: je to približne energia kilogramovej oceľovej gule dopadajúcej z výšky 9 metrov.

Zdroj: isifa/shutterstock

Zvýšená odolnosť proti krupobitiu

Rodinný dom v záhrade sa dá pred nešetrným zaobchádzaním ešte ochrániť. Avšak ani tento dom neochránite pred krupobitím, ktoré v ostatných rokoch získava na intenzite. Tu je potrebné sa zaujímať o odolnosť ETICS podľa metodiky švajčiarskej skúšobne EMPA, ktorá stanovuje päť kategórií krupobitia. Iba odolný ETICS dokáže odolať aj tomu najsilnejšiemu krupobitiu triedy 5.

Tomáš Brož radí

Pri výbere ETICS myslite dopredu. Tepelnoizolačný systém predstavuje investíciu na desiatky rokov.

Finančný rozpočet by mal zahŕňať nielen náklady na obstaranie, ale aj na nevyhnutnú údržbu počas životnosti systému. Sumu, ktorú ušetríte kúpou lacného systému, potom niekoľkonásobne preplatíte na potrebnej údržbe a opravách – oprave trhlín a drobného poškodenia, likvidácii plesní a rias, častých renovačných náteroch a pod. Rozhodujte sa pre ucelený systém. ETICS je jeden výrobok, ktorý sa na stavbe skladá z viacerých súčastí. Aby tento systém správne fungoval dlhé roky, musia byť tieto súčasti navzájom zladené. To je pri ucelených systémoch, ktoré sa ako jeden výrobok aj skúšajú a overujú, zaručené. Pri výbere venujte pozornosť detailom. Zdanlivé maličkosti ovplyvňujú trvanlivosť celého systému. Napríklad drobná netesnosť klampiarskych prvkov môže zapríčiniť rozsiahle poškodenie veľkej plochy obvodového plášťa. Zároveň nezabúdajte na údržbu. Rovnako ako napr. auto, aj ETICS vyžaduje pravidelnú kontrolu a údržbu. Potrebné body kontroly a údržby určuje výrobca systému vo svojej technickej dokumentácii. Údržba väčšinou ani nie je zložitá a drahá, drahé sú, naopak, opravy, keď sa údržba zanedbá.

03ETICS Velka skladba Baumit Power
03ETICS Velka skladba Baumit Power |

Baumit Power

Tepelnoizolačný systém odolný proti mechanickému poškodeniu a extrémnemu počasiu s bezcementovou disperznou stierkou a spojivami s aramidovými vláknami na zvýšenie odolnosti proti nárazu.

1. lepiace kotvy
2. biela lepiaca malta s vysokou prídržnosťou na lepenie a stierkovanie
3. sivé tepelnoizolačné dosky na báze EPS
4. výstužná vrstva (disperzná stierka s vloženou sklotextilnou mriežkou)
5. fasádna omietka

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteOrientačná cena: na vyžiadanie www.baumit.sk

JUBIZOL Strong

Tepelnoizolačný systém odolný proti poškodeniu extrémnymi poveternostnými vplyvmi, odolný proti vandalizmu, poškodeniu zvieratami, proti teplotnému namáhaniu a zmrašťovaniu z dôvodu tmavých odtieňov povrchovej úpravy.

1. tepelnoizolačná doska na báze EPS alebo minerálnej vlny
2. lepiaca a armovacia malta – vrstvy (2) a (4)
3. sklotextilná mriežka 165 g/m2 – vrstvy (3) a (5)
6. základný náter
7. dekoračná fasádna omietka

Orientačná cena: na vyžiadanie www.jub.sk

05ETICS topline MOJDOM
05ETICS topline MOJDOM |

CAPATECT TOP-LINE

Vonkajší tepelnoizolačný kontaktný systém s disperznou výstužnou maltou zosilnenou uhlíkovými vláknami, vysokoodolný proti mechanickému namáhaniu.

1. cementom spájané minerálne lepidlo s organickými zušľachťujúcimi prísadami
2. tvarovo a objemovo stále, sivo-biele tepelnoizolačné dosky
3. vysokoflexibilný výstužný tmel, hrúbka 3 mm
4. sklotextilná výstužná tkanina odolná proti alkáliám a deformáciám
5. silikónová omietka plnená uhlíkovými vláknami

Orientačná cena: na vyžiadanie www.caparol.sk

Text Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto archív firiem
Zdroj časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.