ako vypocitat vykon kotla
Galéria (6) Zdroj: IMMERGAS

Neviete, aký výkon kotla potrebujete? Poradíme vám, ako si to vypočítať

Vyberáte do svojho bytu či domu nový kotol, no neviete, aký výkon zvoliť? S tým vám poradíme v dnešnom článku.

Galéria

ako vypocitat vykon kotla
Nohy v penovej vani
Kompaktný kotol Victrix
Radiátor
Výber kotla

Základné pravidlo pri výbere nového kotla znie – čím je vaša obytná plocha väčšia, tým výkonnejší kotol potrebujete. Malý kotol nebude stačiť na nároky veľkého rodinného domu a naopak, nevyužitý výkon silného kotla pre vás znamená zbytočné plytvanie peniazmi.

So zásobníkom či bez?

Skôr než začnete vyberať správny výkon kotla, ktorý sa určuje v kilowatoch (kW), mali by ste si zvoliť jeho vhodný typ. Dnes najčastejšie nájdete tri typy – kondenzačný s prietokovým ohrevom, kondenzačný so zabudovaným zásobníkom alebo s možnosťou pripojenia externého zásobníka teplej vody.

Prietokový kondenzačný kotol funguje na princípe okamžitého ohrevu vody. Spúšťa sa len vtedy, keď pustíte vodu alebo keď zásobuje ústredné kúrenie. Aby dokázal obe tieto úlohy vykonávať naraz, nutne potrebuje vyšší výkon. Keďže sú však tieto kotly bez zásobníka teplej vody, hodia sa skôr do menších domácností s jednou sprchou.

Nohy v penovej vani
Zdroj: shutterstock.com

Vlastníte stredne veľký dom s vyšším odberom teplej vody a viacerými kúpeľňami? Poobzerajte sa radšej po kondenzačnom kotle so zásobníkom teplej vody. Pri sprchovaní čerpáte už zohriatu vodu zo zásobníka a kotol sústredí svoj výkon najmä na vykurovanie. Externý zásobník však zaberie pomerne veľa miesta, preto sa veľmi nehodí do menších bytov či domov.

Čím viac radiátorov, tým vyšší výkon

Máte tak už predstavu o type nového kotla, no stále neviete, aký výkon zvoliť? Jednou z najjednoduchších metód, ako ho zistiť, je spočítaním všetkých vašich radiátorov. Výkon kotla sa totiž preratáva podľa výkonu radiátorov. Ak má radiátor výkon 1 kW, tak pri dvanástich radiátoroch to vychádza na kotol s výkonom 12 kW. Vo všeobecnosti tak platí, že čím viac radiátorov máte v domácnosti, tým výkonnejší kotol na ich zásobovanie potrebujete. Približný výkon kotla môžete určiť aj pomocou tejto tabuľky:

Kondenzačný kotol s prietokovým ohrevom

  • do 10 radiátorov: 24 – 27 kW
  • 10 až 15 radiátorov: 28 – 34 kW
  • 15 až 20 radiátorov: 35 – 42 kW

Kondenzačný kotol so zásobníkom vody

  • do 10 radiátorov: 9 – 18 kW
  • 10 až 15 radiátorov: 18 – 26 kW
  • 15 až 20 radiátorov: 27 – 40 kW
Radiátor
Zdroj: shutterstock.com

Čo tieto hodnoty znamenajú v praxi? Ak napríklad bývate vo dvojici v malom byte s jednou kúpeľňou a menším počtom radiátorov, postačí vám obyčajný kondenzačný kotol bez zásobníka vody. Svojimi rozmermi totiž nezaberie toľko miesta ako kotol so zásobníkom. V prípade menších domácností je úplne dostačujúcou voľbou napríklad 25 kW kotol Victrix Omnia bez zásobníka, ktorý vyrábame na Slovensku.

Kompaktný kotol Victrix
Kompaktný kotol Victrix Omnia vyrábame na Slovensku. | Zdroj: IMMERGAS

Keď však viete, že zvyčajne mávate väčší odber vody a nechcete riskovať studenú sprchu, alternatívou môže byť kondenzačný kotol s menším, už zabudovaným zásobníkom vody, akým je VICTRIX Zeus 25. V prípade, že má vaša domácnosť napríklad tri spálne a dve kúpeľne s vaňou a sprchou, radšej sa poobzerajte po kotle do 26 kW. Pre potreby členov rodiny bývajúcich v podobnom dome väčšinou postačí zabudovaný zásobník s objemom okolo 50 litrov. Máte veľkú rodinu a veľký dom s viac ako štyrmi spálňami a tromi kúpeľňami? Potom je namieste hľadať kotol s výkonom do 35 kW. Aby si celá rodina mohla dopriať teplú sprchu vo všetkých kúpeľniach, zvoľte zásobník s kapacitou od 50 až po 80 litrov.

O výbere sa poraďte

Aj keď máte predstavu o novom kotle ideálneho pre vašu spotrebu vody a veľkosť domu, je lepšie jeho výber konzultovať s odborníkom.

Stačí, keď kontaktujete vášho najbližšieho certifikovaného inštalatéra alebo nám jednoducho napíšte cez náš web, kde vám zodpovieme aj tie najodbornejšie otázky.

Výber kotla
Zdroj: IMMERGAS

Viac na www.immergas.sk

Zdroj: PR článok IMMERGAS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.