pravda a mytus o stresnom okne
Galéria (13)

Pravda a mýtus o strešnom okne

Moderné strešné okná majú v súčasnej architektúre svoje nezastupiteľné miesto. Okrem základných funkcií, ako je zabezpečenie presvetlenia a odvetrania podkrovných priestorov, by mali spĺňať aj zvýšené nároky na tepelnú izloláciu, ktoré sú v rámci znižovania strát energie cez obvodový plášť domu samozrejmosťou. Keď staré strešné okná dosluhujú, treba ich vymeniť. Kameňom úrazu je obava mnohých domácich majstrov z toho, že takáto činnosť je príliš zložitá.

Galéria

strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
strešné okno, strecha, výmena, rekonštrukcia
Mýtus: Výmena strešných okien je zložitá a časovo náročná práca.
Pravda: Za optimálnych podmienok výmena okna netrvá dlhšie ako hodinu. Mnoho majiteľov strešných okien túto činnosť odkladá z prostého dôvodu – obávajú sa, že výmena bude trvať prinajmenšom týždeň a ďalších pár dní zasa samotné upratovanie. S týmto názorom sa stretávame často, no od skutočnosti má ďaleko. Ak je nové okno rovnako veľké ako pôvodné, výmena nezaberie viac času ako hodinu. Ide o pomerne rýchlu a čistú prácu.

Mýtus: Jedno strešné okno stačí na celý život.
Pravda: Každý vie, že súčasné okná majú lepšie technické aj energetické parametre. Napriek tomu, že kvalitné strešné okná majú vysokú životnosť drevených častí, závesov i oplechovania, treba spomenúť fakt, že výrobné technológie pokročili, a teda strešné okná staré 10 až 15 rokov len ťažko môžu konkurovať tým súčasným. Rozdiel je najmä v tepelnoizolačných vlastnostiach zasklenia. Nové typy zasklenia v zime výrazne obmedzujú únik tepla a v lete interiér lepšie chránia pred prehriatím. Hodnoty, ktoré hovoria o kvalite okna, sú takzvaný súčiniteľ prechodu tepla (koeficient U) a súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia (koeficient g). Čím sú tieto hodnoty nižšie, tým lepšie. Tepelný i obytný komfort možno vylepšiť použitím roliet a žalúzií.

Mýtus: Moderné strešné okná sú príliš drahé.
Pravda: Investované peniaze sa vrátia vo forme úspory energií. Výmena starých okien vrátane tých strešných totiž patrí medzi najčastejšie odporúčania energetických audítorov. Staré netesniace okná sú miestom, kadiaľ z interiéru uniká najviac tepla, a teda aj peňazí. Vzhľadom na rastúce ceny energie je návratnosť investície do nových okien len otázkou času.

Dodatok:
V súčasnosti, keď sa v mene šetrenia zatepľujú fasády, izolujú strechy oplatí sa keď už nie vymeniť okno aspoň starší typ zasklenia strešných okien za nové, vylepšené izolačné dvojsklá. Okrem úspory tepla prináša takáto výmena aj ďalšie výhody, napríklad v podobe skiel so samočistiacou úpravou, ktorá rozkladá nečistoty a pri daždi vytvára súvislý film, takže voda rýchlejšie odtečie a odplaví so sebou aj špinu. Kvalitné zasklenie znižuje prestup hluku zvonka. Nové sklá sú tvrdené, čiže sa minimalizuje možnosť poškodenia alebo rozbitia (najmä pri krupobití). Ak by predsa len došlo k rozbitiu, vnútorné lepené bezpečnostné sklo zabraňuje vysypaniu skla do miestnosti a zároveň tak chráni pred úrazom.

Výberom skla so špeciálnou vrstvou pokovania znížite množstvo prestupujúceho tepelného slnečného žiarenia. Na sklách je ochranná vrstva proti UV žiareniu, čím sa minimalizuje negatívne pôsobenie na zdravie človeka a zároveň chráni materiál pred starnutím.

Samotná výmena zasklenia je pomerne jednoduchá záležitosť. Zvládne ju zručnejší domáci majster. Dôležité je však vybrať správne sklo, pretože nie každé nové tepelnoizolačné sklo pasuje do staršieho typu okna.

TEXT: Ina Havranová (z firemných podkladov)
FOTO: Dano Veselský, VELUX
ZDROJ: RSZ
–>

  1. mazak says:

    Strešné okno na celý život? To je utópia. Po desiatich rokoch začnú tiecť a neviete prísť na to kade.Na spodnej strane začne vtekať voda dovnútra a nepomôže ani údržba nátermi drevených častí. Také mám skúsenosti s Fakrom, ak ich požiadate o radu cez internet ani Vám neodpovedia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.