/ Dom / Strecha /

Ako zvoliť správnu tepelnú izoláciu šikmej strechy

zateplenie strechy
Zdroj: isifa/shutterstock

Zvoliť správnu tepelnú izoláciu pri zatepľovaní šikmej strechy je kľúčové rozhodnutie. Keď máte dostatok vedomostí a možnosť konzultácie s odborníkom, zateplenie zvládnete, aj ak ste zručný laik. Poradíme vám, akú minerálnu vlnu si vybrať a akých chýb sa vyvarovať.

Keď zvolíte príliš tenkú tepelnú izoláciu, ktorá nebude dostatočne súvislá, šikmá strecha vás nebude môcť ochrániť pred chladom ani horúčavou. Priestor pod takouto strechou sa v zime bude dať len veľmi ťažko vykúriť a v lete sa zasa príliš rýchlo prehreje. Na zateplenie šikmej strechy sú potrebné minimálne dve vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke minimálne 26 cm. Ideálne sú vláknité materiály z minerálnej vlny, ktoré vďaka svojej pružnosti vyplnia priestor medzi krovkami dostatočne natesno.

Medzi minerálne izolácie patria izolácia z kamenných vlákien a sklená vlna. Tieto dva druhy vlákien sa od seba odlišujú nielen vstupnou surovinou, ale aj priemerom a dĺžkou vlákna. Pre oba produkty sa vyvinula nová, ekologickejšia technológia výroby minerálnej izolácie. Ide o minerálnu izoláciu s novým spojivom bez obsahu formaldehydu, ktoré sa vyrába z organicky obnoviteľných materiálov namiesto chemických látok s ropným základom a je až o 70 % menej energeticky náročné na výrobu ako tradičné spojivá.

Vzniká konverziou organických materiálov do inertného polyméru a spája jednotlivé vlákna. Táto technológia sa vyvinula pre produkty zo sklenej i pre výrobky z kamennej minerálnej vlny. Vďaka novej technológii majú obe vlny prírodný vzhľad a produkt neobsahuje žiadne prírodné farbivá ani bielidlá. Nová minerálna vlna sa vyznačuje menšou prašnosťou.

Ako funguje minerálna izolácia

Minerálne vlákna sú vzájomne prekrížené a vytvárajú jemnú štruktúru, ktorá zadržiava vzduch a bráni mu vo voľnom prúdení. Výsledkom je obrovské množstvo nepohyblivých vzduchových „buniek“, ktoré materiálu z minerálnych vlákien dávajú tepelnoizolačnú schopnosť.

zateplenie strechy
Zdroj: isifa/shutterstock

Sklená minerálna vlna

Je to zmes piesku a sklených črepov, ktoré sa tavia pri teplote zhruba 1 450 °C. Tavenina potom putuje cez rozvlákňovacie stroje, kde vzniká vlákno, ktoré sa miesi so spojivom, dôležitým na vytvorenie požadovanej súdržnosti. Tieto vlákna padajú na pás, kde sa ukladajú na seba, a vytvárajú rohož bielej sklenej vaty.

V tejto fáze minerálna vlna ďalej prechádza dlhou vytvrdzovacou pecou a z nej vychádza koberec sklenej vlny, ktorý sa reže na pásy alebo dosky. Výhodou pri výrobe je použitie recyklovaných materiálov, ako sú sklené črepy alebo CRT obrazovky. Sklená minerálna vlna je vhodná najmä do konštrukcií, kde sa mechanicky nezaťažuje, medzi trámy pri podlahách, na prevetrávané fasády, do priečok a podhľadov pri požadovanej zvýšenej nepriezvučnosti.

zateplenie strechy
Zdroj: isifa/shutterstock

Kamenná minerálna vlna

Vyrába sa tavením rôznych kombinácií hornín, medzi ktorými prevažuje čadič. Preto sa niekedy nazýva aj čadičová vata. Proces výroby kamennej minerálnej vlny je podobný ako pri sklenej vlne, kamenná vlna sa ale taví pri vyššej teplote – okolo 1 600 °C. Proces rozvlákňovania je závislý od technológie, spravidla sa používa súbor rýchlo sa točiacich valcov. Vyrába sa najmä vo forme dosiek.

Má vyšší bod tavenia ako sklená vlna, preto je predurčená do konštrukcií so zvýšenou požiarnou odolnosťou. Ako izolácia sa dá použiť až do teploty 750 °C. Kamenná minerálna vlna má relatívne veľkú pevnosť, a preto sa viac hodí na mechanicky zaťažované konštrukcie – ploché strechy, fasády, podlahy, ale tiež na šikmé strechy a vnútorné priečky.

Prednosti kamennej vlny

Inštalácia

Kvalitné zateplenie je oveľa ľahšie dosiahnuť, ak namiesto sklenej minerálnej vlny použijete kamennú vlnu novej generácie. Kamenná vlna sa vďaka svojej väčšej tuhosti dá oveľa presnejšie narezať, čo je vítané najmä v komplikovanejších výrezoch.

Požiarna odolnosť

Kamenná minerálna vlna odoláva extrémnemu teplu lepšie ako iné typy izolácie. Pri požiari poskytuje lepšiu ochranu proti šíreniu plameňa.

Odolnosť proti vode

Ďalšou skvelou vlastnosťou rúna z kamennej vlny je, že neabsorbuje vodu a zostáva neporušené, aj keď je mokré. To znamená, že v prípade netesnosti steny alebo strechy budú pláty po vyschnutí rovnako dobré ako nové.

Blokovanie zvuku

Izolácia z kamenej minerálnej vlny je hustejšia než iné typy izolácie. Vďaka nej dosiahnete lepšie odhlučnenie medzi podlahami či priečkami miestností.

zateplenie strechy

Schéma zateplenia šikmej strechy

1 Krokva
2 Debnenie
3 Parozábrana z asfaltového pásu s hliníkovou fóliou
4 Izolačný materiál (minerálna vlna)
5 Poistná hydroizolácia
6 Strešná krytina na latách

zateplenie strechy

Lepšie meranie. Rúna sú také husté, že si ich môžete bez problémov vymerať a označiť na ich povrchu pomocou háčika na pásovom metri, čo potrebujete. | Zdroj: isifa/shutterstock
zateplenie strechy
Jednoduché rezanie. Pomocou vrúbkovaného noža veľmi jednoducho a presne narežete aj tenké pláty do úzkych priestorov natesno, čím zvýšite tepelný účinok. | Zdroj: isifa/shutterstock
zateplenie strechy
Drží si tvar. Kamenná minerálna vlna si na rozdiel od sklenej drží pekne svoj tvar a uľahčuje tak celkovú manipuláciu a inštaláciu. | Zdroj: isifa/shutterstock
zateplenie strechy
Presnejšie výrezy. Pláty z kamennej vlny sú také husté, že umožňujú aj náročnejšie výrezy, ktoré si vyžadujú presnosť, napríklad výrez na zásuvku. | Zdroj: isifa/shutterstock
zateplenie strechy

Nevypadáva. Pri zatepľovaní stropu sa vám použitím kamennej izolácie nestane, že by spomedzi drevených roštov vypadla. Stačí plát dobre zatlačiť. | Zdroj: isifa/shutterstock

Najčastejšie chyby pri zatepľovaní šikmých striech

Šetrenie na hrúbke materiálu

Najčastejšia chyba, ktorej sa dopúšťajú mnohí, je výber tenšej izolácie v domnienke, že ušetria na celkových nákladoch. Pritom cena za tepelnoizolačný materiál tvorí z celkových nákladov len minimálny podiel.

Nesprávne zvolená a zle zabudovaná fólia

Tepelná izolácia musí byť zo strany interiéru prekrytá špeciálnou parozábranovou fóliou. Jej nesprávnym natiahnutím a zabudovaním do konštrukcie sa celá izolácia strechy naruší. Jej účinok sa začína strácať už pri zlej a netesnej aplikácii na 5 % celkovej plochy. Nesnažte sa nahradiť parozábranu inou lacnou stavebnou fóliou, ktorá nemá požadované vlastnosti.

Nešetrite na páskach a tmeloch

Aby vlhkosť neprenikala dovnútra, pri napájaní parozábranovej fólie je potrebné používať špeciálne lepiace pásky. Pri napájaní fólie na obvodové steny sa zasa používa tmel, ktorý sa aplikuje po celom obvode šikmej strechy aj na vzájomných stykoch.

Nezávisle od toho, ktorý materiál inštalujete, noste ochrannú masku proti prachu, ochranné okuliare, rukavice a dlhé rukávy.

SPRACOVALA: Jana Malik
FOTO: isifa/shutterstock

ZDROJ: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Adam Blažek says:

    Článok je napísaný pekne no schéma zateplenia strechy nezodpovtedá celkovému popisu v článku. V článku je popis a postup na medzikrokvové zateplenie a na schéme je nadkrokvové alebo nadstrešné izolovanie strechy.
    Ešte by som rád poznamenal že to čo sa spomína v článku že na izolante sa neoplatí šetriť je pravda na 100% . Zo skúseností viem že aj dáte izoláciu z čadiču a nie len diskoch ale aj rokovanú náklady na zakúpenie materiálu sa vrátia v podobe úspory na nákladoch na vykurovanie. Z vlastnej skúsenosti by som odporúčal vatu od Knauf insulation s lampou 032, 033 alebo 035. Tieto rolovane vaty sú tak husté a tvrdé že sa dajú porovnať s dvojicou aspoň teda 032 určite a za zmienku stojí aj vzduchotesny systém rovnako od Knauf insulation LDS ktoré zahŕňa spomínané tmely, pásky a fólie od jedného výrobcu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.