Dom z brúsených tehál
Galéria (5) Zdroj: Wienerberger

Útulné bývanie v rodinnom dome z brúsených tehál

Dnes už nie je pre nikoho novinkou, že novostavby musia spĺňať prísnejšie požiadavky na výstavbu, aby ich bolo možné zaradiť do energetickej triedy A0. Ak chcete dom s dlhou životnosťou, dobrými tepelnoizolačnými a zvukovoizolačnými vlastnosťami a navyše so zdravým vnútorným prostredím, stavte na stavbu z tehly. Tehlový dom je synonymom zdravého bývania so životnosťou viac ako 100 rokov.

Galéria

Brúsené tehly
Dom z brúsených tehál
Tehly Porotherm
Brúsené tehly

Bezpečný domov a útulné miesto na bývanie sa vám podarí dosiahnuť s domom postaveným z brúsených tehál. Pritom dom s takmer nulovou potrebou energie môžete mať bez toho, aby ste ho museli zatepliť. Jednovrstvové obvodové murivo z tehál kategórie Energy+, teda Porotherm T Profi alebo Porotherm EKO+ dosahuje aj bez zateplenia nadštandardné tepelnoizolačné parametre.

Výhody domu bez zateplenia

Jednovrstvové obvodové murivo zaručuje viacnásobne dlhšiu životnosť ako kontaktný systém zateplenia, a to bez ďalšej údržby. Okrem výborných tepelnoizolačných parametrov má jednovrstvové obvodové riešenie z tehál Porotherm T Profi i Porotherm EKO+ lepšie difúzne vlastnosti ako EPS (polystyrén) používaný v zatepľovacích systémoch a nehrozí mu biologická ani mechanická degradácia. Jednovrstvové murivo sa vyznačuje požiarnou odolnosťou, nízkou tepelnou vodivosťou, prirodzenou priepustnosťou vodných pár či bezpečnosťou. Pri tomto murive sa zároveň minimalizuje riziko zabudovania nadbytočnej vlhkosti. Nezateplené tehlové murivo má tiež priaznivú ekologickú bilanciu a pri jeho použití nevzniká na stavbe takmer žiadny odpad.

Brúsené tehly
Nezateplené tehlové murivo oceníte aj pri výstavbe svojpomocne. Stavba je rýchlejšia, menej prácna a šetrí nielen čas, ale aj financie. Zdroj: Wienerberger

Hrubá stavba za niekoľko dní

Murovanie so stavebným systémom Porotherm T Profi alebo Porotherm EKO+ je rýchle, jednoduché a presné. Oceníte aj to, že takáto stavba je menej náchylná na skryté realizačné chyby a hrubá stavba sa dá vytiahnuť do niekoľkých dní. Pritom ušetríte za materiál aj čas na zhotovenie zateplenia. Brúsené tehly možno murovať na maltu pre tenké škáry, ktorá sa na ložné plochy aplikuje valcom vo vrstve hrúbky iba 1 mm. Ešte viac času ušetríte, ak si zvolíte na murovanie penu Porotherm Dryfix Extra. Tá sa na tehly nanáša priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole. Pred murovaním treba dózy uchovávať pri izbovej teplote, aby nedošlo k zníženiu výdatnosti peny, potom možno s penou Dryfix murovať až do teploty -5 °C. So založením prvého radu si však nechajte poradiť od odborníkov. Vyhnete sa tak zbytočným starostiam a komplikáciám.

Tehly Porotherm
S modernými tehlami Porotherm 44 EKO+ Profi sú vhodné aj pre A0 domy, pričom požadované tepelnoizolačné parametre dosiahnete aj bez zateplenia stavby. | Zdroj: Wienerberger

Nevynechajte doplnkové tehly

Pri stavbe rodinného domu a vytváraní detailov použite systémové doplnky, ako sú preklady či doplnkové tehly. Tie prinášajú úsporu času, ktorý by bol potrebný na rezanie doplnkov na stavbe, ale aj výrazné zlepšenie tepelnoizolačných vlastností detailov, ako sú rohy, parapety a ostenia okien. Použitie doplnkových tehál je prevenciou proti neodbornej realizácii spomínaných detailov a zároveň výrazne redukuje tepelné straty a minimalizuje riziko vzniku plesní. Správne použité doplnkové tehly budú počas celej životnosti stavby generovať úsporu prevádzkových nákladov na vykurovanie alebo chladenie priestorov.

Brúsené tehly
Brúsené tehly Porotherm T Profi s integrovanou minerálnou izoláciou nie je potrebné dodatočne zatepľovať. Tehlové murivo bez kontaktného zateplenia je oveľa menej náchylné na mechanickú degradáciu. | Zdroj: Wienerberger

Novinka pre viacpodlažné bytové domy

Spoločnosť Wienerberger rozšírila svoj široký sortiment o nové brúsené tehly Porotherm TB Profi, ktoré sú kombináciou pálenej tehly a minerálnej vlny. Vyznačujú sa mimoriadne vysokou pevnosťou, preto sú ideálnym riešením na výstavbu viacpodlažných bytových domov. Okrem nadštandardnej únosnosti majú aj výborné akustické vlastnosti, a to vďaka inovovanej tvarovke s masívnejšou konštrukciou rebier. Ochrana proti hluku je navyše podporená aj vrstvami tepelnej izolácie. Porotherm TB Profi vynikajú tiež dobrou požiarnou odolnosťou. Keramický tehlový črep a minerálna vlna sú nehorľavé materiály, preto boli tehly zaradené do najvyššej triedy reakcie na oheň A1.

Viac sa dočítate na www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje