Ukážková rekonštrukcia starého rodinného domu

Ukážková rekonštrukcia starého rodinného domu

Ako si zlepšiť nevyhovujúce podmienky pre život vo svojom starom dome, ktorého typ sa nachádza v každej obci na Slovensku? Pustite sa do jeho účinnej rekonštrukcie. Povzbudiť Slovákov k renováciám má ukážková rekonštrukcia rodinného domu zo 70. rokov 20. storočia v Šali.

Na príklade tohto domu sa Slováci môžu presvedčiť, že aj v rekonštruovanom dome môže mladá rodina žiť moderne, zdravo a súčasne mať nízke náklady na prevádzku.

Renovácia domu na zdravé bývanie

Mnoho ľudí, ktorí vlastnia starý rodinný dom nevie, ako začať s jeho rekonštrukciou. Chcú žiť v zdravom prostredí, chcú šetriť životné prostredie a šetriť peňaženku, ale nevedia, ako to dosiahnuť. V spolupráci s partnermi im chce spoločnosť VELUX ukázať, ako na to. Aj štvorčlenná rodina Hučkovcov zo Šale, ktorá zdedila dom po starých rodičoch, si nevedela dať rady. Vždy snívali, že budú bývať v dome s nízkou spotrebou energie a s veľkou záhradou. Majú radi prírodu, prácu v záhrade a prirodzene uvažuje o budúcnosti našej planéty. „Dlho sme rozmýšľali, ako sa pustiť do obnovy tohto domu. Je pre nás dôležité zanechať po sebe čo najmenšiu uhlíkovú stopu. Sme však mladá rodina, ktorá chce moderne bývať a táto rekonštrukcia je šitá presne na naše potreby,“ vysvetľuje Jozef Hučko, majiteľ domu. Pritom štvorcový dom, v akom žije aj táto rodina, nájdete v každej obci na Slovensku a najčastejšie v pôvodnom stave.

Rekonštrukcia krok za krokom

Dánska spoločnosť si pre projekt ukážkovej renovácie nevybrala Slovensko náhodou. „Sme najväčším výrobcom okien na Slovensku. Problematika obnovy budov sa nás bytostne dotýka. Projektom RenovActive chceme prispieť k naštartovaniu renovačných procesov u nás,“ vysvetľuje Dagmar Plevačová, generálna riaditeľka spoločnosti VELUX. Majitelia štvorcových rodinných domov, ako je ten v Šali, nájdu na špecializovanej stránke projektu RenovActive kompletný návod, ako dom rekonštruovať a premeniť na zdravé a moderné bývanie. Postupne sem pribudne stavebný denník s konkrétnymi technologickými riešeniami, pracovnými postupmi a radami odborníkov, pôdorysy, rozpočet stavby a ďalšie dôležité dokumenty. Poradí tiež, ako získať niektorú z rôznych možností štátnej podpory zameranej na obnovu a rekonštrukciu domov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste



Hučkovci sa nasťahujú v septembri

Stavebné práce na projekte RenovActive budú ukončené v júli 2019. Rodina Hučkovcov sa do domu nasťahuje v septembri tohto roka. Počas nasledujúcich dvoch rokov budú v spolupráci s Katedrou technických zariadení budov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prebiehať merania kľúčových parametrov, aby sa overila funkčnosť prevádzky renovovaného domu. Postup projektu RenovActive Slovensko môžete sledovať na www.renovactive.sk a na Facebooku.

ZDROJ PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.