Stužujúci veniec je nevyhnutnosť každého pevne stojaceho domu. Ako sa vyhnúť chybám?

stužujúci veniec
Zdroj: domztehly.sk

Stuženie je nutné pri každom dome. Nezáleží na tom, či ho stavia profi firma alebo vzniká svojpomocne. Bez správne zhotoveného venca hrozí, že stavba spadne ako domček z karát. Prečo?

Dom sa bežne stužuje tzv. vencom. Túto vodorovnú konštrukciu treba zhotoviť na úrovni stropu na každom poschodí domu. Je súčasťou obvodových a vnútorných nosných stien, stužuje celok, ktorý vytvárajú. Úlohou venca je vlastne rozkladanie a prenášanie záťaže vo vodorovnom smere, prenáša aj niektoré sily pôsobiace na krov, takže jeho vyhotovenie má vplyv aj na stabilitu strechy. Veniec je teda nevyhnutnosť každého pevne stojaceho domu.

Nie je veniec ako veniec

V praxi sa dnes využívajú predovšetkým železobetónové vence (oceľové len pri rekonštrukciách starších domov). Existujú síce prefabrikované železobetónové vence, ale tie sa používajú pri montovaných konštrukciách. Keď staviame zo starej dobrej tehly, železobetónový veniec možno zhotoviť pomocou plného debnenia alebo špeciálnej tvárnice – vencovky. Ktorý postup sa kedy hodí a akým chybám sa vyhnúť?

stužujúci veniec
Veniec domu zaliaty betónom. | Zdroj: domztehly.sk

Samostatný železobetónový veniec

Na nič nezabudnite

Samostatný železobetónový veniec sa vytvára priamo na stavbe obvykle pri skladaných stropoch (drevených, oceľových, panelových), preto treba v predstihu objednať všetko na jeho zhotovenie – debniace prvky, betón s vhodnou konzistenciou, dostatočnú výstuž podľa návrhu statika. Pri obvodovom murive nesmieme zabudnúť na tepelnú izoláciou, ktorú musíme do venca vložiť na vonkajšiu stranu, aby sme zabránili vzniku tzv. tepelných mostov (betón premŕza ľahšie ako tehly).

Ako postupovať?

Pri vyhotovovaní venca sa najprv na mieste pripraví samotné debnenie, následne sa uloží výstuž podľa návrhu a plánu ukladania od odborníka, pri obvodovom murive sa uloží aj tepelná izolácia a nakoniec sa prikročí k betónovaniu.

Kedy môžete v stavbe pokračovať?

Prečítajte si viac na domztehly.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.