Moderné kompozitné okná
Galéria (7) Zdroj: REHAU

Kompozitné okná predstavujú súčasnosť a budúcnosť

Okná majú nepochybne veľký vplyv na celkový charakter budovy. V priebehu histórie boli okná typické pre každý štýl. Napríklad v období gotiky prevládali vysoké a štíhle okná s oblúkmi. Pre renesanciu boli charakteristické zoskupené okná v spoločnom ostení a v období baroka vládli rozľahlé a kypré tvary. Moderná architektúra sa vyznačuje funkcionalizmom a jednoduchými geometrickými tvarmi. Treba však povedať, že tvar okien a ich dizajn by mal v každom prípade odrážať charakter budovy.

Galéria

Moderné kompozitné okná
Moderné kompozitné okná
Moderné kompozitné okná
Moderné kompozitné okná
Moderné kompozitné okná
Moderné kompozitné okná

Návrh okien pri novostavbe alebo rekonštrukcii budovy si vyžaduje značnú pozornosť, pretože okná majú významný vplyv na komfort bývania z hľadiska množstva prirodzeného svetla, ale aj na tepelnú bilanciu domu. Do hry vstupujú aj rozmerové obmedzenia a v neposlednom rade aj ekologické hľadisko. Veľké formáty sú trendom poslednej doby.

Moderné kompozitné okná
Zdroj: REHAU

Prečo kompozitný materiál?

Pri komplexnom pohľade na tieto požiadavky možno povedať, že súčasnosť a budúcnosť okenných systémov možno vidieť v kompozitnom materiáli, ktorý sa už osvedčil napríklad v leteckom priemysle. Ide o kombináciu tradičného PVC a podielu sklenených vlákien. Okenné profily z kompozitného materiálu RAU-FIPRO X sú v porovnaní s tradičnými plastovými profilmi mnohonásobne stabilnejšie a pevnejšie. Významnou výhodou je polovičná tepelná rozťažnosť, ktorá má za následok nižšie rozmerové odchýlky aj pri extrémnych teplotách. Tieto skutočnosti otvorili cestu k veľkorozmerným konštrukciám a subtílnejším profilom bez potreby vystuženia (to platí pre okná bežných rozmerov). Kompozitné okná sú preto ľahšie a zároveň spoľahlivejšie z hľadiska funkčnosti. Dôležité je aj to, že okná dokážu utlmiť až 47 dB hluku. Vyznačujú sa vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, o čom svedčí súčiniteľ prechodu tepla celého okna Uw = až 0,6 W/m2K. Vďaka tomu sa tieto okná zaraďujú na zoznam komponentov odporúčaných pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Moderné kompozitné okná
Zdroj: REHAU

Budúcnosťou je ARTEVO®

Moderným predstaviteľom kompozitných profilov je systém ARTEVO®, ktorý má sedemkomorový profil a stavebnú hĺbku 80 mm. Použité sklo môže mať v profile hrúbku až 56 mm. Jeho dizajn a konštrukcia boli zásadne prepracované, čoho výsledkom je na jednej strane zoštíhlený dizajn a na druhej strane oveľa jednoduchšia geometria. Novým prvkom je napríklad krídlo s plochým povrchom, ktoré pôsobí vysoko estetickým dojmom a možnosťou zasklenia až 72 mm. Technické vlastnosti a rozmerové možnosti sa v porovnaní s jeho predchodcom (systémom GENEO) výrazne nezmenili, ale aj tak môžu mnohých prekvapiť. Na ilustráciu: okenný prvok s rozmermi až 2,8 x 1,8 m (v x š) možno vyrobiť v bielej farbe. V prípade farebného profilu sú limity o niečo menšie: 2,8 x 1,6 m (v x š). Aj napriek tomu sa tieto hodnoty približujú konštrukčným možnostiam hliníkových profilov, ktoré sú však podstatne drahšie. Pokrok možno vidieť aj v špeciálnej nízkoemisnej fólii, ktorá v profile ARTEVO® nahrádza doteraz používaný termomodul. Je to PVC fólia s povrchovou úpravou, ktorá funguje ako zrkadlo odrážajúce teplo v oboch smeroch, čím znižuje tepelné straty.

Moderné kompozitné okná
Zdroj: REHAU

Systém ARTEVO® je široko používaný v modernej architektúre, čo sa týka rozmerov aj tvarov. Okrem toho ponúkajú najširšie možné alternatívy dizajnu vrátane hliníkových alebo drevených dekorov. Kompozitné okná ARTEVO® majú tiež pozitívny vplyv na životné prostredie, pretože sú plne recyklovateľné a zároveň obsahujú až 60 % recyklovaného materiálu. Tohtoročná novinka ARTEVO TERRA sa ešte viac zaviazala k najvyššej možnej úrovni udržateľnosti, keďže vrchná vrstva profilu nie je vyrobená zo štandardného PVC, ale z PVC s bioatribútom, čo znamená, že pri výrobe sa uvoľňuje o 90 % menej CO2.

www.rehau.sk/okna

Zdroj: PR článok REHAU Industries s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje