Keď nám cez okno fúka

ked nam cez okno fuka

S príchodom chladnejšieho počasia si stále častejšie uvedomujeme chlad, ktorý preniká do bytu cez zle utesnené okná. Nielenže ho cítime, ale často aj vidíme, ako vzduch hýbe záclonami, čo je nesporný znak toho, že situácia je vážna. Tesnenia na oknách by sme mali vymieňať vtedy, keď je to nutné, ale najmä na starších oknách minimálne každých 15 rokov pri natieraní okien.

Riešenie sa nájde
Na netesnosti starších drevených okien sa veľkou mierou podieľa nekvalitná výroba drevených rámov. Pred opravou tesnenia okien najskôr zistíme množstvo netesností okien a veľkosť škár. Podľa dĺžky všetkých škár kúpime potrebný materiál a podľa veľkosti škáry vyberieme veľkosť profilu. Na montáž však musíme mať potrebné náradie aj skúsenosť. Jednoduchší postup a technológiu menej náročnú na náradie si vyžadujú silikónové pásky, ktoré sa k podkladu lepia silikónovým tmelom.

Tesnenie silikónovými profilmi
Tvoria ho duté rúrky s priemerom od 3 do 8 mm, ktoré majú pás na prichytenie vo vyfrézovanej drážke. Kúpiť si, samozrejme, môžeme aj lacnejšie gumové duté utesňovacie profily. Tie sú však menej odolné a najmä tvrdšie ako silikónové. Tvrdú gumu môžeme vhodne využiť na rovné plochy, nedokáže však kopírovať nerovnosti starších, resp. horšie opracovaných drevených okien. Nepriľne k nim celkom dokonale a cez medzery potom môže vnikať do miestnosti chladný vzduch. Silikónové profily majú vyššiu životnosť, sú však drahšie.

 
Silikónové tesnenie Drážkovacia fréza s vodidlom a odsávaním
 
Pri frézovaní opierame vodidlo o drážku a postupujeme zhora nadol. Do drážky vložíme prichytený pás tesnenia a úplne ho vtlačíme kolieskom.

Spôsob montáže
Drážky, do ktorých budeme silikónové profily umiestňovať, frézujeme do rámov; v nevyhnutných prípadoch (veľké škáry, kovanie na rámoch) to môžeme urobiť aj do okenných krídel. Nikdy však nefrézujeme do drážky určenej na odvod dažďovej vody z okna. Do vyfrézovanej drážky vtlačíme tesnenie a prebehneme po ňom kolieskom. Na druhom konci drážky tesnenie odstrihneme nožnicami. Takto uložené tesnenie v drážke má dlhú životnosť. Na oknách novšieho typu je drážka so vsadeným gumovým profilom. Nedá sa však použiť na silikónové profily, pretože je príliš široká a pás s úchytkami by z nej vypadol. Na rezanie drážok je najvhodnejšia ručná elektrická frézka. Elektrická vŕtačka mámalé otáčky. Potrebujeme odsávač triesok, ktorý pomáha chladiť frézu pred spálením. Na vedenie frézy v profile je nevyhnutné vodiace zariadenie, pomocou ktorého vytvoríme rovnú drážku. Na vtláčanie profilu do drážky potrebujeme prítlačné koliesko a nožnice.

Polymérová guma
Ďalším materiálom, ktorý sa používa na výrobu tesnení, je EPDM (etylpropyléndién). Na dotyk pôsobí ako guma. Profily vybavené samolepiacou úpravou môžeme používať pri teplotách do +70 °C. Nevýhodou je, že sa po krátkom čase (1 až 2 roky) odlepia. Odporúčame ich skôr ako provizórne riešenie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePlechové tesnenie
Tesnenie pomocou duralových plechových lamiel má nižšie úžitkové vlastnosti ako silikónové. Duralové pásy majú šírku od 17 do 30 mm.

Tesnenie pribijeme niekoľkými klincami.
Po pribitom tesnení prejdeme tupým predmetom, aby sa na plechu vytvorilo miesto ohnutia.
Tesnenie skrátime na potrebnú dĺžku a zahustíme rozstup klincov na 2 cm.

Pracovný postup
Plechové tesnenie vyberáme podľa toho, aká veľká je netesnosť. Nesmieme však prekročiť šírku drážky, v ktorej bude tesnenie uložené. Tesnenie s vhodnou šírkou pribijeme klincami dlhými 20 mm, najprv len dvoma-troma, až potom odstrihneme potrebnú dĺžku tesnenia z kotúča. Nakoniec pribijeme ostatné klince s rozstupom najviac 20 mm. Nové plechové tesnenie prichytávame vždy na okenné krídla. Na každú stranu krídla dáme dve tesnenia. Potom vzpriamime tesnenie a vytvoríme na ňom ohyb, aby sa ľahšie kĺzal po ráme okna pri otváraní a zatváraní a netvorili sa na tesnení vlny. Ak treba, vystrihneme z tesnenia kúsky pri zámkoch okien, pántoch a pod. Ak je staré tesnenie ohnuté a plech už neprekrýva škáry, ale je celistvé a inak nepoškodené (roztrhané, poprelamované, čiastočne vytrhnuté), možno ho znova vzpriamiť. Urobíme to dreveným kolíkom či tenkou doštičkou.

Text: Vladimír Chudý
Foto: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Dobry den.Vsetky popisane pruzne tesnenia mozu spravne fungovat, ak ich maximalna sirka v kludovom stave je vacsia, a v stlacenom stave mensia ako medzera medzi kridlom a ramom. V opacnom pripade netesnia alebo znemoznuju riadne zaistenie kridla v zatvorenom stave. Na drevene dvere zaistovane len zamkom v strede dveri su nevhodne, lebo sposobuju prehnutie dveri do luku v zamkovej casti. Presne tesnenie nami patentovane pod cislom 286109 nema vyssieuvedene nedostatky.Pomocou polyuretanoveho tmelu PU-40 a oddelovacej folie vytvorime na rame presny odtlacok kridla na prvej hrane zvonku. Znamena to, ze pri zatvarani okna – dveri nekladie ziadny otvor a v zatvorenom stave tesni. Je to vhodne aj na doplnenie chybajucej casrti tesnenia pri starsich eurooknach a plastovych oknach a dverach.

  2. Zdravím.Kde kupim tesnenie tvaru U silikonové alebo gumené,prípadne farebné?Ďakujem ZB

  3. Vedel by niekto poradiť, kto robí tesnenie okien do dražky,, robili sme pred 15. rokmi, treba ho vymeniť. Ďakujem.

  4. Dobrý deň, mám otázku: je možné ešte niekde dostať duralové plechové pásy na tesnenie okien?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.