image 25358 25 v1
Galéria (6)

Chystáte sa na stavať? Nepodceňujte výber stavebného materiálu

Ak si chcete postaviť energeticky úsporný dom nemusíte pri výbere materiálu robiť kompromisy. Tehlový dom predstavuje voľbu, ktorá je predpokladom vysokej kvality bývania so zábezpekou dlhodobej vysokej hodnoty nehnuteľnosti.  

Galéria

Stavanie z tehly - novatab
Stavanie z tehly - tab11
Stavanie z tehly - 02_tehla-AKU
Stavanie z tehly - 03_Leiertherm-45-N
Stavanie z tehly

Zub času jej neublíži

Tehlový dom v sebe spája výhody a jedinečné vlastnosti tohto tisícročiami prevereného materiálu. Používa sa viac ako 5 000 rokov a poznali ju už v starovekej Mezopotámii a v Egypte v delte Nílu. O kvalite tehly svedčí aj množstvo dochovaných tehlových stavieb. 

Výhody, ktoré stavba získa použitím keramickej murovacej tvarovky:
•  ideálna tepelná ochrana 
•  vyvážená tepelná stabilita 
•  prirodzená priestorová klíma
•  pozitívny vplyv na zdravie 
•  optimálna difúzna priepustnosť 
•  odolnosť voči vode a vlhkosti 
•  odolnosť voči hnilobe, plesniam, škodcom a chemickým vplyvom
•  vynikajúce akustické vlastnosti a ochrana proti hluku 
•  vysoká miera požiarnej odolnosti 
•  pevnosť, stálosť a bezpečnosť
•  flexibilita stavebného a architektonického konceptu
•  rýchla a úsporná výstavba
•  dlhodobá životnosť a uchovanie hodnoty nehnuteľnosti
•  pozitívne ekologické vlastnosti 

Vylepšené vlastnosti

S cieľom maximalizovať jej úžitkové vlastnosti prešla aj tehla v posledných desaťročiach vývojom. Kým v minulosti sa stavalo z jednoduchého bloku (plného tehlového kvádra), súčasná moderná tehla sa od svojej predchodkyne líši. Podobnosť sa zachovala najmä vo farbe a v zložení. Vnútro modernej keramickej tvarovky je v súčasnosti obohatené o zvislé vzduchové komôrky, ktoré ju odľahčujú a vytvárajú odpor prechodu tepla, vďaka čomu je tehla výborný tepelný izolant. Odľahčená je však aj samotným charakterom tehliarskeho črepu, ktorý má ideálnu poréznosť. Tá vzniká v procese vypaľovania a opäť napomáha zvyšovaniu tepelnoizolačných schopností. Pri vypaľovaní tehla nadobúda aj ďalšiu zo svojich povlastností – dokáže akumulovať teplo a postupne ho uvoľňovať do prostredia, čím v dome vzniká príjemná klíma. 

Prírodný materiál

Základnými surovinami na výrobu tehly sú špeciálna ílovitá hlina, piesok a voda. Ide o plne ekologický materiál, ktorý v prípade potreby možno recyklovať. Z prírodného zloženia tehly vyplýva aj jej ďalšia dôležitá vlastnosť – nasiakavosť. Zjednodušene povedané, tehla dokáže vlahu nasať a zároveň ju aj prirodzene vypustiť. Umožňuje tak optimálnu difúziu vodných pár, čo je pre obytný priestor zo zdravotného hľadiska veľmi dôležité, keďže sa tým zabraňuje vzniku plesní. Tehliarsky črep je tiež mimoriadny zvukový izolant. Túto vlastnosť možno ešte umocniť výberom špeciálnej akustickej tehly, ktorá izoluje zvuky takmer dokonale. 

Čo ponúka trh?

Súčasný trh s tehliarskymi produktmi ponúka viacero druhov výrobkov. V portfóliu spoločnosti Leier Baustoffe SK nájdete oba druhy materiálu ako aj kompletnú škálu tehliarskych a doplnkových produktov na výstavbu energeticky úsporného domu. Keramický murovací systém je určený na zhotovenie obvodových a vnútorných nosných stien a nenosných deliacich priečok. V ponuke sú tiež maloformátové plné tehly vhodné na murovanie pilierov. 

Nebrúsené tehly

Tradičné nebrúsené tehly Leiertherm predstavujú spoľahlivé produkty, ktoré sa murujú použitím malty. Ide o tradičný a najoverenejší spôsob murovania. 

Leiertherm 25/30 AKU

Novinkou v ponuke tehál na vnútorné použitie je Leiertherm 25/30 AKU určená na výstavbu vnútorných múrov s vysokými akustickými parametrami (najmä pri stavbe bytových domov). Tehla sa vyrába v dvoch výškach – 238 a 220 mm, ktoré sú prispôsobené rôznym stavebným modulom.

Leiertherm 45 NF (výrobňa Petrovany) 

Produkt s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami je určený na zhotovenie obvodových stien. Tvar rebra a systém pero + drážka umožňujú rýchlu a úspornú výstavbu.

Brúsené tehly

Brúsené tehly LeierPLAN predstavujú tehly novej generácie, ktoré vďaka svojmu tvaru zabezpečujú jednoduché, presné a rýchle murovanie s tenkou ložnou maltovou škárou hrubou iba 1 mm. Toto riešenie tak so sebou prináša značnú úsporu malty. Ďalšími výhodami murovania z brúsených tehál je ich geometria založená na systéme pero + drážka, ktorá umožňuje murovanie bez potreby použitia murovacej malty do zvislej škáry. Presný povrch stien v takmer dokonalej rovine taktiež prináša nižšiu spotrebu vonkajších aj vnútorných omietok. Výhodami takejto výstavby je predovšetkým úspora materiálu, kratší čas murovania bez vytvárania tepelných mostov, menej vlhkosti v stavbe a pri použití univerzálnej lepiacej peny LeierFIX možnosť murovania do teploty –5 °C.

LeierPLAN 45 NF (výrobňa Petrovany)

Masívna tehla určená na výstavbu vonkajších obvodových múrov.

tabuľka

TEXT A FOTO Leier Baustoffe SK

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.