Ako získať dotáciu na výmenu okien rodinného domu? Nepremeškajte svoju príležitosť!

Rodinný dom s vymenenými oknami
Zdroj: Incon

Ak plánujete v najbližšom období výmenu okien, zateplenie domu či strechy, zbystrite pozornosť. Nepremeškajte príležitosť na získanie štátnej dotácie, ktorá sa môže vyšplhať až na 19 000 €. Najbližšia výzva by mala byť vyhlásená koncom leta 2023.

Využívaním neefektívnych zdrojov tepla trpí aj životné prostredie. Domy postavené pred rokom 2013 väčšinou nespĺňajú súčasné štandardy energetickej náročnosti. Cieľom Plánu obnovy a odolnosti z dielne Ministerstva životného prostredia SR je zlepšiť energetickú hospodárnosť starších rodinných domov. Na obnovu domov je vyčlenených 528,2 mil. €. Z tejto sumy chce ministerstvo podporiť do roku 2026 aspoň 30 000 domácností.

„Pri rekonštrukcii domu netreba zabudnúť na okná. Rozdiely medzi starými a novými oknami sú väčšie, než by ste si mysleli. Rozdiely medzi nimi dokáže odhaliť termokamera. Doma však termokameru nepotrebujete, pretože zlé okná sa zarosia. Výmenou starších okien za nové možno výrazne znížiť spotrebu energie,“ hovorí Ing. Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Incon.

Výška dotácie až 19 000 €

Obnovu rodinných domov v rámci Plánu obnovy a odolnosti realizuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Dotácie majú zlepšiť tepelnotechnické vlastnosti domov, podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a realizáciu vegetačných striech, ale aj podporiť inštaláciu akumulačných nádob na vodu či tieniacej techniky. Finančný príspevok môže žiadateľ využiť na jedno alebo na ľubovoľnú kombináciu viacerých opatrení. Povinným základom rekonštrukcie je využitie príspevku na jedno z opatrení skupiny A (zateplenie fasády, podlahy či strechy alebo výmena okien a dverí) a k tomu dokombinovať niektoré ďalšie opatrenia zo skupiny B (tepelné čerpadlo, zelená strecha…). Pri dosiahnutí energetickej úspory v rozsahu 30 až 60 % oproti stavu pred obnovou domu možno získať dotáciu maximálne 15 000 €. Ak sa obnovou rodinného domu usporí viac ako 60 % primárnej energie, výška dotácie sa môže vyšplhať až na 19 000 €.

Kto môže o dotáciu požiadať

O dotáciu môže požiadať občan členského štátu EÚ, ktorý je vlastníkom alebo podielovým či bezpodielovým spoluvlastníkom rodinného domu, na ktorého obnovu chce žiadať finančné prostriedky. Rodinný dom sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky a musí byť postavený pred 1. januárom 2013. Žiadosť o poskytnutie príspevku treba zaevidovať online prostredníctvom internetového portálu SAŽP.

V ďalšom kroku treba do 15 pracovných dní doručiť alebo poslať vytlačený a podpísaný formulár žiadosti spolu s prílohami do SAŽP alebo ho podať elektronicky prostredníctvom www.slovensko.sk. Nezabudnite si pred obnovou rodinného domu vybaviť energetický certifikát alebo energetické projektové hodnotenie domu v pôvodnom stave, a urobte si aj potrebnú fotodokumentáciu domu zo štyroch strán pred rekonštrukciou aj po nej. Po realizácii obnovy si vybavte energetický certifikát PO OBNOVE, ktorý bude opisovať stav rodinného domu dosiahnutý po obnove. „Našim zákazníkom pomôžeme s vybavením certifikátu a uhradíme aj potrebné náklady. Zákazníci ušetria nielen financie, ale aj dosť času, ktorý by museli do vybavovania certifikátu investovať,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič.

Moderné okná
Moderné okná majú nielen lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ale sú tiež vybavené niekoľkými bezpečnostnými uzamykacími bodmi či uzamykacími kľučkami. | Zdroj: Incon

Dôvody na výmenu okien

Otvorové konštrukcie sú jedným zo základných prvkov obálky domu a veľkou mierou sa zúčastňujú na energetickej hospodárnosti domu. „Nároky na tepelnoizolačné vlastnosti okien sú o 100 % vyššie ako pred približne 15 rokmi. Neustále sa zväčšujú rozmery okien aj pomer skla k rámu, okná už tvoria značnú časť obvodového plášťa budovy. Správny návrh okna, výber vhodných profilov a skla si tak vyžaduje vysoké odborné znalosti,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič. K ďalším benefitom výmeny okien patrí aj vyššia bezpečnosť. Moderné okná majú nielen lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ale sú tiež vybavené niekoľkými bezpečnostnými uzamykacími bodmi či uzamykacími kľučkami. Nové okná navyše lepšie tlmia hluk prichádzajúci z ulice. V neposlednom rade vedia okná 21. storočia zlepšiť vzhľad stavby. Sú k dispozícii v širokej škále farieb, dekorov a povrchových úprav, aby vyhoveli každému vkusu a vhodne doplnili štýl každej budovy.

Aké okno uprednostniť?

S touto otázkou vám najlepšie poradí odborník (projektant), ktorý pozná parametre otvorových výplní a dokáže určiť, aké okná sú pre danú stavbu najvhodnejšie. Odborníci poradia, v ktorých častiach domu treba siahnuť po trojskle, kde stačí dvojsklo a navrhnú komplexné riešenie pre celý dom.

„Výsledná tepelná izolácia okna je kombináciou stavebnej hĺbky, umiestnenia oceľovej výstuhy v ráme okna, počtu komôr a konštrukcie komôr. Zároveň je dôležitý počet a kvalita tesnení v ráme aj v krídle,“ vysvetľuje Ladislav Pavlovič. Detaily výmeny a montáže nového okna však možno prediskutovať aj s potenciálnym dodávateľom, ktorý takisto dokáže s výberom okien pomôcť. Pri výbere okna dbajte najmä na to, aby malo profil od overeného výrobcu, kvalitné zasklenie a spĺňalo tie najprísnejšie tepelnotechnické normy.

„Z našej ponuky by som odporučil najmä plastové okno Incon Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm. Okno má o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrúti a nedá sa ľahko vypáčiť. Uzavretá rámová výstuha zvyšuje pevnosť rámov a hlbšie uloženie skla obmedzuje rosenie,“ hovorí Ladislav Pavlovič.

Príklad reálnych úspor energie za vykurovanie

Výmena okien prináša reálne úspory, čo si môžeme ukázať na konkrétnom príklade. Rodinný dom v Žilinskom kraji s rozlohou 180 m2 bol postavený v roku 2005 a majitelia sa vtedy rozhodli investovať do plastových okien s profilom 70 mm a dvojsklom. Okná im slúžili dobre a boli spokojní. „Naši susedia však začali postupne okná na svojich domoch meniť. Najskôr sme si hovorili, že ide o zbytočnú investíciu, ale keď nám potom ukázali ich vyúčtovanie za elektrinu a plyn, zmenili sme názor. Dnes sme za to radi, pretože vzhľadom na súčasnú situáciu máme náskok, stavebný aj finančný,“ hovorí majiteľ rodinného domu. Okná vymenili v roku 2021. Pôvodné nahradili plastovými oknami Incon Komfort EVO s trojsklom. Toto okno má súčiniteľa prechodu tepla celým oknom Uw = od 0,71 W/(m2.K). Výmenou dosiahli úspory energie za vykurovanie vo výške až 38 %.

Rodinný dom s vymenenými oknami
Zdroj: Incon

Montáž ide ruka v ruke s kvalitou okna

Pri výmene okien je dôležité vybrať si najmä kvalitného dodávateľa a montážnu firmu s dlhoročnými skúsenosťami, ktorá sa orientuje v najnovších trendoch. Súčasné montážne štandardy sa od tých z minulosti totiž značne odlišujú.

„Naša spoločnosť ponúka okná, ktoré kvalitou výrazne prevyšujú súčasné požiadavky normy. Vyrábame ich individuálne na mieru z materiálov od renomovaných dodávateľov a dôkazom ich kvalitatívnych parametrov sú certifikáty. Predovšetkým však ponúkame certifikovaný proces nielen konštrukčného návrhu a výroby, ale aj montáže,“ objasňuje Ladislav Pavlovič. Svojpomocnú montáž odborníci rozhodne neodporúčajú, a to aj z dôvodu problematickej platnosti záruky. Za správnu funkčnosť okna totiž nemožno ručiť, ak sa vykonala neodborne.

Text: Silvia Bíňovská
Foto: Incon
Zdroj: Časopis Urob si sám špeciál

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.