strešné okno Velux
Zdroj: VELUX

Moderné sklenené plochy sa čistia samy

Dostatok prirodzeného svetla je spolu s dostatočným množstvom čerstvého vzduchu hlavným predpokladom pre zdravé vnútorné prostredie. Aj preto majú moderné budovy veľký podiel sklenených plôch. Tie si, samozrejme, vyžadujú i údržbu.

Výrobcovia okien sa nám snažia aj v tomto smere poskytnúť čo najvyšší komfort. Ani náhodou už nemusíme stáť pri okne s handrou. Samočistiace vrstvy to vyriešia za nás.

Ako to funguje?

Čerstvým príkladom takejto úpravy je samočistiaca vrstva strešných okien VELUX so zasklením 64. Nové trojsklo má na vonkajšom skle vrstvu N2 s hrúbkou len 10 mikrónov. Tento špeciálny umývateľný povlak sa aktivuje až na streche vplyvom slnka a dažďa, po aktivácii už funguje trvalo. Pri daždi kvapky vytvoria jednoliatu vrstvu a zo skla nielen samy stečú, ale vezmú so sebou aj nečistoty. Okrem majú nové strešné okná ďalšie výhody. Dážď nielenže nezanecháva na oknách viditeľné stopy, ale zároveň ho takmer nepočujete. Trojsklo výborne tlmí jeho zvuk (zvukový útlm na úrovni Rw = 35 dB). Ďalším benefitom sú výrazne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti (Uw = 1,0 W/(m2K), pri zapustenej montáži len 0,94 W/(m2K).

strešné okno Velux
Okná s moderným zasklením zostávajú po daždi čisté. | Zdroj: VELUX

Čisté svetlo z čistého svetlovodu

Priestor možno presvetliť aj inak ako strešným či fasádnym oknom. Do tmavých priestorov v útrobách domu, teda miest bez možnosti tradičných okien, dokáže prirodzené denné svetlo priviesť svetlovod. Je to veľmi elegantný a zároveň cenovo dostupný spôsob, ako dostať denné svetlo aj do stredu domu. Svetlovod je schopný prenášať slnečný i mesačný svit do miestnosti na vzdialenosť až šesť metrov pomocou odrazu svetla od vnútorného povrchu tubusu, ktorý spája zasklený osadzovací rám umiestnený v streche a kruhový difuzér (rozptyľovač svetla), ktorým tubus vyúsťuje do miestnosti.

Aj svetlovody VELUX majú sklo v ráme v streche opatrené samočistiacou vrstvou, ktorá ho udržuje sklo čisté, takže nedochádza k zníženiu účinnosti svetlovodu.

svetlovod Velux
Aj v miestnosti bez okien môže byť dosť prirodzeného svetla. Stačí svetlovod. | Zdroj: VELUX

K týmto prvkom možno navyše ľahko pridať nosič LED diódového osvetlenia. Svetlovod tak cez deň svieti vďaka dennému svetlu a v noci ho použijete ako zdroj umelého osvetlenia. Nosič je dodávaný so 4 W LED žiarovkou (zodpovedá bežnej 40 W žiarovke). Doplnok je možné namontovať aj dodatočne.

Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje