Projekt nová kúpeľňa alebo súboj vodných titanov

30.08.2018
30.08.2018 (5) (0)
Projekt nová kúpeľňa alebo súboj vodných titanov

Kúpeľňa bez vody je ako spálňa bez postele. K tomu, aby ste so svojím projektom novej kúpeľne boli spokojní, potrebujete plán a tie najlepšie tipy.

Koľko vás bude kúpeľňu používať?

Pred samotným plánovaním kúpeľne sa zamyslite, koľko ľudí bude kúpeľňu pravidelne používať a či sú medzi nimi deti alebo staršie handicapované osoby, na ktorých špeciálne potreby treba brať zreteľ (nízke sanitárne objekty, bez bariér).

Nezastavujte každé voľné miesto v kúpeľni, využite skôr rohy a niky. Na podlahu položte protišmykové dlaždic a nezabudnite na dobré odvetrávanie, napr. dvere s prívodnou mriežkou vzduchu, odvetrávaciu šachtu s ventilátorom alebo pravidelné otváranie okna.

Spotreba teplej vody rastie s počtom osôb v domácnosti a je alfou a omegou života v kúpeľni. Spočítajte si, aký veľký ohrievač vody využijete. Veľký objem zbytočne zvyšuje náklady a pri menšom objeme budete mať teplej vody nedostatok.

Rekonštrukcia kúpeľne

Aký máte kotol?

Máte plynový kotol alebo domácnosť vykurujete kotlom na tuhé palivá? V tom prípade sa vám bude hodiť kombinovaný bojler, ktorý sa k týmto kotlom dá pripojiť. V zime vám teplú vodu ohrieva kotol, ktorým kúrite a po sezóne môžete bojler zapojiť do zásuvky. Ďalšou možnosťou je pripojenie len do elektrickej zásuvky, ktorú využijete na elektrický bojler a na prietokový ohrievač.

Rekonštrukcia kúpeľne

Koľko máte miesta na inštaláciu?

Prietokové ohrievače sú všeobecne malé, s tým súvisí aj ich kapacita teplej vody. Umiestniť ich môžete ako pod umývadlo, tak pod drez. Bojlery zaberú viac miesta, avšak ich kapacita teplej vody je väčšia. Ak bojujete s miestom, potom vám príde vhod, že sa bojlery vyrábajú ako pre vertikálne umiestnenie, tak pre horizontálne.

Rekonštrukcia kúpeľne

Bojler versus prietokový ohrievač

Bojler je ideálnym riešením pre užívateľov, ktorí potrebujú mať stále dostatok teplej vody. Ten najmenší s objemom 5 litrov vodu zohreje na 60 °C za cca 9-15 minút. Ten najobľúbenejší 125 litrový vodu zohreje na 60 °C za 200 minút.

Niektoré typy bojlerov majú aj užitočné vychytávky. Napríklad inteligentné systémy, ktoré sa učia z vašich návykov a dokážu automaticky nastavovať požadovanú teplotu a vykonávať ohrev vody.

Alebo program, ktorý automaticky a pravidelne zohrieva vodu na 70 ° C, ak v bojleri stojí bez ohrevu tridsať dní. Môžu sa v nej totiž začať šíriť baktérie Legionella.

Inštaláciu bojlera prenechajte odborníkom, záruka aj poistka je viazaná na odbornú inštaláciu elektrikára a inštalatéra.

Prietokový ohrievač nezadržiava vodu, tá sa ohrieva pri jej prietoku. Využijete ho tam, kde nevyžadujete stály prísun teplej vody, napríklad v kancelárii, záhradnom domčeku, na chalupe. Nespornou výhodou je rýchla inštalácia a fakt, že nezaberie veľa miesta. Prietokový ohrievač zapojíte len do elektriny. Prietok vody je tak viazaný na odber elektrickej energie. V zime sa oplatí vypnúť vodu, otvoriť kohútik a ohrievač vody vypnúť. Predídete tým zamrznutiu a komplikáciám.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama