Nábytok v otvorenom interiéri

nabytok v otvorenom interieri

Bez ladu a skladu? V otvorenom viacfunkčnom priestore to nepôjde. Ak sa raz ktosi rozhodne pre bývanie vo voľnom priestore, tak si predsa výhľad na šíru plochu svojho príbytku a vznosný interiér nezacloní horami nábytku a množstvom neuprataných vecí každodennej potreby. S vydareným architektonickým počinom sa v takomto prípade spája aj elegantne vyriešený úložný priestor.

Ako a kde odkladať
Kto sa rozhodne pre otvorený priestor, ten je obyčajne očarený vzdušnosťou, svetlom, tým, že vyniknú nábytkové solitéry, povrchové štruktúry stien a tvar zaujímavého nábytku. Priveľa voľne pohodených vecí môže ľahko pripraviť interiér pravých či nepravých loftov, rodinného domu s voľnou dispozíciou cez dve podlažia alebo mezonetového bytu o takýto efekt. V prípade, ak sa podarí umiestniť nábytok na správne miesto a vytvoriť úložné miesta i miestečka pre veci, ktoré nemusia byť na očiach po celý deň, potom je šanca, že otvorený priestor domova bude pôsobiť veľkoryso a harmonicky.

Osobné veci, šatstvo, obuv, cestovné tašky a iné nevyhnutnosti môžete sústrediť na jednom mieste, ktoré sa v posledných rokoch dostalo do popredia záujmu renomovaných dizajnérov nábytku – v šatníku alebo šatníkovej skrini. Tie prišli na pretras v čase, keď sa kuchyne aj kúpeľne stali rovnocenné s ostatnými miestnosťami, architekti dispozične upratali interiér a tvarovo zjednodušili nábytok. Šatníkové skrine sa zaužívali v modernej domácnosti buď ukryté vo výklenkoch, alebo v podobe modulových systémov tvoriacich súvislú stenu s elegantným povrchom dvier, či posuvných dverí. V ideálnom prípade sa šatníku dostala celá miestnosť, špeciálne vymedzená z dispozície obytného priestoru a určená len na odkladanie predmetov.


Knižnica pre bibliofilov a ešte aj pre vnímavé oko estéta – nech si dominuje, keď má kde! (Interlübke)

Zaujímavý odkladací priestor môžu ponúknuť police vbudované do rámu zásteny hneď za čelom postele. Tá sa už dávno nemusí opierať výlučne o stenu miestnosti, ale rada sa od nej odlepí a vystúpi do priestoru. Takto za ňou vznikne miesto na komodu či police, alebo dokonca šatník, do ktorého je voľný prístup po oboch stranách postele. Viacúčelové predely v podobe deliacich mobilných alebo posuvných priečok sa „uživia“ aj v iných častiach otvoreného obytného priestoru. Vylepšené o police alebo skrinky niekedy aj z oboch strán nielen oddelia pracovný alebo relaxačný kút, ale poslúžia aj miestom na odkladanie doplnkov, kníh a drobností. Rozmiestnenie predelových prvkov by nemalo brániť prístupu denného svetla. Tam, kde sa predsa len na ceste od okna do menej osvetleného priestoru žiada opticky oddeliť niektorú časť miestnosti, použite priehľadný paraván alebo priesvitnú textíliu či posuvnú priečku s výplňou z matného skla alebo lexanu. Zaujímavým a utajeným miestom na ukladanie vecí je priestor pod dlážkou zvýšených pódií. K uloženým predmetom sa môžete dostať systémom zásuviek vbudovaných zboku zvýšeného pódia alebo príklopom v dlážke, ktorý pripomína vstup do pivnice vo vidieckom dome. Otvorený priestor je otvorený aj policovým zostavám, otočným alebo klasickým stojanom na CD a DVD, mobilným stolíkom i zásuvkovým komodám.


Pekný kontrast zaplnenej steny a zasklených priehľadov do otvorenej krajiny (Molteni)


Dostatok voľného priestoru rozhýbal nábytok. Ten sa pohol do otvoreného priestoru súčasného interiéru. V tomto prípade došlo k združeniu pohovky a odkladacích políc. (Cattelan Italia)

 
Uskladniť knihy a doplnky alebo rozdeliť priestor? Z každého  trocha, ale najmä netieniť. (Cattelan Italia) Obojstranné ukladanie, ale s mierou. „Ja tu vlastne len tak opticky delím…“ (Roche Bobois)


Systematicky a s prehľadom uložiť potrebné i nepotrebné, deliť aj nedeliť a pritom zachovať výhľad do krajiny. Dosť na jeden kus úložného nábytku. Podarilo sa u Roche Bobois.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste 
Otáčavky“ všestranné sa pekne vyfarbili. (Rothlisberger) U Rothlisbergera skonštruovali zásuvky, ktoré majú síce vlastný názor, ale každá z nich vie, že patrí do spolku – vzhľadný solitér s priznanou štruktúrou dreva môže vyniknúť v priestrannom interiéri. (Rothlisberger)


Za posuvnými dverami spálňa a za spálňou šatňa. Osvedčilo sa. Šatníkové zostavy sa rozšírili o skrine s posuvnými dverami až do výšky stropu. (Molteni)


TV obrazovka osadená na otočnom paneli, ktorý dizajnéri obdarili úložným priestorom na domácu techniku. Inak ide o príkladný interiér s voľnou dispozíciou, v ktorom si hovie elegantná pohovka pred neodmysliteľnou knižnicou. Vylepšili ju úložnými modulmi ukrytými za posuvnými dverami. (Gruber+Schlager)


Niekedy sa oplatí nedotiahnuť veci do konca. Táto cielene nedostavaná priečka funkčne oddeľuje obývaciu zónu, nesie policovú zostavu a pritom nebráni dňu, aby vstúpil do privátnej sféry. (MisuraEmme)


Ani malé odkladacie stolíky sa nemusia vo veľkom priestore minúť účinku. Príručné odkladacie stolíky sú stále v kurze. (Baleri Italia)

Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.