Čertovské rohy v kuchyni

certovske rohy v kuchyni

Rohové linky sú dnes veľmi populárne. Pomocou nich možno v kuchyni vytvoriť rozsiahlu pracovnú plochu, pri ktorej sa človek priveľmi nenabehá a zároveň maximálne využije miestnosť. Samozrejme, ruka v ruke s dĺžkou pracovnej dosky ide aj množstvo kuchynských skriniek, teda odkladacích priestorov v kuchyni takých potrebných. Rohová linka však ukrýva jeden rébus – ako ináč, je to jej roh. Od jeho riešenia vo veľkej miere závisí vaša spokojnosť pri jej užívaní.

Väčšina zákazníkov kuchynských štúdií má záujem o rohovú kuchynskú zostavu, a ak je k dispozícii dostatočný priestor, nie je dôvod túto praktickú možnosť nevyužiť. Najmä pri linkách s kratšími ramenami je však veľmi dôležité, ako sú vyriešené detaily v jej rohu – ako možno využívať rohovú časť pracovnej dosky aj pomerne rozsiahle, ale ťažko prístupné odkladacie priestory pod ňou a nad ňou (existuje dokonca viacero spôsobov, ako zmeniť ťažko dostupné úložné priestory na maximálne využiteľné a často používané).

Forma nasleduje funkciu
Aby náš pohyb pri práci nebol nezmyselne komplikovaný a teda aj zbytočne náročný, všetko v kuchyni musí mať svoje miesto a poriadok. Funkčnosť kuchyne nemožno podriadiť tvaru linky. Naopak, usporiadanie nábytku musí prirodzene vyplynúť z najvhodnejšieho zoskupenia plôch určených na rôzne činnosti tak, aby kuchynské práce spojené s prípravou a tepelnou úpravou potravín a umývaním riadu na seba logicky nadväzovali.

Tvar kuchynskej linky súvisí najmä s polohou varnej zóny, pracovnej plochy a umývacieho centra. Tieto tri funkčné časti by mali vytvárať tzv. pracovný trojuholník a ich vhodné rozloženie v priestore môže podstatne uľahčiť prácu v kuchyni.

Keď sú správne rozvrhnuté pracoviská v rámci rohovej kuchynskej linky, ostáva vyriešiť jej najkomplikovanejšiu časť – roh. V tomto mieste sa napríklad vytvorí veľká pracovná plocha, ktorá však často ostáva nevyužitá, pretože je pomerne zle dostupná.

Polemika o rohových drezoch
Jedným z často žiadaných spôsobov využitia rohu kuchynskej linky je rohový drez. Drezová nádoba a sifón, ktoré zasahujú aj do priestoru skrinky pod drezom, však ešte zhoršia prístup k úložným priestorom v rohu linky (dvere skrinky bývajú len 45 cm široké, čo neumožňuje veľmi dobrý prístup ani do skrinky bez drezu). Navyše pod drez je z praktických dôvodov vhodné umiestniť odpadkový kôš, v prípade relatívne priestrannej rohovej skrinky by to však bola škoda, pretože do skrinky s odpadkovým košom možno uložiť už len čistiace prostriedky.

Praktickým tipom pre tých, ktorí chcú čo najlepšie využiť celú plochu pracovnej dosky, je rohový odkladací priestor za drezom, kde sa môže nachádzať vyvýšená časť v tvare trojuholníka (vyvýšením sa zlepší prístup do najvzdialenejších častí). Z bezpečnostných dôvodov sa za drezom nesmú nachádzať nijaké elektrospotrebiče ani zásuvky na 220 V (STN túto možnosť nepovoľuje).

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNetreba však zabudnúť ani na fakt, že roh linky je miesto, kde sa spája pracovná doska. Preto je veľmi dôležité kvalitné opracovanie pracovnej dosky aj kvalitná montáž drezu, aby sa pracovná doska nevydula pôsobením prenikajúcej vlhkosti.

Záleží na priestorových možnostiach
V rohu sa môže nachádzať nielen umývacia, ale aj varná zóna kuchyne. Sporák v rohu však zaberie viac miesta ako drez, a tak sa stane dominantou kuchyne. Navyše plocha za plynovou varnou platňou ostane väčšinou prakticky nevyužitá, a to už ani nehovorím o množstve nevyužitých priestorov za rúrou a vedľa nej. Toto riešenie je teda logicky vhodné skôr do väčších miestností, kde netreba šetriť miestom. Časť pracovnej dosky v rohu by rozhodne nemala byť vyvýšená, pretože by ju ohrozoval otvorený oheň. Najmä na obrázkoch aranžovaných v štúdiu, nie v skutočnom živote, však môžete nájsť aj takéto nevhodné riešenie.

Praktickým tipom pre tých, ktorí chcú čo najlepšie využiť každý centimeter linky, je pracovná plocha v rohovej časti. Na najvzdialenejšom mieste pritom môže byť odkladací priestor – môže tu byť napríklad otvorená polička na rôzne drobnosti alebo miesto na elektrospotrebič – napríklad mixér, ktorý tak bude stále pekne poruke a zároveň nebude zavadzať práve na pracovne vyťaženom mieste linky.

Technický uzol

Rohové skrinky sú asi najzložitejším technickým uzlom. Problémom je horšia dostupnosť odkladacieho priestoru, no jeho riešení je hneď niekoľko.

Klasické police dostupnosť uložených vecí nevyriešia. Neostane vám totiž nič iné, než zmieriť sa s tým, že do vzdialeného kúta uložíte len veci, ktoré používate tak jeden- až dvakrát do roka, a ste pre ne ochotní podstúpiť trochu telocviku a rozložiť celý obsah skrinky po kuchyni. Mnoho ľudí však radšej investuje do niektorého z dômyselných kovaní, výsuvov či otočných mechanizmov.

Možnosti riešenia
Najčastejšie a najlacnejšie riešenie, ako maximálne sprístupniť úložný priestor v rohovej spodnej a hornej skrinke, sú tzv. karusely. Tento systém otočných políc sprístupňuje odložené predmety na jednoduchom princípe kolotoča. Karusely slúžia najmä na uloženie hrncov, ak majú protišmykovú úpravu môžu poslúžiť aj ako úložný priestor na potraviny. Podľa tvaru sú určené do rôznych typov skriniek. Vyrábajú sa z pochrómovaného oceľového drôtu, plastu, drevotriesky s protišmykovou úpravou a prípadne ich kombinácie.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Alno, Alveus, Blum, Danko, Ewe, Kesseböhmer, Schachermayer
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.