Interiér očami architekta

interier ocami architekta

Každý človek je individualitou a každý má iný životný štýl. Svoje bývanie by sme preto mali prispôsobiť tomu, ako žijeme, čo potrebujeme, aké činnosti v byte vykonávame, ako často sa v ňom zdržiavame. Pri zariaďovaní bytu nie je dobré bez rozmyslu napodobňovať to, čo vidíme u susedov, známych a v časopisoch, byt by sme mali zariaďovať najmä podľa svojich potrieb a preferencií a nebrať priveľké ohľady na poslednú módu.

Interiér bytu nám bude slúžiť minimálne 10, možno až 20 rokov… Ak nechceme, aby sa dal ľahko identifikovať rok prestavby (napríklad – pásikavý vzor dreva zebrano v kuchyni a veľké bambusové či kvetinové vzory v kúpeľni – roky 2007 – 2008, biely lesk v kuchyni a kúpeľňa so vzorom dreva – rok 2009), volíme nadčasové povrchy a materiály.

Nemusíme sa brániť zaujímavej kombinácii materiálov a textúr, byt iba s jediným druhom dreva (na podlahe, dverách, oknách aj nábytku) alebo s jedinou farbou bude pôsobiť fádne. Nebojme sa prejaviť svoju osobnosť, náš byt ju bude odrážať a to na ňom bude práve zaujímavé, nevšedné a originálne. Najlepšie zariadené byty sú práve tie, ktoré úplne harmonizujú s osobnosťou svojich obyvateľov. Buďme preto pri zariaďovaní sami sebou a nehrajme sa na niečo, čím nie sme.

Predsieň
Predsieň je vstupnou bránou do bytu. Podľa nej si často urobíme predstavu o celom interiéri, a nielen o ňom, ale aj o jeho obyvateľoch. Ak nám záleží na tom, aby pôsobila príjemne, mali by sme v predsieni aj v obývačke použiť rovnaké alebo dobre kombinovateľné povrchy podláh, stien aj nábytku, nechať predsieň vzdušnú, priviesť do nej denné svetlo (zasklené dvere, sklobetónové tvárnice), zaujímavo a dostatočne ju osvetliť umelým osvetlením a takto napojiť na obývačku a predsieň a vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Na druhej strane sa v predsieni dlho nezdržiavame, a ak nemáme dostatok úložných priestorov inde v byte alebo v garáži, snažíme sa ju čo najlepšie využiť a uskladniť v nej všetko od sezónneho oblečenia a športových potrieb až po zaváracie hrnce a zásoby trvanlivých potravín.

Úložné systémy v predsieni
Ak nemáme v byte miesta nazvyš, je vhodné rozmýšľať v predsieni o veľkorozmernom úložnom riešení. Overeným – pomaly až klišé – je vstavaný šatník s výškou až po strop so zrkadlovými posuvnými dverami, ktoré šírku predsiene opticky zdvojnásobujú. Posuvné dvere zaberú menej miesta pri otváraní, ale potrebujú o pár centimetrov väčšiu hĺbku skrine. Iným výborným riešením je zrkadlo umiestnené pozdĺž dlhšej steny na vytvorenie ilúzie zdvojnásobenia priestoru, ktorý sme na druhej strane „zabrali“ zaujímavo členenou veľkou skriňou. Navnivoč nemusí vyjsť ani miesto nad hlavami – hlboký podhľad (najlepšie prístupný z oboch strán) – dobre ukryje rozmerné sezónne používané potreby (lyže, sánky, vetrovky, nafukovačky, karimatky). Pridanou hodnotou podhľadu môže byť vsadené bodové osvetlenie zdola.

Nábytok
Predsieň je „špinavým“ priestorom bytu. Vchádzame sem zvonka často mokrí alebo zablatení, a preto musíme rátať s miestom na vysušenie zvrškov – nemôžeme mokré veci len tak schovať do skrine, a preto treba rátať s niekoľkými vešiakmi na vetranie vlhkých kabátov, čiapok či klobúkov, stojan na odkvapkávanie dáždnikov a rýchlo schnúcu rohož (či otvorenú, vodoodolnú policu alebo zhora otvorený box plný okruhliakov) na presušenie vlhkých topánok. Zíde sa aj vstavaný vešiak na kľúče a komoda na šály, rukavice, čiapky a kabelky a – samozrejme – pekné zrkadlo. Najmä starší ľudia ocenia miesto na sedenie, kde je možné pohodlne sa obuť. Nezriedka sú nedobrovoľne (pre zlodejov vykrádajúcich kočikárne, pivnice a balkóny) v predsieni uložené aj bicykle. Najpraktickejšie je zavesiť ich na špeciálny hák upevnený priamo do stropu, aby nezabrali miesto na podlahe a uľahčili upratovanie. Pod ne možno umiestniť ďalšie úložné systémy. Upratovanie predsiene nám uľahčí nábytok bez nožičiek zavesený na stene (skrinky na topánky, komody, skrinky), pod ktorý sa zmestí mop alebo praktický nábytok na kolieskach, ktorý sa dá v prípade potreby premiestniť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePodlahy a steny
Ideálna predsieň je odolná a ľahko sa udržiava. Najlepším povrchom podlahy je dlažba (ak chceme interiér zjednotiť a inde máme parkety, môžeme použiť dlažbu s dezénom dreva). Aj laminátová podlaha je veľmi vhodná, musí byť však kvalitná a mať  výrobcom deklarované vodoodolné vlastnosti. Obyčajná lacná laminátová podlaha s nízkou záťažovou triedou sa veľmi rýchlo oderie a prestane pekne vyzerať, hlavne ak v byte býva viacero ľudí. Ak nemáme peňazí nazvyš, lepšie ako lacnú laminátovú podlahu je použiť PVC, ktoré sa konečne vyrába so skutočne peknými dezénmi. Aby dobre vyzeralo a dlho vytrvalo, je nutné, aby podlaha pred jeho položením bola dokonale vyčistená a vyrovnaná samonivelizačnou stierkou… a samozrejme, aby bolo PVC kvalitne nalepené a olištované. Impregnovaná drevená podlaha (najlepšie, ak je z tropického dreva) je dobrou voľbou, je však finančne náročnejšia… hoci zaiste menej ako „kráľ všetkých podláh“ – prírodný leštený kameň, ktorý by sme si do predsiene radi dali mnohí   …. teda…  keby bol zadarmo. Nielen podlahy, ale aj namáhanejšie steny a rohy by mali byť odolné – napríklad obložené dreveným či laminátovým obkladom, sklolaminátovou tapetou, kovovou rohovou lištou či aspoň natreté umývateľnou farbou.

Osvetlenie
Osvetlenie predsiene môže byť buď centrálne (keď ide o malý štvorec), alebo môžeme použiť viacero bodových svetiel, ktoré budú osvetľovať cestu a pozývať ďalej dovnútra – napríklad ku dverám do obývačky. Najmä ženy ocenia, ak osvetlíme zrkadlo tak, aby svetlo dopadalo pred ním spredu zhora alebo z oboch strán. Mali by sme pamätať na to, aby bol vnútrajšok šatníkovej skrine osvetlený takým spôsobom, aby si človek stojaci pred otvorenou skriňou úplne netienil na jej obsah. Ak k spomenutým nápadom pridáme ešte náladové osvetlenie temného rohu peknou lampou, úspech bude zaručený.

Ing. arch Jana Macinská
Foto: autorka, archív vydavateľstva, Galan, IKEA, JIKA, Laufen

Komentáre

 1. Ladislav says:

  Dobrý deň pani.Architekta Macinska..
  Neviem či píšem priamo Vám..
  Mne sa tu zapáčil jeden rod. dom,presne farba fasády..
  A chcel by som sa informovať či je možnosť bližšie sa pozrieť na ten dom fasády..
  Ak som Vás mohol poprosiť a poslali mail.adresu tak by som Vám poslal ten dom, ktorý som tu našiel.
  Môj.mail.zsigo.ladislav@gmail.com.
  Za odpoved vopred Ďakujem.
  S pozdravom. Ladislav Zsigo

  Kont.0903765601

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.