image 35125 25 v1

Ako vybrať okná vhodné pre váš byt?

Bez okien sa žiadny dom nezaobíde. Ak už vás čaká rekonštrukcia, či riešite novostavbu, je potrebné vybrať si tie správne okná. Nezabúdajte, že ovplyvnia kvalitu vášho bývania na veľmi dlhú dobu.

Drevo alebo plast?

Každý materiál má svoje výhody i nedostatky, ale z hľadiska tepelnej izolácie sú celkom porovnateľné. Rozhodovanie o materiáli je skôr otázkou osobných preferencií a finančných možnosti. Stojí za to venovať veľkú pozornosť voľbe zasklenia , to má zásadný vplyv na vlastnosti okien.

Pre správny výber okien je dobre zvážiť, kde budú okná využité a čo od nich očakávate. Požiadavky na okná neobmedzujte len na tepelnú izoláciu. V hre sú i ďalšie dôležité vlastnosti napríklad útlm vonkajšieho hluku či bezpečnostné parametre.

NÁŠ TIP: Pokiaľ potrebujete okná do náročnejších podmienok, zvoľte profilový systém so stredovým tesnením. Poskytuje po všetkých stránkach lepšie vlastnosti.

Okná Vekra

Zasklenie vyberajte veľmi pozorne

Väčšinu plochy okna tvorí práve zasklenie, ktoré zásadne ovplyvňuje vlastnosti okien. V súčasnosti je najžiadanejšie izolačné trojsklo, ktoré má lepšiu tepelnú izoláciu ako dvojsklo. Zaujímajte sa, ale aj o solárny zisk okien. Izolačné trojsklo síce udrží v interiéri viac tepla, ale funguje i opačne, do interiéru môže prejsť menej slnečného tepla, ktoré byt ohreje.

Solárne zisky sú veľmi dôležité najmä pre pasívne domy. V projekte by sa malo s tým počítať a stanoviť požiadavky nielen na tepelnoizolačné vlastnosti okien, ale aj na solárne zisky okien, aby bola dosiahnutá dobrá tepelná bilancia stavby. Riešením môžu byť solárne trojsklá, ktoré majú vyvážené vlastnosti, ako z hľadiska tepelnej izolácie, tak i solárnych ziskov.

NÁŠ TIP: Ak riešite problém s útlmom vonkajšieho hluku, trojskla Vám nepomôžu o nič viac, ako dvojskla. Útlm hluku je potrebné riešiť špeciálnym typom zasklenia s rozdielnymi sklenenými tabuľami, rozšíreným medziskelný priestorom, prípadne s integrovanou protihlukovou fóliou.

Okná Vekra

Nezabudnite na tienenie

Ochrana pred prehrievaním interiéru v období letných mesiacov, ale taktiež zaistenia súkromia pred nevítanými pohľadmi sú pre komfortné bývanie dôležité. Vhodne zvolené tienenie je riešením, ktoré určite pomôže.

Problém s prehrievaním interiéru efektívne rieši vonkajšie tienenie. V poslednej dobe sú obľúbené najmä vonkajšie žalúzie, ktoré umožňujú regulovať množstvo svetla v interiéri. Vnútorné tienenie je výhodné predovšetkým tam, kde je potrebné chrániť súkromie a obmedziť množstvo svetla.

AKO NA TO: Pokiaľ uvažujete o zabezpečení vonkajšieho tienenia skrytého pod omietkou, o elektrickom ovládaní tieniacich prvkov, prípadne bezpečnostných čidiel integrovaných kovaní, riešte to spoločne s dodávkou okien. Vyhnete sa dodatočnému búraniu, ale i prípadnému poškodeniu okien.

Okná Vekra

TIP: Kvalitná okná vám dodá a poradí spoločnost VEKRA

www.oknavekra.sk

  1. Radok says:

    myslím, že všeobecne platí, že do panelových domov stačí plastové okná a do rodinných domov by som volil skôr eurookná, ale dnes sú ale u firiem väčšina ľudí vyškolená, takže napríklad aj ja som si u vekry, keď som si okná kupoval, nechal poradiť a zatiaľ to vyzerá že dobre. Oni toho asi budú vždy vedieť viac ako ja ako lajk.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.